Rīgas Centrāltirgū vasaras tirgošanās drudzis

Puķu tirgus ir tas, kas priecē acis un dvēseli – starp labi zināmām puķēm – begonijām, ledenītēm, samtenēm, pelargonijām, petūnijām, lobēlijām un tā tālāk – atrodamas arī Latvijā vēl mazāk populāras vasaras puķes, piemēram, torēnijas, kas zied līdz vēlam rudenim. Nokarenās pelargonijas lielie podi maksā ap desmit eiro, bet vasaras puķu stādi vien dažus desmitus centu © F64

Sagaidot latvju skanīgākos svētkus – saulgriežus –, Rīgas Centrāltirgus 20. jūnijā aicināja ne tikai uz tirgošanos un pirkšanu, bet arī dancošanu, dziedāšanu un spēļu spēlēšanu – iesildīšanos pirms Līgo vakara.

Folkloristi Iveta un Vidvuds Medeņi tirgus apmeklētājiem vēstīja par senajām saulgriežu tradīcijām un tautas gudrībām. Savukārt vokālie ansambļi Saules svece un Dvīņi tirgus laukumu pieskandināja ar dziesmām, bet lustīgu danci vest visus aicināja deju kopu Dzērve un Zalktis dalībnieki.

Rīgas Centrāltirgus arvien pārliecinošāk konkurē ar lielveikaliem – to apliecina aktīvā tirgošanās un lielais tirgus apmeklētāju skaits ne tikai brīvdienās, bet arī darba dienās, turklāt līdz vēlai pēcpusdienai. Tirgus šobrīd ir tik krāšņs, bagātīgs un pārsteidzoši svaigs, ka ir vērts uz to vienkārši aiziet un pastaigāt –var pat saderēt, ka daudzi, ieraugot tirgus bagātību, jutīsies pārsteigti par plašo sortimentu, laipnajiem pārdevējiem, produktu kvalitāti un maciņu priecējošajām cenām. Rūpīgi aplūkojot sortimentu, noteikti atradīsiet to, ko citur atrast nevar.

Tirgus apmeklējums var izvērsties ne tikai par patīkamu iepirkšanos, kas papildina ledusskapja saturu, bet arī par sociālu akciju, kuras ietvaros atbalstām cilvēkus ar īpašām vajadzībām. Rīgas Centrāltirgus valdes locekle Tatjana Lukina stāsta: «Man pašai sociālie jautājumi ir ļoti svarīgi – vienmēr esmu meklējusi iespēju palīdzēt cilvēkiem, kam dzīvē veicies mazāk nekā lielākajai daļai sabiedrības. Tāpēc vienmēr stāstu par veikaliņu, kas atrodas dārzeņu paviljonā. Tur tiek tirgotas preces, ko radījuši cilvēki ar invaliditāti, – pinumi, izšuvumi, adījumi, tamborējumi, koka izstrādājumi un vēl daudz ar sirds siltumu radītu lietiņu. Pārdodot šos izstrādājumus, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām rodas iespēja kaut nedaudz palielināt savus ikmēneša ienākumus.» Blakus veikaliņam par to ir izvietota informācija vairākās valodās, tādējādi piesaistot arī ārvalstu tūristu uzmanību, kuri labprāt šeit iegādājas suvenīrus, ko paņemt līdzi uz mājām kā piemiņu par Rīgas apmeklējumu vai kā dāvaniņas draugiem. Jāatzīmē, ka ārvalstu tūristu skaits tirgū arvien pieaug un šobrīd oficiāli tas iekļauts vairāku tūroperatoru maršrutos.

Jāņu laikā trīs dienas Centrāltirgū noritēja arī Senioru tirdziņš – uz to savu veikumu bija atveduši pensionāri un invalīdi no visiem Latvijas novadiem. Novērojumi liecina, ka tirgošanās noritēja aktīvi un daudziem izdevās atrast dāvanas, dodoties ciemos uz Jāņu svinēšanu.

Lai arī dienas laikā tirgus dun no pircējiem un pārdevējiem tā, ka šķiet – kādu brīdi jābūt arī mieram un klusumam, īsti tā viss nenotiek. Pēc pulksten 19, kad aizveras paviljoni, atveras Zemnieku nakts tirgus. Uz to savas bagātības atved zemnieki, tā teikt, tieši no lauka – prece nakts tirgū ir lētāka un ļoti svaiga, un to ļoti bieži izmanto aizņemti cilvēki – atbrauc uz tirgu vēlu vakarā un sapērk pārtiku visai nedēļai. Tatjana Lukina uzsver, ka šovasar tirgū ir īpaši daudz ogu – zemenes, parastie un saldie ķirši, mellenes un arī dienvidzemju augļi. Vēl viens novērojums liecina, ka ogas šogad maksā mazāk nekā pērn, kas viennozīmīgi runā par labu pircēja maciņam. «Es aicinu atnākt uz tirgu un pārliecināties, ka šī ir īpaša vieta, kas pārsteidz un dod prieku acīm, kā arī tieši tirgū, iespējams, jums izdosies atrast to, ko sen jau meklējāt.».