Madonas novadā, izmantojot 100 kilogramus sprāgstvielu, demontēts Gaiziņkalna skatu tornis

Madonas novadā šodien, izmantojot vairāk nekā 100 kilogramus sprāgstvielu, veiksmīgi demontēts Gaiziņkalna skatu tornis, aģentūrai LETA pastāstīja spridzināšanas darbu vadītājs no Zemessardzes 54.inženiertehniskā bataljona Raimonds Ragauskis.

Lai arī interesentu bija sabraucis daudz, kopumā spridzināšana aizritējusi bez būtiskiem starpgadījumiem, kaut arī vairāki interesenti centušies pietuvoties tornim tuvāk, nekā tas bija atļauts. Šiem cilvēkiem palūgts nedrošo zonu atstāt.

Torņa spridzināšana prasījusi nopietnu sagatavošanos - bija nepieciešams veikt vairākus simtus urbumu, kuros ievietot sprāgstvielas, norādīja Ragauskis.

Jau ziņots, ka, izvērtējot būves specifisko raksturu un iespējamos nojaukšanas veidus, par vispiemērotāko tika atzīta tā nojaukšana ar spridzināšanas metodi.

Zemessargu bataljons, izmantojot spridzināšanas metodi, vairs neizmantojamas būves Latvijas teritorijā demontējis jau iepriekš.

Gaiziņkalnā, kas ir augstākais reljefa punkts Latvijā un sasniedz 311,5 metru augstumu virs jūras līmeņa, atradās padomju gados uzceltais skatu tornis, kas jau daudzus gadus bija avārijas stāvoklī un apmeklētājiem slēgts. Gaiziņkalna torņa nojaukšanas līdzfinansēšanai - Zemessardzei vajadzīgajiem materiāliem, izmitināšanai, ēdināšanai, degvielas izdevumiem - pašvaldība piešķīrusi finansējumu 1267 latu apmērā no pašvaldības nesadalītajiem finanšu līdzekļiem.

Skatu tornis, kurš nekad tā arī nav ticis pabeigts, celts pagājušā gadsimta 80.gadu otrajā pusē. Būvniecības gaitā pietrūka līdzekļu, tādēļ tornis palika nepabeigts. Turklāt darbu gaitā tika konstatēts, ka skatu torņa pamati ir nepareizi izbūvēti, tādēļ celtne nebija droša.

Latvijā

Nacionālie bruņotie spēki (NBS) mācās no komunikācijas kļūdām nesenā Krievijas militārā drona incidenta laikā, piektdien intervijā Latvijas Radio pauda NBS Apvienotā štāba Informācijas analīzes un vadības departamenta priekšnieks, pulkvedis Māris Tūtins.

Svarīgākais