Piedāvā apgūt daudzveidīgas kompetences

Kuldīgas Tehnoloģiju un tūrisma profesionālā vidusskola (KTTPV) papildus standartprogrammām piedāvā arī ārzemju darba tirgū nepieciešamās zināšanas, ko audzēkņi var nostiprināt praksē Latvijā un vairākās citās Eiropas valstīs, vietēja mēroga un starptautiskos konkursos, kā arī projektos.

KTTPV direktore Dace Cine norāda: «Profesionālajai izglītībai ir jāspēj cilvēku izglītot un sagatavot ne tikai Latvijas darba tirgum vai Eiropai. Strauji augošas uzņēmējdarbības un attīstītas ekonomikas smaguma centri no Eiropas pārvietojas uz citām pasaules daļām. Tā būs mūsu audzēkņu nākotnes darba vide, kas noteiks prasības. Tāpēc audzēknim profesionālajā skolā sen vairs nepietiek ar vienas kvalifikācijas mācībām, bet ir jāapgūst ļoti daudz iemaņu, prasmju un zināšanu, kas palīdzēs darba attiecībās, sekmēs konkurētspēju uzņēmējdarbībā globalizācijas apstākļos. Pirmkārt, katrā profesionālās izglītības programmā papildus standartam esam iekļāvuši starptautiski nepieciešamu kompetenču obligātu apgūšanu – programmvadību (mēbeļu galdniekiem), restorāna darbības sistēmas datorizētu programmu (ēdināšanas un viesmīlības speciālistiem), tūroperatoru programmas (tūrisma pakalpojumu komercdarbiniekiem, kuri, nokārtojot eksāmenu, iegūst starptautisku sertifikātu darbam visā pasaulē), kravas auto Volvo servisa programmu (automehāniķiem, kuri, nokārtojot eksāmenu, iegūst, starptautisku sertifikātu darbam Volvo uzņēmumos visā pasaulē). Otrkārt, strādājam starptautiskos projektos un programmās, piedalāmies konkursos, veidojot kā skolotājos, tā audzēkņos prasmes strādāt, mācīties, attīstīt konkurētspēju multikulturālā vidē, neierastos klimatiskos apstākļos, citādā darba vides un darba attiecību kultūrā, tādējādi daudz spilgtāk ieraugot un novērtējot savas zemes Latvijas kultūrvērtības un iespējas. Skola to piedāvā katram mērķtiecīgam, sekmīgam, uzņēmīgam audzēknim. Tā viņam ir personības attīstības iespēja un bezmaksas fantastiska karjeras izglītība nākotnei.»

Tā top profesionāļi

Rumbas pagasta puisis un nu jau absolvents Aigars Sīlis patlaban strādā Rīgā, restorānā Kaļķu vārti. Viņš kļuva par labāko Latvijas jauno pavāru konkursā Jaunais profesionālis 2012. Šajā pašā reizē 2. vietu viesmīlības konkursā izcīnīja Stendes meitene Monta Manovska.

«Mācības un paša uzņēmība pavēra ceļu darbam vienā no labākajiem Rīgas restorāniem un uzvaru valsts konkursā,» stāsta Aigars. Viņš uzskata, ka tieši skola norādījusi pilnveides un attīstības ceļu, savukārt katram topošajam pavāram jābūt ļoti attapīgam un veiklam, citādi augstas klases ēdināšanas uzņēmumos neesot ko darīt. Paša karjera veidojusies praksēs skolas ēdnīcā Eža kažociņš, restorānos Vincents un Kaļķu vārti, kur pēc veiksmīgas prakses strādāt uzaicinājis šī restorāna šefpavārs, bijušais padurnieks Raimonds Zommers.

«Mācību procesā iegūst aptuveni 15% no tā, kas nepieciešams augstas klases profesionālim, pārējais jāsasniedz pašam, ziedojot brīvo laiku, nemitīgi pilnveidojoties. Mācību iestāde var mudināt piedalīties konkursos, projektos, jo visu nosaka prakse. Aigars sasniegs daudz – viņš patlaban varētu būt Latvijas jaunais pavārs, kurš piedalījies visvairāk konkursos. Drīz pārsitīs mani,» smejas R. Zommers.

«Visu vasaru gatavošos konkursam Beļģijā, jo atbildīgajam startam tiek gatavots arī Latvijas konkursa otrās vietas ieguvējs no Daugavpils. Mans skolotājs Rīgā ir restorāna Bergs šefpavārs Kaspars Jansons. Tā ka turiet īkšķus!» aicina Aigars.

Savukārt Monta uzsver: «Eksāmeni un izlaidums garām. Labi nokārtoju profesionālos eksāmenus, iegūstot 9 un 10.» Viņa vēlētos mazliet ievilkt elpu pēc saspringtā mācību gada. Montai esot daudz darba piedāvājumu, bet meitene vēl neesot izšķīrusies, kuru akceptēt. «Patlaban Valsts izglītības attīstības aģentūra mani aicina starpkonkursam, lai gatavotos braucienam uz starptautisko viesmīlības konkursu Beļģijā,» stāsta Monta.

Vairāk nekā programmā paredzēts

Ziņa par šokolādes vijoles tapšanu Kuldīgā pāršalca Latvijas medijus.

Izrādās, tik smalku kārumu gatavošana neietilpst mācību programmā, un Kuldīga ir vienīgā mācību iestāde, kur piedāvā izmēģināt ko līdzīgu. Tas notiek sadarbībā ar Eiropas Savienības Viesnīcu un tūrisma profesionālo skolu asociāciju, kuras dalībniece ir KTTPV.

Apgūsti uzņēmējdarbību!

Ekonomikas skolotāja Vita Strautiņa audzēkņiem piedāvā veidot skolēnu mācību firmas (SMF), kas būtiski neatšķiras no īstiem uzņēmumiem, tikai SMF nemaksā nodokļus un netiek reģistrētas Uzņēmumu reģistrā.

«Sadarbībā ar Junior Achievement Latvia mudinām audzēkņus izveidot mācību firmas, ražot preces un pārdot tās vai sniegt pakalpojumus. Lielākais ieguvums – jaunieši iepazīstas ar uzņēmējdarbību: iemācās izveidot biznesa plānu, aizstāvēt biznesa idejas, izprot grāmatvedības pamatus un iegūst pieredzi, kā reklamēt preci, runāt ar pircējiem,» skaidro V. Strautiņa. Visaktīvākie šajā jomā esot mēbeļu galdnieki, jo viņu ražojumi gūstot atsaucību tirdziņos. SMF izveidojuši arī ēdināšanas pakalpojumu darbinieki un tūrisma pakalpojumu komercdarbinieki. Vislielākos panākumus līdz šim guvusi SMF Ašais bebrītis, kas 2010. gadā bija starptautiskajā skolēnu mācību firmu tirdziņā Antverpenē.

Plūc teju visus laurus

No jauno galdnieku konkursa Krēsls 2012 jūnija vidū KTTPV audzēkņi atbraukuši ar četrām godalgām.

Trīs no uzvarētājiem vasarā gatavosies un savā starpā cīnīsies par tiesībām pārstāvēt Latviju jauno profesionāļu konkursā Beļģijā. «Tas ir tradicionāls pasākums, bet šogad veicās patiešām labi,» apmierināts skolotājs Mārtiņš Mednieks. Kuldīdzniekiem bija jāstartē 24 profesionālo skolu konkurencē, un piedalīties bija atbraukuši arī igauņi.

Vislielākie panākumi tika gūti nominācijā Datorizētās programmvadības (CNC) kokapstrādes operators. KTTPV audzēkņi ieguva visas godalgotās vietas: 1. – Tomass Pļaviņš, 2. – Gusts Siksna, 3. – Jānis Krekovskis. Puiši vasarā brauks uz sagatavošanās nometni Rīgā, kur izšķirsies – kurš no viņiem dosies uz konkursu Briselē.

3. vietu nominācijā Būvizstrādājumu galdnieks ieguva Artūrs Jankovskis, savukārt nominācijā Mēbeļgaldnieks, gatavojot krēslu, 6. vietu izcīnīja Mārtiņš Ausmanis, arī nominācija Galdnieks 6. vieta – Aivim Stenderam.

