Latvijai sava Nesija

© skanpix

Nedēļas nogalē Jūrmalas ūdenstilnē Sloka tika ienesta Nesija, kura pievienojās jau gadu Slokas dzelmē mītošai Baltās Haizivs figūrai. Nesijas izveide ir unikāls daivinga entuziastu darbs no nekomerciālā zemūdens nirēju foruma www.Daivings.lv. Projekta mērķis bija radīt vēsturisku zemūdens siltasiņu dzīvnieka pleziozaura līdzinieku, sauktu arī par Nesiju.

Ja brauksiet garām Slokas ūdenstilpnei un virs ūdens virsmas redzēsiet parādāmies Nesijas galvu, tad esiet droši, ka pie Nesijas atrodas zemūdens nirēji, kur ir pacēluši Nesijas galvu iepūšot tās rumpī gaisu. Iepūstais gaiss lēnām iziet un Nesijas ķermenis atkal nogrimst Slokas dūņās.

Nesijas izveides projekts tapa trīs mēnešu laikā, tas tika veidots projekta vadītāja privātmājas garāžā. Nesijas izveide tika translēta foruma mājaslapā Daivings.lv, kur arī regulāri tika veiktas piezīmes par projekta gaitu un notika komunikācija ar palīgiem no foruma. Zemūdens dzīvnieka garums kopā ar kaklu ir seši metri un platums, ieskaitot peldpleznas ir vairāk kā trīs metri. Nesijas izveides mērķis ir pievērst uzmanību zemūdens faunas iemītniekiem, kā arī popularizēt daivingu kā aizraujošu sporta veidu.

Projektam nepieciešamās stikla sķiedras un citu materiālu iiegādei tika iztērēti 510 lati, daļu no kuriem saziedoja foruma dalībnieki un citi projekta atbalstītāji.

Nesija ir būvēta no stikla šķiedras konstukcijas ar metāla daļām, kura ir apvilkta ar stiklašķiedru. Nesijas rumpī ir izveidots mehānisms, kas ļaus pacelties Nesijas galvai un kaklam virs ūdens. Nesijas projekta pirmsākumi meklējami 2009. gadā, kad tika izveidots Baltās Haizivs projekts, kura izveidotais tēls tika ielaists Slokā un kuru arī vadīja Daivings.lv foruma dalībnieks Normunds. Nesijas ielaišana Slokas ūdenī tika iemūžināta gan uz foto, gan uz video. Tuvāko mēnešu laikā tiks pabeigta Nesijas izveides filma, kuru būs iespējams noskatīties daivinga foruma mājaslapā. Filma par Baltās Haizivs tapšanu un ielaišanu ūdenī jau ir noskatāma foruma mājaslapā.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais