Rīgas pils Svētā Gara tornī parādījusies liela plaisa

© F64 Photo Agency

Pēc Rīgas pils ugunsgrēka joprojām savā starpā cīnās eksperti, meklējot ugunsgrēka izcelšanās vietu un nosakot cēloņus. Kamēr eksperti ekspertē, tikmēr pils Svētā Gara tornī ir parādījusies skaidri saskatāma plaisa.

Neatkarīgā jautāja būvniekiem, vai šie bojājumi varētu būt radušies līdzšinējo būvniecības darbu rezultātā? Pilnsabiedrības SBRE projekta vadītājs Ivars Rība atbild, ka rekonstrukcija pilī tika uzsākta tāpēc, ka tā bija ļoti sliktā tehniskā stāvoklī, un dažādas plaisas bija ne tikai Svētā Gara tornī, bet arī citās pils daļās. «Tāpēc notiek Rīgas pils pamatu stiprināšana un šo plaisu aizlīmēšana. Tas, kas ir redzams pašlaik, tās ir rekonstrukcijas laikā laboto plaisu šuves, kuras tiek pastāvīgi monitorētas. Pašlaik nekādas kustības netiek novērotas. Ja nekas nemainīsies līdz pavasarim, tad šī šuve līdzīgi kā citas tiks nokrāsota un nebūs pamanāma,» viņš mierina.

Kamēr notiek ekspertīzes un izmeklēšana, darbi Rīgas pilī nenoris ar pilnu jaudu un paredzētajā apjomā. Pērn valsts akciju sabiedrība Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) un būvkompānija apmainījās pārmetumiem par darbu kvalitāti un to organizāciju, bet tagad abas puses informē, ka remontdarbi turpinās. Būvkompānija pašlaik pilda tos darbus, kurus skaidri ir norādījis un akceptējis pasūtītājs, proti, VNĪ. Tiek izbūvēti inženiertīkli, un martā pilnībā tiks pabeigti apdares darbi Svētā Gara tornī. Pastāvīgais jumts jau ir izbūvēts virs Rīgas pils Baltās zāles. Būvnieks informē, ka šajās dienās beidzot saņemts pastāvīgā jumta projekts pils daļai virs Kastelas un parādes kāpņu telpas.

«Jau esam pasūtījuši materiālus, un apmēram divu līdz trīs mēnešu laikā tiks pabeigta pastāvīgā jumta izbūve virs šīs pils daļas. Joprojām turpinās ekspertīze visa pastāvīgā jumta projektam un virs pils Svētku zāles. Kā saņemsim apstiprinātu projektu, nekavējoties ķersimies pie darbiem,» situāciju komentē I. Rība.

VNĪ pārstāve Daiga Laukšteina papildina, ka ir sākusi strādāt Rīgas pils atjaunošanas padome, kurā apvienoti profesionāļi, lai varētu uzraudzīt un koordinēt darbus un pārvaldīšanas jautājumus pils rekonstrukcijas laikā.

Gan būvnieki, gan VNĪ gaida Valsts policijas slēdzienu par ekspertīžu rezultātiem, lai beidzot būtu skaidrība par ugunsgrēka cēloņiem un vaininiekiem. Un, protams, to, kam un cik jāmaksā. VNĪ pieprasīja, lai pilnsabiedrība SBRE par saviem līdzekļiem novērš ugunsgrēka sekas. Būvkompānija ir apdrošinājusi būvniecības celtniecības riskus un arī civiltiesisko apdrošināšanu. Apdrošināta ir arī pils ēka kā nekustamais īpašums. «Jāsaprot, ka šī lieta ir sarežģīta, un līdz tam laikam, kamēr pēdējā tiesu instance noteikts vainīgo negadījumā, līdzekļi pils atjaunošanai būs jāmeklē pie apdrošinātāja, līdzīgi kā tas ir jebkur citur pasaulē. Pēc vainīgā noteikšanas nauda regresa kārtībā no tā tiks piedzīta,» kodolīgi atbild I. Rība. Savu viedokli par ugunsgrēku ir izteikuši gan būvnieka, gan VNĪ, gan apdrošinātāja uzaicinātie eksperti no Igaunijas un Lielbritānijas. Valsts policija ir saņēmusi arī pieaicināto Lietuvas ekspertu atzinumu. Tagad jāgaida Latvijas ekspertīze, kurā tiks izvērtēti visi policijai iesniegtie secinājumi.

Svarīgākais