OIK skandāls: "Rīgas enerģija" lūdz policijai izvērtēt "melīgo vēršanos" pret uzņēmumu

© Ilze Zvēra, F64 Photo Agency

SIA "Rīgas enerģija" vērsusies ar iesniegumu Ģenerālprokuratūrā un Valsts policijā ar lūgumu pārbaudīt pēdējās nedēļās, pēc uzņēmuma pārstāvju domām, nelikumīgo un melīgo vēršanos pret "Rīgas enerģiju" saistībā ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atļauju skandālu.

"Vēršamies pie jums saistībā ar publiski izskanējušām ziņām par "Rīgas enerģijas" it kā pieļautajiem likuma pārkāpumiem. Uzskatām, ka šobrīd notiek aktīva pretlikumīga vēršanās pret uzņēmumu ar mērķi samazināt kompānijas vērtību un trešajām personām pārņemt kontroli pār uzņēmumu. Esam saņēmuši signālus, kas liek tā domāt," iesniegumu Ģenerālprokuratūrā komentēja "Rīgas enerģijas" valdes priekšsēdētājs Valdis Šaplaks.

Uzņēmuma valde apgalvo, ka guvusi pierādījumus, ka 15.oktobrī TV3 raidījumā "Nekā personīga" demonstrēti video kadri, kuros minētais filmēšanas datums neatbilstot patiesībai, ir sagrozīti, lai apzināti maldinātu sabiedrību.

"Pretēji minētajā raidījumā norādītajam "Rīgas enerģijas" koģenerācijas stacijā ir uzstādīta gan turbīna, gan visas citas elektroenerģijas ražošanai nepieciešamās iekārtas, noliktavā atrodas nepieciešamā šķelda un tā tiek kurināta. Par iepriekšminēto klātienē šogad 18.oktobrī pārliecinājās Ekonomikas ministrijas pārstāvji ar pieaicinātiem speciālistiem no AS "Sadales tīkls", Būvniecības valsts kontroles biroja, klātesot zvērinātam tiesu izpildītājām, kas fiksēja minētos faktus. Ekonomikas ministrijas pārstāvjiem pieeja koģenerācijas stacijai tika nodrošināta nekavējoties, pēc pirmā pieprasījuma, tanī skaitā uzrādot pieprasīto dokumentāciju un koģenerācijas stacijas iekārtas," klāstīja kompānijas pārstāvji.

Uzņēmums arī lūdz policiju veikt demonstrētā video materiāla ekspertīzi un noskaidrot tā faktisko filmēšanas datumu.

Emīls Desjatņikovs, F64 Photo Agency

Ekonomikas ministrijā aģentūrai LETA apliecināja - ministrijas kontroles grupa, ierodoties "Rīgas enerģijā", konstatēja, ka ir uzstādītas elektroenerģijas ražošanai koģenerācijā nepieciešamās iekārtas.

"Tomēr nevaram apliecināt, ka uzņēmuma pārstāvji kontrolgrupai pārbaudes laikā varēja uzrādīt visu pieprasīto dokumentāciju. Kontroles grupa vienojās ar uzņēmuma pārstāvjiem par nepieciešamo dokumentu iesniegšanu pēc kontroles grupas pieprasījuma," pauda ministrijas pārstāvji.

Kā ziņots, Valsts policija pēc Ekonomikas ministrijas iesnieguma sākusi kriminālprocesu par "Sadales tīkla" un "Rīgas enerģijas" rīcību, iespējams, krāpjoties ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā. Kriminālprocess sākts par krāpšanas mēģinājumu lielos apmēros. Lieta sākta par faktu, un to izmeklē Organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde.

Aizdomās turētā statuss šobrīd nevienai personai nav piemērots.

Tāpat vēstīts, ka atbilstoši ar izsniegtajai atļaujai "Rīgas enerģija" līdz šā gada 5.oktobrim bija jāsāk elektroenerģijas ražošana koģenerācijā. Lai pārliecinātos, ka stacija ir uzsākusi elektroenerģijas ražošanu koģenerācijā, ir jābūt sistēmas operatora, tas ir, "Sadales tīkla" parakstītam aktam par elektrostacijas atzīšanu kā derīgu paralēlam darbam ar sistēmu un atļaujai par elektrostacijas pieslēgšanu sistēmai "Sadales tīkls" uz pārbaudes laiku ne mazāku kā 72 stundas.

Tomēr TV3 raidījuma "Nekā personīga" filmēšanas laikā uzņēmuma "Rīgas enerģija" teritorijā netika konstatēta elektroenerģijas ražošana, tādēļ Ekonomikas ministrija lūdza Valsts policiju pārbaudīt iespējamās krāpnieciskās darbības.

"Nekā personīga" atklāja vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, "Sadales tīkla" testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro OIK maksājumos nākamajos 10 gados.

"Rīgas enerģija" jau iepriekš paziņojusi, ka kategoriski noraida publiskajā telpā izskanējušo informāciju par iespējamo krāpniecību saistībā ar elektroenerģijas ražošanu obligātajā iepirkumā. Savukārt "Sadales tīklā" izveidota iekšējā izmeklēšanas komisija, kura tostarp pārbauda atbildīgo darbinieku rīcību saistībā ar koģenerācijas staciju darbību. Uz izmeklēšanas laiku atstādināti trīs darbinieki.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Rīgas enerģija" reģistrēta 1999.gadā. Tās pamatkapitāls ir 2800 eiro. Kompānija pastarpināti pieder vairākām privātpersonām - Ievai Jakobijai, Līgai Šaplakai, Pēterim Dzirkalam, kā arī Monai Martinsonei un Mārcim Martinsonam. "Rīgas enerģijas" apgrozījums 2016.gadā bija 24 250 eiro, bet zaudējumi - 375 878 eiro.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.