Nav trūcīgo vai viņi neslimo

Nevar būt, ka Liepājas pilsētā ir tik maz iedzīvotāju, kas atbilstu trūcīgās personas statusam vai kam uz vienu ģimenes locekli sanāk mazāk par 150 latiem, neticīgi uz datiem, ka tikai četri procenti pacientu saņēmuši atlaides, raugās Liepājas Reģionālās slimnīcas valdes priekšsēdētājs Juris Bārzdiņš.

Iedzīvotāji, kam piešķirts trūcīgās personas statuss un kuriem ienākumi uz vienu ģimenes locekli nepārsniedz 120 vai 150 latu mēnesī, var izmantot atlaides zāļu iegādei, ģimenes ārstu pakalpojumu saņemšanā, kā arī ārstēšanai stacionārā.

Liepājas veselības aprūpes sniedzēju apkopotā informācija liecina, ka Liepājas iedzīvotāji joprojām maz izmanto priekšrocības, ko paredzējusi un kam līdzekļus atvēlējusi Latvijas valdība. Liepājas reģionālās slimnīcas dati rāda, ka no visiem pacientiem, kas vērsušies pēc ambulatorās palīdzības slimnīcā šāgada septiņos mēnešos, tikai 4,56 procenti ir bijuši tādi, kam slimnīca varējusi sniegt pakalpojumu ar atlaidi, savukārt stacionāros pakalpojumus šādā veidā saņēmuši tikai 3,63 procenti visu pacientu. Kopumā gan ambulatori, gan stacionāri ārstēto pacientu ar zemiem ienākumiem skaits šajā laika periodā bijis vidēji 283 cilvēki mēnesī.

Liepājas domes speciāliste Gunta Jākabsone norāda, ka viens no iemesliem, ko minējuši arī Veselības norēķinu centra speciālisti, ir tas, ka iedzīvotāji ir kūtri nepieciešamo izziņu noformēšanā pašvaldības Sociālajā dienestā. Lai varētu saņemt pienākošos atvieglojumus un atbalstu, domes Vides un veselības daļa aicina trūcīgos iedzīvotājus laikus iesniegt nepieciešamos dokumentus izziņu saņemšanai.

Sociālā drošības tīkla stratēģijas ietvaros no šāgada 1. februāra pilnībā tiek kompensētas pacientu iemaksas un izdevumi par kompensējamajiem medikamentiem personām, kurām piešķirts trūcīgās ģimenes statuss un kuru ienākumi uz katru personas ģimenes locekli nepārsniedz 90 latu mēnesī, kā arī personām, kuras ienākumi uz katru personas ģimenes locekli nepārsniedz 120 latu mēnesī. Šīm personām nav jāmaksā pacientu iemaksa pie ģimenes ārsta vai ārsta speciālista, iemaksa par ārstēšanos slimnīcā, kā arī izdevumi par uzturēšanos slimnīcu izveidotajās "viesnīcās" un līdzmaksājums par vienā stacionēšanās reizē veiktu ķirurģisku operāciju. Trūcīgajiem pacientiem pilnībā apmaksā kompensējamos medikamentus.

Savukārt personām, kuru ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 150 latu mēnesī, jāmaksā 50% no pacienta iemaksu apjoma un ne vairāk par 15 latiem līdzmaksājums par vienā stacionēšanās

reizē veiktu ķirurģisku operāciju.

Lai saņemtu šīs atlaides, nepieciešama sociālā dienesta izziņa, kas apliecinātu personas ienākumu līmeni. Izziņa jāuzrāda, dodoties pie ģimenes ārsta vai pie ārsta speciālista, kā arī uz aptieku pēc zālēm vai ārstējoties slimnīcā.

Latvijā

Šobrīd diabēta pacienti veselības aprūpē saskaras ar nevienlīdzību - vairums ģimenes ārstu nevar realizēt atbilstošas ārstniecības vadlīnijas dažādu iemeslu dēļ, šādu viedokli veselības aprūpes speciālistu konferences paneļdiskusijā "Kā ārstēsim 2.tipa cukura diabētu 2025.gadā?" laikā pauda Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas (LLĢĀA) viceprezidents Ainis Dzalbs.

Svarīgākais