Liepājā vērojams liels pieprasījums pēc pašaizsardzības līdzekļiem

Tā kā kaujas ieroča iegūšanai pašaizsardzības nolūkos jāiziet ļoti sarežģīta birokrātiska procedūra, ļaudis priekšroku dod pieejamākiem speciālajiem līdzekļiem. Pasliktinoties kriminogēnajai situācijai un iestājoties tumšajiem vakariem, cilvēki pastiprināti pērk gāzes baloniņus un pistoles, vēsta laikraksts "Kurzemes vārds".

Diemžēl iedzīvotāju rokās tādējādi nonācis liels skaits gāzes pistoļu. Tāpēc izskan ierosinājumi arī šā veida ieročus iekļaut kopējā ieroču atļauju sistēmā, jo pašlaik tos neviens nekontrolē.

"Visvairāk gan ir pieprasīti gāzes baloniņi. Pašlaik tie pieejami ar piparu gāzi. Gāzes pistoles mazāk. Domāju, ka cenas dēļ," uzskata SIA "Ieroči" veikala pārdevējs Jānis Balodis. Ja pašaizsardzības gāzes baloniņš maksā ap četriem latiem, tad gāzes pistoļu cena svārstās no 40 līdz 70 latiem. Maksa atkarīga no lieluma, dizaina un tās cenas, par kādu tās veikals iepircis, jo visas gāzes pistoles ir ar vienu un to pašu funkciju.

"Pieprasījums pēc pašaizsardzības līdzekļiem palielinās līdz ar rudeni, kad sākas tumšie vakari. Tad bija brīdis, kad mums gāzes pistoļu pat pietrūka," stāsta SIA "Vairogs" veikala "Fauna" pārdevēja Tatjana. Mēnesī pārdots ap 10 pistoļu. Gāzes baloniņu – vēl vairāk. "Cilvēki dzīvo Ječos, Šķēdē, laukos. Kā lai viņi aizstāv sevi un ģimeni? Vismaz viņiem ir kāds pašaizsardzības līdzeklis," norāda Tatjana.

Visbiežāk dažādos konfliktos tomēr figurē tās pašas gāzes pistoles. Un bieži vien tās pielieto vai draud piedzērušies cilvēki. Tieši tādēļ jau ilgāku laiku virmojot ideja, ka arī šos ieročus vajadzētu reģistrēt un nepārdot pa labi un kreisi kā makšķerkātus. Tad arī atbildība būtu cita. "Man ir informācija, ka arī gāzes ieročus drīz vairs nevarēs pirkt, kas vien vēlas. Arī šos ieročus vajadzēs reģistrēt ieroču atļaujas sistēmā. Vismaz policisti, kas nesen bija ienākuši veikalā, tā teica," apgalvo J. Balodis. Savukārt M. Briķis teic, ka gāzes pistoļu uzskaite pagaidām ir ideju līmenī, bet oficiāls lēmums par likuma grozījumiem vēl nav pieņemts. Taču viņš šādu lēmumu atbalstītu.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais