Janvāra sākumā Rīgas pilī salūza ūdens filtrs ventilācijas kameras mitrināšanas sistēmā un noplūda trešdaļa Baltās zāles griestu un arī grīda. Kaut gan ekspertīžu rezultāti tika solīti sākotnēji pēc nedēļas, pēc tam – divu nedēļu laikā, tie vēl nav paziņoti. Tas arī saprotams, jo, pamatojoties uz ekspertīžu rezultātiem, varēs paziņot ne tikai to, kurš vainīgs, bet arī – kurš par to maksās un cik izmaksās remonta darbi.
Kā iepriekš vēstīts, tika nozīmētas vismaz trīs dažādas ekspertīzes (apdrošinātāja, būvnieka un VAS Valsts nekustamie īpašumi), lai pārliecinātos par patiesajiem ūdens filtra salūšanas iemesliem. Ūdens bija sasūcies akmensvates slānī starp bēniņiem un Baltās zāles griestiem un turpināja pilēt arī pēc tam, kad ūdens no ventilācijas sistēmas bija izlaists. Neatkarīgā izteica versiju, ka, pētot informāciju par ugunsgrēku un tagad - applūšanu, var pieļaut, ka abos gadījumos ķibeles notikušas ar ventilācijas sistēmu. Iepriekš izskanēja versija, ka ugunsgrēks izcēlies pēc tam, kad, zāģējot ventilācijas cauruli, 2013. gada 20. jūnijā kāda dzirkstele iesprukusi materiālos un aizsvilinājusi pils bēniņus un jumtu. Rīgas pils ugunsgrēka krimināllieta vēl nav iztiesāta, apsūdzība uzrādīta trim personām.
Signalizācija Rīgas pils Baltajā zālē iedarbojās 8. janvārī, svētdienā. Konstatēts, ka noplūduši griesti un ūdens sūcas uz grīdas. To, kas noticis, konstatēja uzreiz, bet kāpēc filtrs salūza, nevar tik ātri formulēt. Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas speciālisti konstatējuši, ka ūdens pabojājis gan griestus, gan vairākas oriģinālas detaļas - kolonnas un sienu dekorus. Valsts prezidenta kancelejas darbs noplūdušās Baltās zāles dēļ netiek ietekmēts.