Rīgas dome gatavojas sākt sešu Rīgas pašvaldības veselības aprūpes iestāžu apvienošanu, dibinot vienotu pašvaldības SIA "Rīgas veselības centrs", liecina skatīšanai Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejā sagatavotie dokumenti.
Līdz 2014.gada 1.augustam plānots sešas pašvaldības kapitālsabiedrības apvienot - SIA "Torņakalna poliklīnika", SIA "Iļģuciema poliklīnika", SIA "Bolderājas poliklīnika", SIA "Veselības centrs "Imanta"", SIA "Primārās veselības aprūpes centrs "Ziepniekkalns"" un SIA "Bērnu veselības centrs "Ķengarags"" tiks apvienotas vienā pašvaldības uzņēmumā, dibinot SIA "Rīgas veselības centrs".
Jaunās sabiedrības pārvaldes institūcijas būs dalībnieku sapulce, kuras kompetencē esošus lēmumus pieņems kapitāla daļu turētāja pārstāvis, Rīgas domes priekšsēdētājs, kā arī valde, kurā būs trīs valdes locekļi. Tiek plānots, ka "Rīgas veselības centra" pamatkapitāls būs 300 000 latu.
Kā skaidro Rīgas domes Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldes speciālisti, veselības aprūpes kapitālsabiedrību reorganizācijas mērķis ir uzlabot veselības aprūpes pieejamību Rīgā, optimizējot kapitālsabiedrību darbību, novēršot pakalpojumu sniedzēju sadrumstalotību, pakalpojuma dublēšanos, nodrošinot medicīnisko tehnoloģiju racionālu izvietojumu un to noslodzi, tādējādi mazinot speciālistu trūkuma risku, kā arī maksimāli efektīvi izlietojot pieejamos finanšu resursus.
Galvenie reorganizācijas uzdevumi ir centralizēt administratīvās funkcijas, piemēram, grāmatvedību, lietvedību, personāla plānošanu un iepirkumus, kā rezultātā tiktu ietaupīti administrācijas izdevumi. Resursu apvienošanas rezultātā arī tiktu radīta iespēja piesaistīt augsti kvalificētus nepieciešamos speciālistus - juristus, iepirkumu speciālistus, iekšējo auditoru un citus.
Tāpat iecerēts ieviest vienotus procesus, vienotu darbības stratēģiju, tostarp mārketinga, maksas pakalpojumu attīstības stratēģijas, un kontrolēt ieviešanas procesu un kapitālsabiedrības operatīvo darbību, kā arī samazināt ar pārvaldības procesiem saistīto darba apjomu, uzlabot resursu efektīvu plānošanu, atvieglot un uzlabot sadarbību ar Nacionālo veselības dienestu un citiem sadarbības partneriem.
Reorganizācijas rezultātā tiktu uzlabota arī kapitālsabiedrības konkurētspēja un sniegto pakalpojumu kvalitāte, efektīvāk izmantojot cilvēkresursus, kā arī optimizējot iekārtu noslodzi un ieviešot vienotu Kapitālsabiedrību darbības stratēģiju. Tāpat tiktu radīta iespēja, izmantojot kapitālsabiedrību pašu līdzekļus, veikt plānveida investīcijas, kā arī papildus iespējama kredītiestāžu finanšu resursu piesaiste.
Jautājumu par kapitālsabiedrību apvienošanu otrdien, 5.novembrī, plānots skatīt Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejā, kas lems par lēmumprojekta virzīšanu izskatīšanai Rīgas domē. 11.novembrī reorganizācijas plānu paredzēts skatīt Pilsētas īpašuma komitejā, bet gala lēmumu plānots pieņemt Rīgas domes sēdē 26.novembrī.
Decembrī Komercnodrošinājuma pārvalde sadarbībā ar kapitālsabiedrībām plāno izstrādāt reorganizācijas līguma projektu, tad tiks sasauktas kapitālsabiedrību dalībnieku sapulces, kurās jāpieņem lēmums par reorganizāciju un jāapstiprina reorganizācijas līguma un iegūstošās sabiedrības - "Rīgas veselības centrs" - statūtu projekti. Paredzēts, ka visas sešas kapitālsabiedrības iesniegs Uzņēmumu reģistrā paziņojumu par reorganizāciju līdz 28.decembrim. Vienlaikus tiks gatavots lēmuma projekts par SIA "Rīgas veselības centrs" dibināšanu, par kuru Rīgas domē varētu tikt lemts 2014.gada 14.janvārī. Reorganizācijas līgumus paredzēts parakstīt 27.janvārī.
Kā liecina Rīgas domes apkopotā informācija, sešu apvienojamo kapitālsabiedrību kopējais neto apgrozījums 2012.gadā bija 4,219 miljoni latu, kas ir par 199,6 tūkstošiem latu jeb 5% vairāk nekā 2011.gadā. Pērns sasniegtais neto apgrozījums ir otrais lielākais apjoma ziņā kopš 2008.gada, kas liecina, ka kapitālsabiedrības pēc recesijas pēdējos divos gados ir pakāpeniski atguvušās un strādā ar iepriekšējo intensitāti. Vislielākais neto apgrozījuma īpatsvars ir SIA "Iļģuciema poliklīnika" - 23% jeb 975 800 latu, bet vismazākais - SIA "Veselības centrs "Imanta"" - 13% jeb 548 200 latu.
2012.gadā kapitālsabiedrību kopējā peļņa bija 70 600 latu, kas ir par 58 900 latu vairāk nekā 2011.gadā.
Salīdzinot 2012.gada kopējā neto apgrozījuma struktūru, vislielāko daļu veido Nacionālā veselības dienesta finansējums 2,59 miljonu latu apjomā jeb 61% no visa kopējā neto apgrozījuma. Otrajā vietā ir maksas medicīniskie pakalpojumi, kas ir 1,02 miljoni latu jeb 24%. Trešajā vietā ir pacientu iemaksas, kas ir 0,37 miljoni latu jeb 9% no kopējā neto apgrozījuma, bet pārējie ieņēmumi ir 0,24 miljoni latu jeb 6%.
Laikā no 2007. līdz 2012.gadam šo veselības iestāžu kopējais pašu kapitāls pieaudzis no 688 900 latu līdz 1,3 miljoniem latu.