Tirdzniecības vietu nomas maksas Rīgas Centrāltirgū pagaidām nav samazinātas, biznesa portālam "Nozare.lv" pastāstīja Centrāltirgū aptaujātie tirgotāji.
Lai aktivizētu tirdzniecību, Rīgas Centrāltirgū samazinātas tirdzniecības vietu nomas maksas. AS "Rīgas Centrāltirgus" pārstāvis Sandris Točs iepriekš informēja, ka nomas maksas, salīdzinot ar 2009.gadu, ir samazinātas vidēji par 9%. Rīgas Centrāltirgus vidēji par 9% samazinājis nomas maksu gaļas paviljonā, atklātajā teritorijā - par 8%, rūpniecības preču tirgū tirdzniecības vietu nomas maksu samazinājums ir 10%.
Taču vairāki Rīgas Centrāltirgus tirgotāji atzīst, ka nomas maksas pagājušā gada beigās un šī gada sākuma tikušas vēl palielinātas. Piemēram, piena paviljonā nomas maksa palielināta līdz pieciem latiem par kvadrātmetru, turklāt tirgotājiem papildus jāmaksā arī par elektroapgādi, ūdens apgādi, kā arī apsardzes pakalpojumiem, stāstīja SIA "Edans" pārdevēja.
Piemēram, par apsardzes pakalpojumiem tirgotājiem jāmaksā divdesmit lati mēnesī. Tirgotāji arī kritiski izsakās par maksas tualetēm, kuru apmeklējums personālam pašlaik izmaksā piecpadsmit santīmus, lai gan pirms pāris gadiem tie bija tikai pieci santīmi.
Kāds tirgotājs, kura nomas maksa mēnesī sasniedz 1200 latus, norādīja, ka "visticamāk nāksies slēgt tirdzniecības vietu, jo nebūs iespējams samaksāt nomas maksu".
Tirgotāji gan atzīst, ka dzirdējuši par nomas maksu samazinājumu, bet "realitātē tas nav noticis". "Viņi tikai mēra un pārbauda tirdzniecības vietas, lai atrastu iemeslus, kāpēc nomas maksu nesamazināt", sūdzējās kāds tirgotājs.
Viņš arī norādīja, ka daudzi nomnieki, īpaši tie, kam ir vairākas tirdzniecības vietas, bijuši spiesti tās pamest, jo nav spējuši samaksāt lielo nomas maksu.
Apģērbu tirgotāja SIA "Dan Ko" īpašniece stāsta, ka tirdzniecības apjomi pēdējā laikā sarukuši katastrofāli, un, viņasprāt, "valdības pieņemtie nodokļu grozījumi ir absurdi". Viņai no 11 kioskiem, palicis tikai viens apģērbu kiosks. Lai gan, sākot darbību, šo kiosku viņa izpirkusi par 10 000 latu, tagad katru mēnesi par īri viņai vienalga jāmaksā aptuveni 400 lati.
Visos aptaujātajos Centrāltirgus paviljonos tirgotāji atzīst, ka jūt cilvēku pirktspējas kritumu. "Vislābākās dienas pārdošanai ir piektdiena, sestdiena un svētdiena, bet kopumā apgrozījums samazinājies vismaz uz pusi, atzīst putnu fabrikas "Ķekava" pārdevēja.
Viņa arī stāstīja, ka konkurenci ietekmējot "poļu tirgotāji, kas piedāvā gaļu par daudz zemākām cenām", tāpēc arī vietējie tirgotāji, lai noturētu pircējus, piedāvā produktus par akcijas cenām.
Tirgotāji atzīst, ka vienīgais, kas kaut cik notur apgrozījumu, ir pastāvīgo klientu loks, kas pieraduši iepirkties pie konkrēta tirgotāja.