Mēbeļgaldniekiem pieejamas prakses Vācijā, arī Lingenā, ar šo vācu profesionālo skolu KTTPV vieno ilggadēja sadarbība.

Atliek būt mērķtiecīgam

Audzēkņiem jābūt sekmīgiem, ar iniciatīvu mācību darbā un skolas dzīvē, atbildīgiem, patstāvīgiem, gataviem komunicēt svešvalodā un iekļauties citas zemes darba procesā – tad var doties praksē uz ārzemēm.

Iespēja nopelnīt

«Latvijā atšķirībā no Vācijas, uz kurieni dodamies, praktikantiem nemaksā. Vācijā gan ēdināšanas uzņēmumos, gan viesnīcās jauniešiem ir iespēja nopelnīt 350 eiro mēnesī, darba devējs atmaksā ceļa izdevumus (140 eiro), kā arī naktsmītnes un ēdināšanas izdevumus,» stāsta prakses vadītāja Astrīda Zeile.

KTTPV ir sadarbības līgums ar uzņēmumu Mūsa motors un Volvo Truck Latvia. Šī līguma ietvaros Volvo Truck Latvia katru gadu skolai ziedo 1000 latu, kas pēc skolas komisijas ieskatiem tiek sadalīti automehāniķu specialitātes audzēkņiem par labiem prakses rezultātiem Volvo uzņēmumā.

Audzēkņiem ir iespēja doties apmaksātā starptautiskā mācību praksē uz uzņēmumiem, kas ir skolas sadarbības partneri Zviedrijā, Vācijā, Slovākijā, Austrijā, Itālijā un ar šo gadu arī Spānijā.

Viesnīca Helvēcija

Desmit gadus ar skolotājas Ineses Kļaviņas vācu valodas zināšanām, teicamām starptautiskās sadarbības prasmēm un uzņēmību skolai ir pozitīva sadarbība ar Vācijas viesmīlības uzņēmumiem. «Sūtām pieteikumus uz Bonnu, uz Vācijas nodarbinātības aģentūru, palīdzam audzēkņiem nokārtot prakses un ceļa formalitātes, uzturam ciešus kontaktus ar darba devējiem,» norāda I. Kļaviņa. Šogad piecus mēnešus 11 audzēkņi strādāja praksi Landavas viesnīcā Helvēcija. «Aprīlī biju aizbraukusi uz šo viesnīcu pārliecināties par audzēkņu darba un sadzīves apstākļiem, iepazīties ar darba rezultātiem, tikties ar darba devējiem. Uz Latviju vedu aploksnītes ar audzēkņu nopelnīto naudu, ko bērni sūtīja vecākiem. Administrācija ir ļoti apmierināta ar mūsu darbu, un pēc valsts eksāmeniem četri jaunieši devās atpakaļ tur strādāt,» stāsta I. Kļaviņa.

Sadarbība ar Spānijas uzņēmumiem

«Dzīvojam nelielā mājiņā blakus viesnīcai. Pirmajā stāvā viesistaba un virtuve, bet augšā guļamistabas. Blakus istabā dzīvo kāda sieviete. Viss pagaidām labi,» – šādu ziņu skolas projektu koordinatorei Lāsei Juskai no Spānijas atsūtījusi 3. kursa audzēkne Gundega Žākle. Sadarbībā ar Vidzemes augstskolu šogad uzsākta prakse viesmīlības uzņēmumos Spānijā. Audzēkņiem ir bezmaksas maltītes un mītne, iespēja mācīties svešvalodu, darba samaksa – 300 eiro mēnesī.

Starptautiskie projekti

Labas prakses iespējas jau 18 gadu sniedz starptautiskie projekti, kas samaksā par ceļu, sedz uzturēšanās izdevumus, apdrošināšanu un izmaksā kabatas naudu 320 eiro mēnesī. Papildus tiek maksāts par uzņemošās valsts valodas apguves pamatkursu un kultūrizglītojošu programmu, piemēram, ekskursiju uz Sanmarīno. Pašlaik divi ēdināšanas pakalpojumu 3. kursa audzēkņi strādā praksi Rysy Augstajos Tatros Slovākijā, bet autoservisā Brēmenē Vācijā – četri automehāniķu 3. kursa audzēkņi.

Svarīgākais