Katru dienu apsaldējumu arvien vairāk

© Raitis Plauks, f64

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienests Rīgā saņem arvien vairāk izsaukumu uz ielām, kur atrasti aizmiguši apsaldējušies cilvēki. Rīgas patversmes, ņemot vērā auksto laiku un salu, ir atvērtas visu diennakti.

Visvairāk izsaukumu pie pacientiem, kuriem konstatēta ķermeņa atdzišana un apsaldējumi, tiek saņemts NMP dienesta Rīgas reģionā, un šādu izsaukumu skaits katru dienu palielinās. Šonedēļ katru dienu vidēji ir seši izsaukumi pie apsaldējumus guvušiem cilvēkiem. Piemēram, otrdien Rīgas centrā mediķi sniedza palīdzību 35 gadus vecam vīrietim, kurš bija aizmidzis trolejbusa pieturā – ar vispārējām ķermeņa atdzišanas pazīmēm viņš tika stacionēts uz slimnīcu. Ar ķermeņa atdzišanas pazīmēm slimnīcā tika nogādāts arī 52 gadus vecs vīrietis, kurš bija aizmidzis Gogoļa ielas tunelī. Savukārt vīrietis, kuram ir 59 gadi, bija izraudzījies par guļvietu 4. maršruta tramvaja galapunktu Kurzemes prospektā – vīrietis bija ilgi atradies aukstumā, viņa ķermenis bija pamatīgi atdzisis, un vīrietis guva apsaldējumus. Ātrās palīdzības mediķi devās uz mājām arī pie kādas 69 gadus vecas sievietes ar psihiskās veselības traucējumiem – sava veselības stāvokļa dēļ viņa nesaprata, kādos sadzīves apstākļos dzīvo un ka tie viņai var radīt vispārēju ķermeņa atdzišanu.

Šīs nedēļas laikā vairāki cilvēki nogādāti arī Valsts apdegumu centrā ar dažādu pakāpju apsaldējumiem. "Šis gads neatšķiras no citiem – pazeminoties gaisa temperatūrai, ar šādām situācijām ātrās palīdzības brigādes mediķi saskaras ik gadu," norāda NMP dienesta operatīvā darba vadītāja Rīgas reģionā Sarmīte Villere. Mediķu novērojumi liecina, ka lielākā daļa cietušo Rīgā visticamāk bijuši alkohola reibumā. Pārsvarā tie ir vīrieši vecumā no 19 līdz 66 gadiem.

Ņemot vērā auksto laiku, visas Rīgas patversmes strādā visu diennakti. Ja vidējā gaisa temperatūra Rīgā ir zemāka par mīnus 5 grādiem, naktspatversmes darbojas no pieciem pēcpusdienā līdz deviņiem rītā, un tikai tad, ja temperatūra ir zemāka par mīnus 15 grādiem, patversmēs bezpajumtnieki drīkst palikt arī pa dienu. Novembrī Rīgas patversmju un naktspatversmju pakalpojumus saņēma vidēji 550 cilvēku dienā, kas ir par 12 procentiem vairāk nekā šajā laika posmā pagājušajā gadā, atzīst RD Labklājības departamenta speciāliste Lita Brice. Kopējais vietu skaits sala dēļ Rīgas patversmēs ir palielināts – tās var uzņemt 678 cilvēkus. Aukstajā laikā patversmēs uzņem arī personas vieglā alkohola reibumā, izņemot naktspatversmi Zilais krusts.

Rīgas Mobilā brigāde darbam ar bezpajumtniekiem aukstajā laikā strādā arī papildus. Tai ir izstrādāts speciāls maršruts pa vietām, kur pulcējās bezpajumtnieki, brigāde nogādā personas uz naktspatversmēm, kā arī piedāvā siltu tēju un apģērbu.

***

KUR PATVERTIES?

Rīgā darbojas septiņas patversmes

Rīgas patversmes vīriešu nodaļā (Maskavas ielā 208)

Rīgas patversmes sieviešu nodaļā (Bārddziņu ielā 2)

Naktspatversmē vīriešiem Zilais krusts (Maskavas ielā 336)

Naktspatversmē vīriešiem Esi drošs (Bebru ielā 16)

Naktspatversmē sievietēm SIA Dezinfekcijas stacija (Bārddziņu ielā 2)

Biedrības Latvijas Sarkanais Krusts naktspatversmē vīriešiem un sievietēm (Gaiziņa ielā 7)

Biedrības PINS naktspatversmē sievietēm (Tvaika ielā 2, 12. korp.)

Papildus naktspatversmēm iespēja sasildīties ir šādās vietās:

Kurzemes rajonā – Birzes ielā 54, sociālās aprūpes centrā Stella Maris

Ziemeļu rajonā – Meldru ielā 58, sociālajā mājā

Vidzemes priekšpilsētā – Čiekurkalna tirgus telpā (Ropažu ielā 70), zupas virtuves vietā

Avots: RD Labklājības departaments