«Pēdējā mēneša laikā esam saņēmuši rīdzinieku sūdzības, ka pie viņiem ierodas ūdens filtru tirgotāji un iedzīvotāji tiek maldināti – Rīgas ūdens esot ieteicis, ka tādi filtri ir jāuzliek, lai mazinātu dzelzi un citus piemaisījumus dzeramajā ūdenī,» stāsta pašvaldības SIA Rīgas ūdens (RŪ) preses sekretārs Artūrs Mucenieks.
RŪ neko tamlīdzīgu nerekomendē un nesadarbojas ar filtru tirgotājiem, tāpēc iedzīvotāji tiek maldināti par jelkādu pašvaldības uzņēmuma saistību ar šādiem tirgotājiem. «Tas ir mārketinga triks, lai notirgotu preci, izmantojot Rīgas ūdens autoritāti,» viņš uzsver.
Tie rīdzinieki, kuri piedzīvojuši filtru pārdevēju vizītes, atceras, kā demonstrēts, cik netīrs ūdens it kā tek no krāna, kā tas maina krāsu un cik vienkārši to var padarīt tīru. Protams, ar filtru. «No krāna ielej ūdeni traukā, ievieto divus elektrodus, veic elektrolīzes reakciju, elektrodi noārdās, radot brūnu krāsu,» procesu izskaidro A. Mucenieks. «Ir pagājuši vairāk nekā divdesmit gadu, bet vēl ir cilvēki, kuri savu dzīvokļa saimniecību uztver kā sociālismā. Krāns bojāts, caurule plīsusi – lai Rīgas ūdens brauc un salabo. Mēs to nedarām. Varbūt tāpēc arī par filtriem kāds notic, ka to tirgotāji saistīti ar pašvaldības uzņēmumu.»
Tā ir katra paša izvēle – iegādāties ūdens filtru. «Ja grib mainīt ūdens ķīmisko sastāvu, var kaut sīrupu pilināt. Ūdens, kas nonāk rīdzinieku dzīvokļos, ir derīgs lietošanai, pat ja dzelzs saturs ir paaugstināts. Jā, sadzīves tehnikas ekspluatāciju tas var ietekmēt, bet ne jau pēc pāris mēnešu lietošanas tā izies no ierindas,» noteic A. Mucenieks.
Daudzus desmitus gadu nevienam Rīgas iedzīvotājam no centralizētās ūdens apgādes sistēmas ņemtā ūdens dēļ veselības problēmas nav radušās. RŪ piegādā kvalitatīvu ūdeni līdz savas atbildības robežai. Vienkāršāk sakot, līdz mājas sienai. Cita lieta, ja caurules mājā nav mainītas vai netiek uzturēta optimāla karstā ūdens temperatūra. Tad ūdens kvalitāte var būt neatbilstoša vai izplatīties bīstamā legionella. Dzeramajā ūdenī dzelzs saturs var palielināties arī čuguna vai tērauda ūdensvadu korozijas gadījumos.
RŪ pastāvīgi kontrolē dzeramā ūdens kvalitāti pilsētas centralizētajā ūdensvada sadales tīklā. Dzeramā ūdens kvalitātes kontroli regulāri veic uzņēmuma Apvienotā ūdens kvalitātes kontroles laboratorija, kas ir akreditēta Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā. Laboratorija pēc noteikta plāna veic dzeramā ūdens paraugu kvalitātes kontroli un par kontroles rezultātiem reizi ceturksnī atskaitās Rīgas reģiona higiēnas novērtēšanas un monitoringa nodaļai. Laboratorija veic arī paškontroli, nosakot dzeramā ūdens kvalitātes atbilstību noteikumiem. RŪ darbību uzrauga arī Veselības inspekcijas Sabiedrības veselības Rīgas kontroles nodaļa, kontrolējot dzeramo ūdeni no tā iegūšanas vietas līdz pat ūdens lietotāja krānam.
RŪ mājas lapā (https://www.rigasudens.lv/aktuali/videunmes/) var iepazīties ar ūdens kvalitātes rādītājiem. Rīgas iedzīvotāji dzeramā ūdens pārbaudi var veikt RŪ laboratorijā. Bakterioloģiskā pārbaude maksā apmēram 10 latu (iepriekš jāierodas laboratorijā pēc sterila iepakojuma), tikpat daudz – arī ķīmiskā pārbaude (ūdens jāatnes 1,5 l plastmasas pudelē). Paraugi laboratorijā jāpiegādā ņemšanas dienā. Rīgas pilsētas robežās paraugus var paņemt arī laboratorijas darbinieki.