Atkritumu poligonā ievieš jaunākās tehnoloģijas

Nedaudz vairāk par gadu darbojas SIA Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starp pašvaldību organizācija (AADSO) jaunuzbūvētais atkritumu noglabāšanas poligons Daugavpils pievārtē, kas ļāva slēgt desmitiem ES kritērijiem neatbilstošu atkritumu izgāztuvju.

Lielākā daļa no tām jau rekultivētas un vairs nerada bīstamību dabai.

Jaunajā poligonā plānots noglabāt vidēji 52 tūkstošus tonnu sadzīves atkritumu gadā. Līdz ar to, ka pagājušajā gadā vēl darbojās viena no vecajām atkritumu izgāztuvēm, pērn jaunajā poligonā ievesti 39 tūkstoši tonnu. Tas nozīmē, ka līdz pirmajam līmenim ir piepildīta viena no sešām noglabāšanas šūnām un jau tagad ir pārbūvēts betona ceļš, lai atkritumu izvešanas tehnika varētu kravu izbērt tieši novietnē – tādējādi tiek samazināti izdevumi un ietaupīti resursi, jo nav vajadzības atkritumus vēlreiz pārvietot.

Vaicāts par inovācijām, kādas tiek izmantotas Daibes, Liepājas un Getliņu poligonos, AADSO valdes priekšsēdētājs Aivars Pudāns informē: "Biogāzes savākšana un koģenerācija ir ļoti svarīga atkritumu apsaimniekošanas cikla sastāvdaļa, taču to var sākt darīt tikai tad, kad atkritumu daudzums sasniedz zināmu apjomu. Pagaidām mums tāda vēl nav, bet jau šogad iesniegsim projektu ES struktūrfondu finansējuma saņemšanai poligona būves otrajai kārtai, kas paredz arī biogāzes savākšanas un koģenerācijas iekārtu uzstādīšanu mūsu poligonā. Tas ne tikai pasargās vidi no piesārņojuma, bet arī dos iespēju nopelnīt, pārdodot kopējā tīklā koģenerācijas procesā iegūto elektrību."

Otrās kārtas projektā iekļauta arī sadaļa par papildu reversās osmozes iekārtu uzstādīšanu. "Reversā osmoze nodrošina infiltranta ūdeņu savākšanu un attīrīšanu līdz karpu dīķa ūdens tīrības pakāpei," salīdzina Pudāna kungs. 80% no šiem ūdeņiem tiek novadīti dabā, bet 20% atpakaļ atkritumos, lai veicinātu biodegradācijas procesu. Jaunajā projektā paredzēts izveidot arī zaļo atkritumu kompostēšanas laukumu, lai šo kompostu izmantotu atkritumu izolācijas slāņu veidošanai. Pagaidām izolācijai kalpo poligona būvniecības laikā iegūtās melnzemes rezerves.

Vaicāts par zaļo atkritumu noglabāšanas tarifu, valdes priekšsēdētājs skaidro: "Tā kā mūsu uzņēmums nodarbojas tikai ar atkritumu noglabāšanu, mēs nevaram tiešā veidā ietekmēt atkritumu šķirošanu un dalīto savākšanu. Tomēr runāsim ar operatoriem, lai tie organizē dalītu zaļo atkritumu izvešanu – zaļo masu, tai skaitā nopļauto zāli, koku zarus, nezāles mēs pieņemsim par zemāku tarifu, nekā tas paredzēts sadzīves atkritumiem. It īpaši aktuāli tas ir pavasarī un vasarā, kad ne tikai katrs pats sakopj savu zemes pleķīti, bet arī pašvaldības uzņēmumi veic uzkopšanas darbus un parku un skvēru labiekārtošanu un uzturēšanu."

Pagaidām grūti spriest, vai šogad ievesto atkritumu daudzums būs plānotajā apjomā, jo to ietekmē arī iedzīvotāju pirktspēja – jo mazāk pērkam, jo mazāk atkritumu, kā arī mazāks šķiroto atkritumu īpatsvara pieaugums.

Svarīgākais