Jau gadu tiek īstenots Eiropas reģionālās attīstības fonda projekts Daugavpils pašvaldības izglītības iestāžu infrastruktūras attīstība – energoefektivitātes pasākumi un teritorijas labiekārtošana ilgtspējīgai pilsētvides attīstībai.
Daugavpils vispārizglītojošo skolu ēku energoefektivitātes paaugstināšanas projekta kopējais budžets ir 11 miljoni latu (projektu līdzfinansē ERAF 85%, valsts 4,5%, Daugavpils pilsētas dome 10,5%), kas tiek novirzīti 18 pilsētas skolu renovācijai. Konkursa kārtībā šos projektus realizēt saņēma trīs būvniecības kompānijas, tostarp vietējais uzņēmums Gādība, kam uzticēts veikt remontdarbus pilsētas 3., 5. un 9. vidusskolā, kā arī Daugavpils Valsts ģimnāzijā, Pilsētas centra ģimnāzijā un Sporta skolā. Skolu ēkām tiks renovēti jumti, siltinātas un nokrāsotas fasādes, nomainīts ārējais apgaismojums, labiekārtota teritorija – tā būs apzaļumota, tiks labiekārtoti sporta laukumi, pirmo reizi tiks uzstādītas iekšējās videonovērošanas iekārtas un aizsargiekārtas pret zibeni. SIA Gādība izpilddirektors Jevģēnijs Vasiļjevs uzskata, ka darbs ir ļoti atbildīgs un viss jāizdara pēc labākās sirdsapziņas. Tas gan nav viegls uzdevums, jo tāmē nosauktā cena nedod iespēju izmantot mūsdienīgus augstas kvalitātes materiālus. "Zemākās cenas princips, kas tiek izmantots valsts un pašvaldību iepirkumos, ir lielākā kļūda, ko vispār var pieļaut. Lai celtnieki saņemtu pasūtījumu, cena ir jāsamazina pat zem pašizmaksas. Celtnieks ir ķīlnieka lomā – ja tāmē tiks iekļauti labi materiāli, kas nevar būt lēti, kā arī darbaspēka algas nodokļi, banku procenti kredītiem, kas izmantoti uzņēmuma tehnoloģiskā nodrošinājuma un konkurētspējas uzlabošanai, tad pasūtījumu šīs kompānijas nesaņems. Patlaban konkursos cenas tiek dempingotas un faktiski būvniecības kompānijas strādā ar zaudējumiem, jo uzskata, ka saglabāt uzņēmumu un dot cilvēkiem darbu ir pats svarīgākais. Vienmēr pastāv cerība, ka ar laiku situācija normalizēsies un arī būvnieki tāmē varēs iekļaut vismaz 7% peļņu, kas nepieciešama tehnikas amortizācijas segšanai un attīstībai."
18 skolu ēku renovācija ļaus samazināt siltumenerģijas zaudējumus par 56%, kopumā siltumenerģijas ekonomija sastādīs 45%, kas pozitīvi ietekmēs pilsētas budžetu laikā, kad palielinās izmaksas par gāzi un siltumu. Tieši no veikto būvdarbu kvalitātes ir atkarīgs, vai tiks sasniegta plānotā ekonomija. Gādības speciālisti kalkulē un prāto, lai ar esošo finansējumu panāktu labu rezultātu. "Mūsu cilvēki neprot strādāt pa roku galam – mūsu uzņēmumam vienmēr ir bijis augsts kvalitātes standarts. Es redzu, ka mūsu speciālisti strādā pašaizliedzīgi, kaut arī labi zina, ka viņu darbs netiks pienācīgi atalgots – projekta finansējumā ir paredzētas ļoti zemas celtnieku algas. Tas mūs sāpina, taču situācija ir tāda, kāda tā ir. Mēs jau šogad esam zaudējuši vairākus labus darbiniekus, kas izvēlējās aizbraukt strādāt uz ārzemēm, – Latvijā, tostarp mūsu uzņēmumā, celtniecībā piedāvātais atalgojums ir pārāk zems augstas klases profesionāļiem," turpina J. Vasiļjevs.
Projektā ietverta arī skolu teritoriju labiekārtošana – būs jauni futbola, volejbola, basketbola, vingrošanas rīku laukumi un citi aktīvai atpūtai paredzēti nodarbību sektori. Labiekārtojot skolu teritorijas, tiks ierīkotas bruģakmeņu un asfalta seguma brauktuves un laukumi, uzstādīti jauni teritoriju nožogojumi, izveidoti koku, dzīvžogu un puķu stādījumi, uzstādīti soliņi un citi mazās arhitektūras elementi.
Netiks aizmirsts arī par cilvēkiem ar kustības traucējumiem, un visām skolas ēkām pie centrālajām durvīm tiks ierīkotas uzbrauktuves ratiņkrēslu lietotāju iekļūšanai skolās. Pēc skolu ēku fasāžu un jumtu siltināšanas uzlabosies ne tikai to arhitektoniskais izskats, bet arī būtiski samazināsies izdevumi par ēku apkuri. Celtnieku rokās ir viss, lai projekta īstenošana sasniegtu mērķi. Gādība ir apņēmusies iekļauties plānotajos termiņos un visus objektus ekspluatācijā nodot līdz nākamās vasaras jūnijam.