Tautas sapulce aizritējusi bez starpgadījumiem

© Kaspars Krafts/ f64 photo agency

Tautas sapulce par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vienīgajam mājoklim pirmdienas vakarā pie Saeimas aizritējusi bez starpgadījumiem, tajā piedaloties ap 150 cilvēkiem, novēroja aģentūra LETA.

Sapulces noslēgumā dalībnieki dziedāja Jurjānu Andreja "Nevis slinkojot un pūstot", kā arī vienojās iesniegt valsts augstākajām amatpersonām petīciju par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam.

Dalībnieki bija uzstādījuši nelielu skatuvi, sarūpējuši arī skaļruņus. Sanākušie turēja rokās plakātus ar uzrakstiem: "Rokas nost no mūsu mājām", "Atcelt NĪN vienīgajam īpašumam" kā arī "Nekavējoties pārtraukt mūsu māju konfiscēšanu".

Sanākušie skandēja saukļus - "Atcelt!", "Rokas nost no mūsu mājām!" un citus.

Sapulcē tika teiktas dažādas uzrunas. Piemēram, atklājot sapulci, iniciatīvas līdzautors Estris Hiršsons uzsvēra, ka cilvēki sapulcējušies, lai aicinātu pašvaldības, Saeimu un Ministru kabinetu atcelt NĪN vienīgajam mājoklim. Viņš pauda cerību, ka šī vēlme tiks sadzirdēta.

Iniciatīvas pārstāvji pauda gatavību pulcēties atkārtoti, ja amatpersonas viņus nesadzirdēs.

Sanāksmes dalībniekus uzrunāja arī sabiedriskais aktīvists Ilmārs Poikāns.

Pasākums noritēja mierīgi un bez starpgadījumiem. Tajā piedalījās gan vecāka gadagājuma cilvēki, gan vecāki ar bērniem. Plašu jauniešu atsaucību pasākums neguva.

Kā vēstīts, lai gan portālā "Manabalss.lv" 13 000 Latvijas iedzīvotāju parakstījuši iniciatīvu "Par nekustamā īpašuma atcelšanu vienīgajam īpašumam", politiķi un ierēdņi pašvaldībās un valsts institūcijās to nav ņēmuši vērā un vēl arvien nav atrisinājuši īpašumu konfiscējošo nekustamā īpašuma nodokļa taisnīgu regulējumu, uzsvēra iniciatīvas pārstāvji.

Tautas sapulcē klātesošie vērsīsies pie Saeimas, Ministru kabineta un Latvijas Pašvaldību savienības ar prasību atcelt konfiscējošo NĪN vienīgajam īpašumam un pārtraukt pašreizējo NĪN aprēķina un piemērošanas kārtību visās pašvaldībās.

Tāpat vēstīts, ka jautājumā par izmaiņām NĪN regulējumā ir izskanējuši dažādi ierosinājumi, taču lielākoties iesaistītās puses par tiem nav spējušas vienoties. No līdz šim pārcilātajiem variantiem Finanšu ministrijas (FM) darba grupā neviens neliekas gana labs un atbalstāms, laikrakstam "Latvijas Avīze" izteicies FM valsts sekretāres vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības lietās Ilmārs Šņucins.

FM Tiešo nodokļu departamenta direktore un darba grupas vadītāja Astra Kaļāne skaidrojusi, ka galīgais lēmums pašlaik atduras būtībā pret kadastrālajām vērtībām. "Līdz šim no Tieslietu ministrijas esam saņēmuši tikai aptuveni iezīmētus rīcības virzienus par iespējamajām izmaiņām kadastrālajās vērtībās. Kamēr Tieslietu ministrija un Valsts Zemes dienests skaidri nav pateikuši, kādas būs šīs izmaiņas, t. i., iespējamos kadastrālo vērtību pieauguma apjomus, termiņus un biežumu, tikmēr nav iespējams veidot stabilu, līdzsvarotu, vienveidīgu un ilgtermiņā piemērojamu nekustamā īpašuma nodokļa politiku," skaidrojusi ierēdne.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais