Zemās grīdas tramvajam plāno izveidot speciālas pieturvietas K. Barona ielā

Lai pasažieriem atvieglotu iekāpšanu zemās grīdas tramvajā, Rīgas pašvaldība iecerējusi iecerēt izveidot speciālas pieturvietas K.Barona ielā, liecina Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas deputātiem sagatavotā informācija.

Pieturvietu laukumā plānots izveidot paaugstinājumus vienā līmenī ar gājēju ietvi, līdzīgi kā ātrumvaļņus jeb "guļošos policistus".

Pašvaldības sabiedriskā transporta uzņēmums "Rīgas satiksme" pašlaik realizē projektu zemās grīdas tramvaja ierīkošanai galvaspilsētā. Zemās grīdas tramvajs tāpat kā speciālie trolejbusa un autobusa vagoni paredzēti, lai cilvēki ratiņkrēslā vai ar bērnu ratiņiem spētu tajā iekļūt un izkļūt bez citu palīdzības.

Pašlaik cilvēki ratiņkrēslā tramvajā var iekļūt pa transportlīdzekļa priekšējām durvīm, izmantojot paceļamo platformu.

Lai sasniegtu izvirzīto mērķi - iekļūšanu tramvajā bez citu palīdzības, tramvaja pieturās ir jāizbūvē speciāli peroni, kuru virsma būtu vienā līmenī ar vagonu grīdu. Ielās, kuru platums ir pietiekams atsevišķa pasažieru uzgaidīšanas perona izvietošanai, ir jāpārveido tikai paša perona ģeometriskie izmēri, jāuzstāda e-talonu un biļešu automāti un sabiedriskā transporta pieturvietas nojume.

Kā norāda "Rīgas satiksme", grūtības izraisa pieturvietu izveidojums ielās, kuru platums nav pietiekams atsevišķa, no braucamās daļas pilnīgi norobežota perona izvietošanai un kuras atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā un tā buferzonā, un ir saglabājušas vēsturisko šķērsprofilu.

Pašlaik ir iecerēts zemā tramvaja vagonus izmantot 6.maršrutā un radīt iespēju to izmantot arī maršrutos, kas apkalpo Vecrīgu pa Aspazijas un Zigfrīda Annas Meierovica bulvāri.

Gan Aspazijas bulvārī, gan Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī, gan 6.tramvaja maršrutā aiz dzelzceļa loka virzienā uz Juglu nav grūtību labiekārtot pieturvietas atbilstošā augstumā, jo ielu platums to atļauj. Sarežģījumi rodas, izskatot iespējas izveidot pieturvietas K.Barona ielā, it sevišķi posmos, kur saglabājies vēsturiskais ielas šķērsprofils ar bruģējumu.

Ir izskatīti vairāki ielas ierīkošanas varianti. "Rīgas satiksme" norāda, ka ieteicamākais būtu tramvaja sliedes pārvietot gar ielas malu, bet automašīnu brauktuvi vidusdaļā. Diemžēl šis risinājums nozīmējot visu ielas sarkano līniju telpā izvietoto komunikāciju pārbūvi, jo to nosaka tehnisko normatīvu prasības. Ir arī ierosināts tramvaja ceļu iedziļināt, saglabājot pārējo ielas šķērsprofilu neskartu, taču šis risinājums maksātu vairākus miljonus latu, turklāt ievērojami izmainītu visas ielas apveidu.

Vismazāk vidi ietekmējošais risinājums ir pieturvietu laukumā izveidot paaugstinājumus vienā līmenī ar gājēju ietvi kā "guļošos policistus". Šajā gadījumā izmaiņas skartu tikai sešas pieturvietas katrā virzienā, bet pārējā K.Barona ielas garumā vēsturisko profilu mainīt nav nepieciešams. Šāds ielas garenprofils nodrošinātu transporta plūsmas ātruma samazināšanos, lielāku pasažieru drošību, šķērsojot braucamo daļu, kā arī kopumā netraucē transporta kustībai.

Pilsētas attīstības komiteja šo jautājumu skatīs trešdien, 28.aprīlī.

"Rīgas satiksme" turpina pārbaudīt pirmo zemās grīdas tramvaju. Jau ziņots, ka pirmos pasažierus tramvajs varētu uzņemt šīs vasaras sākumā.

Latvijā

Valsts amatpersonu deklarācijas vēsta, ka Latvijas Bankas prezidenta amata kandidātam 2022. un 2023. gadā pamatdarbs bijis nevis "Altum" valdes priekšsēdētāja amats, bet gan valdes priekšsēdētāja amats Rīgas Stradiņa universitātē. Lai gan lielākos ienākumus (algu) šajā periodā R. Bērziņš guvis tieši "Altum" valdes priekšsēdētāja amatā, deklarācija no "Altum" kā pamatdarba pēdējo reizi iesniegta VID tālajā 2021.gadā.

Svarīgākais