Rīgas domes deputāti 12. novembrī pieņēma saistošos noteikumus, kas paredz no nākamā gada sertificēt gidus un aizliegt sniegt gidu pakalpojumus nesertificētām personām noteiktās galvaspilsētas teritorijās.
Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs Maksims Tolstojs norāda, ka 2014.gadā, Rīgai kļūstot par Eiropas kultūras galvaspilsētu un gaidot ievērojamu tūristu pieplūdumu, noteikti nepieciešams sakārtot gidu darbību Rīgā un uzlabot tūristiem sniegto pakalpojumu kvalitāti.
„Mūsu pilsētas viesiem jāsniedz patiesa un pilnvērtīga informācija gan par Rīgā notiekošajiem pasākumiem, gan par pilsētas vēsturi, gan par arhitektūras un citiem pieminekļiem. Tāpēc gidu pakalpojumi jāsniedz profesionāli sagatavotām personām, kas regulāri papildina savas zināšanas,” uzsver M.Tolstojs.
Patlaban tūristu gida pakalpojumus var sniegt jebkura persona neatkarīgi no tās izglītības, profesionālās kvalifikācijas vai zināšanām.
Lai uzlabotu situāciju, Rīgas Tūrisma attīstības birojs (RTAB) sagatavojis jaunus saistošos noteikumus, kas paredz, ka gidu pakalpojumus varēs sniegt tikai personas ar attiecīgu sertifikātu.
Ar gidu sertificēšanu nodarbosies RTAB izveidota speciāla komisija, kuras sastāvā būs pārstāvji no Rīgas pašvaldības, nozares apvienībām, tūrisma operatoriem, kā arī Rīgas Tūrisma attīstības biroja.
Gidiem sava piemērotība pakalpojumu sniegšanai būs jāpierāda ar dokumentiem par attiecīgu augstāko izglītību vai pietiekamā apjomā izietiem kursiem.
Lai nesamērīgi neierobežotu gidu pakalpojumu sniegšanas tiesības personām, kuras ilgstoši ir strādājušas par tūristu gidiem un ir savas jomas lietpratēji, saistošie noteikumi sākotnējā sertifikācijā pieļauj pietiekami plašas iespējas gida profesionālās kvalifikācijas apliecināšanai. Piemēram, gidam būs jābūt ieguvušam augstāko izglītību, kā arī jābūt izgājušam vismaz 120 stundu speciālos kursus vai arī jābūt trīs gadu pieredzei attiecīgajā jomā.
Savukārt turpmākā tūristu gidu sertifikācijā noteiktas obligātas prasības profesionālo zināšanu un prasmju pilnveidei.
Paredzēts, ka gidi tiks sertificēti uz trim gadiem, bet pēc šī termiņa būs jāveic atkārtota sertificēšana. Gidu sertificēšana notiks par maksu (pirmajā reizē 70 eiro, nākamajās – 50 eiro), tāpēc tas neradīs papildus izdevumus pašvaldības budžetā.
M.Tolstojs atzīmē, ka maksa par gidu sertificēšanu paredzēta tikai sertificēšanas komisijas darba nodrošināšanai, un pašvaldības mērķis nav gūt ienākumus uz gidu rēķina. “Kopš 2008.gada tūristu skaits pieaudzis vairākas reizes un gidiem darba netrūkst. Gidi šādu summu var iegūt, pat novadot vienu ekskursiju, tāpēc maksa nav pārmērīga,” norāda komitejas priekšsēdētājs.
To, vai strādājošajiem gidiem ir sertifikāts, uzraudzīs Rīgas pašvaldības policija. Gidus, kas darbosies bez sertifikāta, policija sākumā brīdinās, bet atkārtotu pārkāpumu gadījumā sauks pie administratīvās atbildības.
Publiskajā ārtelpā esošie tūrisma objekti un apskates vietas, par kurām informāciju drīkstēs sniegt tikai sertificēti tūristu gidi, būs Rīgas vēsturiskais centrs, Ķīpsalas vēsturiskā apbūve, Mežaparks, Brāļu kapi, Ziemeļblāzmas kultūras nama apbūves ansamblis ar parku un Kalnciema ielas kvartāls.
Ārvalstu gidiem, kas vēlēsies sniegt pakalpojumus Rīgā, būs jāuzrāda savā valstī iegūts sertifikāts.
Kā informē RTAB, prasības tūristu gidu profesionālai kvalifikācijai un sertifikācijas nosacījumi noteikti daudzās Eiropas valstīs. Piemēram, Lietuvā par gidu var strādāt persona, kurai ir augstākā izglītība, kā arī kura absolvējusi sešus mēnešus ilgus tūristu gidu kursus un iesniegusi attiecīgu pieteikumu licences saņemšanai Valsts Tūrisma departamentā; Čehijā tūristu gidi tiek licencēti un apmācības ir tiesīgas veikt Izglītības, jaunatnes un sporta ministrijā akreditētas skolas; savukārt Anglijā gidu apmācību un sertifikāciju nodrošina Tūristu gidu institūts, kā arī citas šī institūta akreditētas institūcijas.
Saistošie noteikumi izstrādāti konsultējoties un sadarbībā ar nozaru personu apvienībām - Latvijas Tūrisma gidu asociāciju, Latvijas Profesionālo gidu asociāciju un Baltijas gidu ģildi.
Saistošie noteikumi par tūristu gidu sertificēšanu vēl jāizvērtē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā. Pēc pozitīva atzinuma saņemšanas saistošie noteikumi stāsies spēkā 2014.gada 1.janvārī, bet aizliegums nesertificētu gidu pakalpojumu sniegšanai noteikumos minētajos objektos stāsies spēkā no 1.aprīļa.