Jūrmalas Aizsardzības biedrība pauž bažas, vai Rīgas vicemēra Aināra Šlesera (LPP/LC) aicinājums žurnālistiem 8.martā klātienē iepazīties ar kāpās plānoto priežu ciršanu viņa privātmājas būvniecībai nav kārtējais pasākums sabiedrības maldināšanai, kas pēc būtības neko nemainīs un kokus neglābs.
8.marta rītā A. Šlesers uzaicinājis žurnālistus apmeklēt viņam un viņa sievai piederošo zemesgabalu Jūrmalā, Upes ielā 1a, lai skaidrotu savu versiju par plānoto 70 koku, tai skaitā 28 priežu izciršanu kāpu aizsargjoslā privātmājas būvniecībai.
Jūrmalas aizsardzības biedrība (JAB) atgādina, ka jau pagājušā gada 8.augustā biedrības pārstāvji tika aicināta apsekot minēto zemesgabalu, taču bez paliekoša rezultāta. Diemžēl jaunbūves arhitekts vai teritorijas plānotājs pasākumā nepiedalījās. Vairāk kā stundu ilgajā sarunā JAB tika iepazīstināta ar vīziju par Rīgas un Jūrmalas perspektīvo sadarbību un visas piekrastes plašajām attīstības iespējām.
Sākotnēji A.Šlesers JAB pārstāvim Rihardam Pētersonam kā uz cērtamiem norādīja ar krāsu notrieptus kokus, taču to bija krietni vairāk par 30 un klātesošie izteica minējumus, ka tas ir topogrāfu darbs. Pēc tam sekoja Šlesera kunga aicinājums meklēt iecirtuma pēdas mizā, kas atkal izrādījās maldu ceļš, jo tas attiecās tikai uz lapu kokiem. Pēdīgi tika izteikts minējums, ka papīra lentas ir cērtamo koku marķējums.
Līdz ar to JAB bija spiesta secināt, ka minētā tikšanās neattaisnoja savu mērķi, atnākušie tika apzināti vai netīši maldināti, un biedrība turpināja uzskatīt par nepieļaujamu Rīgas jūras līča kāpu aizsargjoslā, līdzās pludmalei, izcirst priežu mežu jaunbūves celtniecībai un teritorijas pārveidošanai. JAB uzsver, ka savulaik teritorijā izvietotās pionieru nometnes būdiņas bija bez pamatiem. Tās netika nojauktas, kā apgalvo A.Šlesers, bet pārvietotas uz Nemo atrakciju parku. Turklāt starp būdiņām bija novietotas laipas, lai nebojātu zemsedzi kāpu aizsargjoslā.
Ņemot vērā to, ka šobrīd zemi vēl klāj biezs sniegs, JAB atgādina par Rīgas virsmežniecības meža biotopu eksperta G.Vidiņa 2003. gadā doto vērtējumu par zemesgabalu: "Teritorija Upes ielā 1a ir meža zemes un atbilst dabiskajam meža biotopam 65 % platības apmērā. Zemsedze ir izpostīta 50 % apmērā. Teritorija ir sila meža augšanas apstākļu tips. Uz kāpas aug bioloģiski veca priežu audze. Priedes ir pietiekoši resnas, lai atsevišķi kopā ar vēl līdzīgiem kokiem sniegtu patvērumu dzīvotspējīgām biotopu sugām. Ir saglabājamas visas bioloģiski vecās priedes, kā arī jaunākās priedes. Drīkst nozāģēt kritušos un nolauztos, atmirušos kokus, taču palikušie celmi ir atstājami."
Cita biotopu eksperte Inese Silamiķele to apstiprina ar piebildi, ka "gar Iecavas ielu konstatēta diezgan reti sastopamā pļavas silpurene Pulsatilla pratensis. Turpmākajā teritorijas apsaimniekošanā nav pieļaujama priežu izciršana".
Dzīvojamās ēkas projektēšanai Jūrmalas pilsētas Būvvalde 2008.g. Plānošanas un arhitektūras uzdevumā norāda, ka "zemesgabals, izņemot esošo ēku pamatus, ir meža zeme. Mežs atbilst dabiskam meža biotopam "Skuju koku mežs" un "Biokoki". Būvniecību paredzēt bez vērtīgo koku izciršanas".
Jūrmalas Vides aizsardzības nodaļas 2009.g. februāra tehniskie noteikumi paredz "saglabāt zemesgabalā augošos vērtīgos kokus un dabisko zemsedzi, jaunbūves plānot nojaucamo būvju vietā".
JAB uzskata, ka īpaši aizsargājamā teritorijā pie pašas jūras cilvēks nedrīkst zaudēt mēra sajūtu un iedomāties sevi kā radības kroni. Arī zemesgabalā Upes ielā 1a augošās priedes aizsargā jūrmalniekus no ziemeļu vējiem, aiztur smiltis, dod patvērumu visai Dieva radībai, ko zinātnieki dēvē par biotopu. Tas ir mūsu lepnums, skaistums un svētums un nekādi citi argumenti - saimnieciski, politiski vai pat "tiesiski argumentēti" nespēs JAB aizkavēt darīt visu iespējamo cīņā par priežu saglabāšanu, lai nebūtu kauns pašiem par sevi, ka dzīvojam dubultu morāli. Tāpēc JAB vēleiz uzsver - Šlesera kunga otra dzīvojamā ēka (viena ir jau uzcelta) īpaši aizsargājamā dabas teritorijā zemesgabalā Upes ielā 1a ir būvējama bez priežu izciršanas.
JAB plāno lūgt A.Šleseram sarīkot "atvērto durvju dienu" savā īpašumā kādā no tuvākajām brīvdienām, lai ar plānoto zemes transformāciju un koku izciršanas apmēriem varētu iepazīties ne tikai prese, bet ikviens jūrmalnieks.