Rīgas Zooloģiskajā dārzā svērs Galapagu bruņurupučus

 

Ceturtdien, 15. augustā, pulksten 13.13 Rīgas Zooloģiskajā dārzā sāksies Galapagu milzu bruņurupuču tradicionālais svēršanas pasākums.

Raimonds Bergmanis jau 13. reizi izies zoodārza bruņrupuču aplokā, lai noskaidrotu, par cik pieņēmušās (vai nokritušās...) svarā abas Galapagu bruņurupucienes Trīne un Čelsija. Šogad viņam palīgos būs 2013. gada stiprākais cilvēks Latvijā, „Kokneša kausa” un daudzu citu spēkavīru trofeju ieguvējs Didzis Zariņš.

Daudzu gadu laikā bruņurupuču svēršanā spēkus izmēģinājuši gan olimpietis Viktors Ščerbatihs un Latvijas čempions sievu kalnā nešanā Artūrs Mičulis, gan Mr. Visums Aivars Visockis, gan „spēkasieva” Jolanta Logina, spēkavīri Agris Kazeļņiks, Raivis Vidzis un daudzi citi.

Galapagu bruņurupucienes Trīna un Čelsija ir 20 gadus vecas un straujš svara pieaugums tām vairs nav gaidāms. Pērn abas jaunkundzes pat bija nokritušās svarā attiecīgi par diviem un trim kilogramiem. Lai nu kā, bet arī 109 (Trīna) un 81 (Čelsija) kilogrami nav nekāds nieks. Bruņurupuči aug visu mūžu, taču, jo vecāki tie kļūst, jo lēnāka kļūst augšana un svars var svārstīties gan uz augšu, gan uz leju. Atrašanās lielā aplokā, svaigā gaisā un veselīgas zaļbarības (zāles un lapu) baudīšana bruņurupucienēm nešaubīgi veicina ziemas mazkustīgā dzīvesveida seku – liekā svara - zaudēšanu.

Galapagu bruņurupucienes 1995. gada decembrī Rīgas zooloģiskais dārzs saņēma no Čikāgas zoodārza. Tad viņas bija nepilnus 2 gadu vecas.

Savvaļā Galapagu bruņurupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņurupuču pasugām piecas jau ir izzudušas. Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kg (rekords 270 kg) svaru, mātītes – 100-150 kg. Iespējamais mūža ilgums – 150 un vairāk gadu.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!