Rīgā līdz aprīļa sākumam bija vairāk nekā 440 vidi degradējošu objektu. Kāpēc graustu skaits Latvijas galvaspilsētā tikpat kā nemainās, kaut gan to īpašniekiem Rīgas pašvaldība jau vairākus gadus noteikusi gan bargākus sodus, gan piedāvā arī nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atlaides, ja ēka tiek sakārtota atbilstoši prasībām?
Rīgas domes Īpašuma departamenta direkors Oļegs Burovs skaidro, ka iepriekš grausta statusu piemēroja ēkām, kurās cilvēki vairs nedzīvoja. Tagad prasības ir stingrākas - arī tad, ja nav sakārtoti atsevišķi ēkas fragmenti, piemēram, balkoni vai karnīzes, īpašnieku soda ar paaugstinātu NĪN likmi - trīs procentiem. Kopš šā gada ir mainīta kārtība, kādā tiek piemērota paaugstināta NĪN likme. Tiklīdz Vidi degradējošu būvju komisija pieņem lēmumu piemērot trīs procentu likmi, to sāk rēķināt no nākamās dienas. Vairs nav jāvelk laiks ilgās soda pārsūdzēšanas procedūrās, pirms pašvaldība var saņemt uzrēķināto sodu.
Paaugstināta nodokļa likme par ēku un zemi jāmaksā kādreizējās rūpnīcas Radiotehnika īpašniekiem, jo domes Vidi degradējošu būvju komisija lēma, ka par nesakopto teritoriju jāmaksā divreiz vairāk nekā iepriekš - 10 000 eiro gadā. «Varam piemērot paaugstinātu likmi arī par teritoriju, kā tas notika Radiotehnikas gadījumā. Pēc ugunsgrēka piešķīrām paaugstinātu likmi ēkām un attiecinājām to arī uz zemes gabalu - trīs procenti par ēkām, trīs - par zemi,» saka O. Burovs. Viņš piebilst, ka paaugstinātā NĪN likme īpašniekam jūtami sit pa kabatu atkarībā no vietas, kur atrodas ēka vai zeme. Pašlaik trīs procentu NĪN likme jāmaksā arī SIA Nule 8 īpašniekiem par nepabeigto būvi Hipokrāta ielā - reiz iecerēto Rīgas 2. dzemdību namu. Uzņēmums sācis sakārtot īpašumu, lai samazinātu NĪN likmi, - ap ēkām ir apvilkts žogs, noslēgts līgums ar apsardzes firmu, un tuvākajā laikā tiks veikta videonovērošana. «Ja būs apsardze un uz ēkām dekoratīvais siets, tad skatīsim jautājumu par paaugstināto likmi, bet dekoratīvo sietu ļauts uzlikt uz laiku. Ja ēka būs sakārtota [lai neapdraudētu cilvēkus un nedegradētu vidi], bet nebūs izstrādāts [rekonstrukcijas] projekts, tad NĪN likmi pazemināt nevarēs,» norāda O. Burovs.
Gandrīz visi Rīgas pašvaldībai piederošie grausti un teritorijas ir sakārtoti, bet ar valsts īpašumiem situācija esot sliktāka. «Mēs regulāri piemērojam paaugstināto likmi Valsts nekustamajiem īpašumiem. Piemēram, Iekšlietu ministrijas ēka Gaujas ielā stāv tukša, bojā ainavu, mājai visi logi atvērti, stiklu nav, īpašuma stāvoklis pasliktinās. VNĪ dara visu, lai pasliktinātu īpašumu un pēc tam no valdības prasītu lielāku summu, lai īpašumu savestu kārtībā. To vajadzētu konservēt,» viedokli izsaka O. Burovs. Citāda sadarbība esot ar Privatizācijas aģentūru, kas risina savu graustu problēmas.
«Plānojam vēl vairākiem īpašumiem piemērot paaugstinātu nodokļa likmi vai arī tos sakārtot piespiedu kārtā, bet sakārtotu māju īpašniekiem ir papildu nekustamā īpašuma nodokļa bonusi. Rīgā ļoti aktīvi notiek centra ēku fašāžu sakārtošana. Ja ierīko arī dekoratīvo apgaismojumu, tad saņem nodokļa atvieglojumu. Šo iespēju arvien vairāk izmanto privātie īpašnieki. Piemēram, atjaunotām koka mājām, ja ir izbūvēts dekoratīvais apgaismojums, nodokļa atlaide sasniedz 90 procentu,» saka O. Burovs.
PAR GRAUSTIEM
Paaugstinātā NĪN (3%) aptuvenā summa
Gads Summa (eiro)
2012. 15 000
2013. 235 000
2014. 550 000
2015. 825 200
Sakārtotie objekti
Gads Skaits
2011. 16
2012. 68
2013. 86
2014. 107
2015. 141
2016. 45
Avots: RD Īpašuma departaments