Liepājā pirotehniku pērk ievērojami mazāk

Salīdzinot ar pagājušo gadu, pirotehnikas izstrādājumus gadumijas svinībām cilvēki pērk ievērojami mazāk. Taču, tā kā šīs preces ir samērā bīstamas, policija rūpīgi uzrauga pirotehnikas tirdzniecību, vēsta "liepajniekiem.lv".

"Pirotehnikas izstrādājumu piedāvājuma klāsts ir tāds pats, kā iepriekš, taču pircēju interese par tiem ir vairākkārt mazāka," ir novērojis SIA "Farmaceits" valdes loceklis Andris Līvs. Viņa vadītajā uzņēmumā ir pieejami visdažādākie spridzeklīši un salūta lādiņi. No tā saucamajiem korsāriem, kas maksā tikai pārdesmit santīmu, līdz nopietnam krāsainā salūta komplektam par 40 latiem. Patērētājam vienīgi jāievēro drošības instrukcijas, bet pielietošana ir vienkārša un visiem gandrīz vienāda: novietot pirotehnikas izstrādājumu uz stabilas virsmas, piešķilt uguni deglim un laisties prom drošā attālumā.

A. Līvs atzīst, ka gandrīz visa pirotehnika ražota Ķīnā, taču kvalitātei neesot ne vainas. Jo uz Ķīnu ražošanu pārcēluši daudzi Eiropas uzņēmumi. Ar apgrozījumu gan ir sliktāk. "Pagājušā gada 23. decembrī ietirgojām 4000 latu, bet šogad vairs tikai 500 latu. Kādreiz arī rajonu pašvaldības veica pasūtījumus uz svētkiem, tagad nekā," situāciju raksturo A. Līvs.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieka palīdze Jolanta Knīse informē, ka policisti aizturējuši un sodījuši vairākus pieaugušos par pirotehnikas izstrādājumu izmantošanas kārtības vai izmantošanas ierobežojumu pārkāpšanu. Tas nozīmē, ka šie cilvēki nevis nepareizi šāva gaisā salūtu, bet gan nopirka un pirotehnikas izstrādājumus atdeva izmantošanai nepilngadīgajiem.

"Diemžēl tā ir izplatīta parādība. Bet mēs jau zinām: ja cilvēks iepērkas un pēc brītiņa atgriežas atpakaļ, tad ir gandrīz droši, ka viņam to uz ielas palūguši pusaudži. Un tad jau preci viņam nepārdodam," saka A. Līvs.

J. Knīse norāda, ka personas, kuras nav sasniegušas 18 gadu vecumu, drīkst iegādāties un izmantot 1. klases pirotehnikas izstrādājumus, bet personas pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas – arī 2. un 3. klases izstrādājumus. Ar klasifikāciju iespējams iepazīties pie tirgotājiem un izstrādājumu lietošanas instrukcijās. "Tātad par šo noteikumu ievērošanu atbildīgi ir arī tirgotāji. Taču par to pareizu un drošu izmantošanu ir atbildīga katra persona, kuras rokās attiecīgais izstrādājums nonācis," piebilst J. Knīse.

Svarīgākais