Rīgas pašvaldība nav nodrošinājusi privatizēto dzīvojamo māju pārvaldīšanu un apsaimniekošanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām, revīzijā secinājusi Valsts kontrole.
Secināts, ka Rīgas pašvaldības noslēgtie līgumi, kas paredz privatizēto dzīvojamo māju apsaimniekošanas funkcijas deleģēšanu pašvaldības kapitālsabiedrībām, neatbilst normatīvo aktu prasībām un ļauj pienācīgi nepildīt apsaimniekošanas uzdevumus.
Revīzijā pārbaudītie līgumi neparedz regulāru pārskatu un ziņojumu sniegšanu, kā arī nenosaka apsaimniekošanas kvalitātes novērtējuma kritērijus. Turklāt pašvaldība nenodrošina precīzu apsaimniekojamo dzīvojamo māju uzskaiti.
Neparedzot peļņas daļu īres maksā par pašvaldības īpašumā esošo dzīvokļu lietošanu, tiek pārkāptas normatīvo aktu prasības, kas aizliedz pašvaldības mantu nodot citām personām bezatlīdzības lietošanā.
Revīzijā konstatēts, ka pašvaldība 2009.gadā ik mēnesi nesaņem īres maksas peļņas daļu 17 840 apmērā par 4595 pašvaldības dzīvokļu izīrēšanu. Savukārt apsaimniekošanai izveidoto 15 kapitālsabiedrību valžu un padomju locekļu un atbildīgo darbinieku atlīdzībai 2008.gadā izlietoti par 170 076 jeb par 40% vairāk, nekā būtu nepieciešams, ja katrā izpilddirekcijā apsaimniekošanu veiktu viena kapitālsabiedrība.
Valsts kontrole iesaka izvērtēt dzīvojamo māju apsaimniekošanai izveidoto pašvaldības kapitālsabiedrību skaita optimizācijas iespējas.
Lai arī normatīvie akti paredz, ka dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības iepazīties ar informāciju par dzīvojamo māju uzturēšanas un apsaimniekošanas plānotajiem un faktiskajiem izdevumiem, Rīgas pašvaldība šo iespēju nav nodrošinājusi.
Maksa par dzīvojamo māju uzturēšanu un apsaimniekošanu nav noteikta atbilstoši normatīvo aktu prasībām. SIA "Zemgale" to noteikusi, nesagatavojot dzīvojamo māju izdevumu tāmes kalendāra gadam, savukārt SIA "Kurzemes namu apsaimniekotājs" un SIA "Valdemāra nami" izmantojušas izdevumu tāmes, kurām nav juridiska spēka un kuras līdz ar to nevar izmantot sabiedrības darbībā.
"Zemgale" veikusi uzkrājumu samazinājumu bez izdevumu apliecinošiem dokumentiem divām dzīvojamām mājām 7284 latu apmērā. "Valdemāra nami" veikuši remontdarbus septiņās dzīvojamās mājās 48 991 apmērā bez dzīvojamo māju apsekošanas vai defektu aktu sagatavošanas, kas rada bažas par līdzekļu nepamatotu izlietošanu.
Lai arī normatīvie akti paredz, ka pašvaldībai jānodrošina dzīvojamo māju pārvaldīšanas tiesību nodošana divu mēnešu laikā pēc pieteikuma par pārvaldīšanas tiesību pārņemšanu, 2008.gadā tās nodotas trīs līdz sešu mēnešu laikā. Turklāt pretēji normatīvo aktu prasībām jaunajam dzīvojamās mājas pārvaldniekam pašvaldība nenodod mājas uzkrātos līdzekļus vai neizlietoto dzīvojamo māju apsaimniekošanas maksas daļu.