Slaveni Eiropas kinorežisori veido dokumentālo filmu par Rīgu

Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros patlaban norisinās aktīvs darbs, veidojot dokumentālo filmu "Force Majeure. Rīga". Filmā būs septiņu Eiropas mūsdienu dokumentālistu kinostāsti, kas tapuši ciešā sadarbībā ar Latvijas sociālantropologiem par Rīgas apkaimēm un iedzīvotāju stāstiem par dzīvi Rīgā. Kopējā sižetiskajā līnijā īsfilmas apvienos režisors Dāvis Sīmanis.

"Pilsētas faktūra, telpa, ritms, cilvēki vienmēr ir iedvesmojuši māksliniekus radīt jaunus darbus, kas kļūst par vērtīgām liecībām - laikmeta, vietas un dzīvesveida portretējumiem. Filma būs stāsts par Rīgu, kādu mēs to līdz šim neesam pazinuši," uzsver Rīga 2014 programmas tematiskās līnijas Ceļu karte kuratore Gundega Laiviņa.

Līdz 7.oktobrim Rīgā uzturas vācu režisors Rainers Komerss (Rainer Komers), kurš gatavos īsfilmu par Daugavgrīvu. Viņš ir iepriekš filmējis Latvijā, iesaistoties filmas "Latvijas vasara" tapšanā 1992.gadā. Šonedēļ režisors ir izpētes braucienā, filmēšana plānota nākamgad pavasarī.

Savukārt sestdien, 5.oktobrī, vienas dienas vizītē Rīgā viesosies igauņu režisors Jāks Kilmi (Jaak Kilmi), lai apmeklētu Lucavsalas mazdārziņu ražas svētkus. J.Kilmi Rīgā viesojies jau vairākkārt un kopā ar sociālantropoloģi Agnesi Cimdiņu veido stāstu par Lucavsalas kopienas dzīvi un paražām.

Tāpat filmas veidošanā iesaistījušies režisori Ivars Seleckis no Latvijas, Betina Henekele (Bettina Henkel) no Austrijas, Audris Stonis (Audrius Stonys) no Lietuvas, Jons Bangs Karlsens (Jon Bang Carlsen) no Dānijas un Sergejs Lozņica (Sergei Loznitsa) no Baltkrievijas. Filma būs laikmetīgs Rīgas portrets, kas tapis sadarbojoties septiņiem filmu režisoriem un Latvijas sociālantropologiem. "Force Majeure. Rīga" ir filmu studijas Mistrus Media projekts.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais