Būveksperts: Saplaisājusī Grīna ielas ēka ir pirmsavārijas stāvoklī

© nra rahīvs

Saplaisājusī ēka Rīgā, Aleksandra Grīna bulvārī 9, atrodas pirmsavārijas stāvoklī, un par šo situāciju atbildība jāuzņemas pašvaldībai ar visām tai pakļautajām iestādēm, aģentūrai LETA sacīja neatkarīgais būveksperts, būvinženieris Sergejs Meierovics, kurš veicis ēkas tehnisko apsekošanu un līdz pirmdienai sagatavos ekspertīzes atzinumu.

Meierovics norādīja, ka jau pirms diviem gadiem veikta ēkas tehniskā apsekošana, kuras laikā konstatēts, ka, veicot siltumtrašu remontu, zem ēkas mūriem izlauzta lielāka aile, nekā tas ir pieļaujams, kā rezultātā sasvērušies nama betona bloki un gala siena sākusi dalīties.

Ēkas pirmās kāpņu telpas iedzīvotāji faktiski ir apdraudēti, jo "vienā jaukā dienā viņu guļamistabas var pārvērsties par verandu", norādīja eksperts. Viņš sacīja, ka gala siena var nostāvēt vēl 15 gadus, bet var gadīties, ka tā atdalīsies, tiklīdz kāds mēģinās tajā iesist naglu, lai pakārtu gleznu.

Meierovics piebilda, ka pie ēkas kritiskās situācijas vainojami ne tikai AS "Rīgas siltums" veiktie remontdarbi. Daļa atbildības jāuzņemas arī pašvaldības SIA "Rīgas ūdens" un Rīgas domes Satiksmes departamentam, jo ēkas drenāžas sistēma ir aizsērējusi un nedarbojas.

Situāciju sliktāku padara arī "Rīgas satiksmes" būvētās tramvaja sliedes, kas izbūvētas uz uzbēruma, bet tām nav ieprojektēti vajadzīgie inženiertīkli, kas kavē notekūdeņu aizplūšanu, un mitrums bojā ēkas pamatus.

Meierovics norādīja, ka ēkai 2013.gadā uz tehniskās apsekošanas slēdziena pamata izstrādāts konstrukciju daļas remontdarbu plāns, taču avārijas situācijas novēršana aizkavējusies, jo šos darbus apsaimniekotājs piedāvājis veikt reizē ar nama siltināšanu, tāpēc kopējo tāmi iedzīvotāji atzinuši par pārāk dārgu.

Speciālists gan piebilda, ka jāiesaistās būtu arī pašiem iedzīvotājiem - Rīgas pilsētas būvvalde izrādījusi maksimālu pretimnākšanu, lai turpmāk ēkas saglābšanas un renovēšanas darbus varētu sadalīt posmos un vispirms veikt avārijas novēršanas darbus. Arī "Rīgas namu pārvaldnieks" "dara, ko var", bet no pašiem iedzīvotājiem nekādas iniciatīvas nav - neviens pat neesot uzrakstījis sūdzību, ka ēka plaisā.

Meierovics norādīja, ka, balstoties uz atzinumu par ēkas atrašanos pirmsavārijas stāvoklī, nepieciešamos pamatu nostiprināšanas darbus var paveikt divu mēnešu laikā un tiem nav nepieciešama iedzīvotāju piekrišana. Teorētiski tēriņi par šiem darbiem būtu solidāri jāsedz pašiem iedzīvotājiem, kuriem ēkā pieder dzīvokļi, taču eksperts atzina - ja skatās dziļāk, tad par ēkas stāvokli jāatbild Rīgas pilsētai ar visām tai pakļautajām iestādēm.

"Bardaks ir visā Rīgā," atzina Meierovics. Bieži vien, izsniedzot plānošanas un arhitektūras uzdevumus, netiek pietiekami izvērtēta ietekme uz vidi un blakus esošajām mājām, ko apliecina arī nedienas ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) rekonstrukciju - veicot rakšanas darbus pazemes apjoma izveidei, vēsturiskā ēka sākusi plaisāt. Arī Grīna bulvārī līdzās saplaisājušajai mājai ieplānota daudzstāvu celtne ar pazemes stāvvietām. Ja būvdarbi tiks veikti nepārdomāti, var rasties līdzīga situācija kā LNMM pārbūves laikā. "Taču pārdomāta rīcība maksā naudu," piebilda eksperts.

Kā ziņots, "Rīgas namu pārvaldnieka" pārstāvis Krists Leiškalns iepriekš aģentūrai LETA pauda, ka plaisa piecstāvu ēkā Aleksandra Grīna bulvārī 9, kuras dēļ glābēji šonedēļ no nama evakuēja iedzīvotājus, nav bijis jaunums - tā konstatēta jau kopš 2004.gada un tās cēlonis esot nestabila grunts. Pirms 10 gadiem plaisa tika hermetizēta - kā precizēja Leiškalns, tā tika aizdarīta.

Par to, kad un kāpēc plaisa atvērusies, jāsagaida neatkarīga būveksperta atzinums, ko šajā gadījumā sagatavo Meierovics.

RNP norādīja, ka jau 2012.gadā nama iedzīvotājiem piedāvāts veikt kompleksu ēkas sienas un pamatu nostiprināšanu un ēkas siltumefektivitātes paaugstināšanu, to siltinot, tomēr dzīvokļu īpašnieki nolēmuši siltināšanu neveikt.

2012.gadā sagatavots tehniskās apsekošanas atzinums, šogad izstrādāts arī tehniskais projekts darbu veikšanai, kas patlaban tiek skaņots ar būvvaldi, taču saskaņojumam nepieciešams dzīvokļu īpašnieku vairākuma balsojums, piebilda Leiškalns.

Kā ziņots, Aleksandra Grīna bulvārī no kādas piestāvu dzīvojamās mājas pamanītas plaisas dēļ trešdien evakuēti vienas kāpņu telpas iedzīvotāji. Ēku apsekojis būvinženieris, kurš atzinis, ka plaisa draudus nerada. Pēc šī atzinuma saņemšanas iedzīvotājiem ļauts atgriezties savos mājokļos.

Latvijā

Ziemassvētku un gada nogales svinību galdam vairums iedzīvotāju šogad atvēlēs līdz 100 eiro, dāvanām – līdz 200 eiro, liecina bankas Citadele veiktā aptauja. Latvijas iedzīvotāji plāno tērēt mazāk nekā kaimiņi Lietuvā un Igaunijā – svētkiem vislielāko budžetu atvēlējuši lietuvieši, savukārt dāvanas mazāk iegādāsies igauņi.

Svarīgākais