Rīgas apgabaltiesa šodien attaisnoja divas bērnudārza darbinieces, kuras bija apsūdzētas par nolaidīgu darbu pirmsskolas mācību iestādē, kā rezultātā tolaik četrus gadus veca meitenīte 2013.gada pavasarī iekrita kanalizācijas akas šahtā, informēja Rīgas apgabaltiesas pārstāvis Raimonds Ločmelis.
Apsūdzētās bērnudārza darbinieces šajā lietā aizstāvēja advokāts Saulvedis Vārpiņš. Pēc viņa domām, attaisnojošu spriedumu apelācijas instances tiesa taisījusi tādēļ, ka nav pierādīts cēloniskais sakars starp apsūdzēto sieviešu rīcību un bērna iekrišanu kanalizācijas šahtā.
Iepazīstoties ar lietā esošajiem materiāliem, advokāts secinājis, ka pie nelaimes drīzāk noveda tas, ka atbildīgie tehniskie dienesti nebija pienācīgi parūpējušies par bērnudārza teritorijas drošību. Konkrētajā gadījumā pirmsskolas izglītības iestādei apkārt esošais žogs bijis izbūvēts nesankcionēti, un arī bīstamā kanalizācijas aka nebija atbilstoši norobežota. Turklāt kriminālprocesā nebija informācijas par to, vai pēdējā gada laikā bērnudārzu ir apsekojis Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, atzīmēja advokāts.
Kā informēja Vārpiņš, pilns apelācijas instances tiesas attaisnojošais spriedums būs pieejams 8.novembrī, bet pēc tam desmit dienu laikā to varēs pārsūdzēt kasācijas kārtībā. Advokāts zināja teikt, ka tiesa lietā taisīs arī blakuslēmumu. Viņš minēja, ka šis blakuslēmums varētu būt par citu iesaistīto personu iespējamo atbildību.
Apelācijas sūdzības par spriedumu lietā bija iesniegušas abas apsūdzētās - Margarita Tolstova un Gaļina Gimazova.
LETA jau ziņoja, ka gada sākumā Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa lietā abas apsūdzētās atzina par vainīgām un sodīja ar 200 stundām piespiedu darba. Tāpat tiesa noteica par labu cietušajai no abām apsūdzētajām kopumā piedzīt vairāk nekā 7000 eiro kompensāciju. Tiesa pieņēma arī blakuslēmumu informēt Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentu par Rīgas 21.pirmsskolas izglītības iestādes "Laimiņa" darbībā konstatētajām nepilnībām.
Prokuratūra lūdza sievietes sodīt ar 280 stundām piespiedu darba. Prokuratūras ieskatā abas lietā apsūdzētās nebija pārliecinājušās par teritorijā esošo kanalizācijas vāku drošumu, no kā izrietējis nelaimes gadījums. Viena apsūdzētā strādājusi par saimniecības vadītāju, otra apsūdzētā sieviete bijusi šīs iestādes medicīnas māsa. Abas sievietes savu vainu noziedzīgā nodarījuma izdarīšanā neatzīst.
Konkrētās pirmsskolas izglītības iestādes noteikumi paredz, ka abām sievietēm katru dienu bija jāpārbauda iestādes teritorijas atbilstība bērnu drošībai. Tāpat darbiniecēm bija jānodrošina, lai vietas, kuras var apdraudēt bērnu drošību, būtu nožogotas ar sarkanu lenti.
Abas apsūdzētās personas pie kriminālatbildības sauktas pēc Krimināllikuma 197.panta - par darba pienākumu nolaidīgu pildīšanu, ko izdarījis uzņēmuma vai organizācijas atbildīgs darbinieks vai pilnvarota tāda pati persona, ja ar to radīts būtisks kaitējums uzņēmumam, organizācijai vai ar likumu aizsargātām citas personas interesēm.
Par to var sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.
LETA jau ziņoja, ka nelaimes gadījums 2013.gada martā notika Rīgas pašvaldības 21.pirmsskolas izglītības iestādē "Laimiņa", Kalngales ielā 2. Negadījums notika laikā, kad audzinātāja vedusi bērnus pastaigāties pa bērnudārza pagalmu. Bērns bija lauzis kāju un guvis galvas traumu, meitenītei tika veikta augšstilba operācija.
Toreizējā bērnudārza direktore Marta Krivāne dienesta ziņojumā informēja, ka bērnudārza teritorija pirms bērnu došanās pastaigā ir tikusi apsekota, taču vaļējo kanalizācijas lūku bērnudārza darbinieki nav pamanījuši. Arī no bērnudārza apsarga neesot saņemta informācija, ka bērnudārza teritorijā būtu viesojušās nepiederošas personas, kas varētu būt nozagušas šahtas vāku.
Uzklausot iestādes vadītājas paskaidrojumus un pārbaudot dokumentus, departamenta speciālisti konstatēja, ka bērnudārzā nav ievērotas visas drošības prasības un instrukcijas. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments nolēma ar "Laimiņas" direktori Krivāni pārtraukt darba tiesiskās attiecības.