Katrs bērnudārza «Mārpuķītes» audzēknis Mārtiņdienā saņēma cukurgailīti

Neviena bērna, ne audzinātājas, ne auklītes - tikai putni un zvēri 10. novembrī mājoja «Mārpuķītē». Rundāles novada pirmsskolas izglītības iestādē Mārtiņdienā visi bija pārģērbušies un maskojušies.

Tītarmāte (vadītāja Indra Konstantinova) sēdās pie klavierēm un Mārtiņtēvs (Dace Ziemele) savas dienas ciemiņus zālē aicināja uz rotaļām un dziedāšanu. Tās ierādīja Mārtiņu Gailis (Inga Šastakoviča), raksta portāls "bauskasdzive.lv".

Audzinātāja Ieva Jaunzeme stāsta, ka iepriekš nodarbībās pārrunātais liecina - bērni saglabājuši mīļu naivumu - viņiem šķiet, ka gailis sētā ir tikai skaistumam un tāpēc, lai dziedātu. Viņiem nav saprotams, kāpēc Mārtiņdienas dziesmās teikts, ka gailis vai vista jākauj.

Iepriekš izspēlētas dažādas spēles, un bērni Mārtiņdienai izvēlējušies jautrākās un skaļākās, stāsta Indra Konstantinova. Šīs dienas vārda gaviļnieka audzēkņu vidū gan vairs neesot. Iepriekš sumināts zemnieces Līgas Truntikas dēls Mārtiņš, kurš jau sācis skolas gaitas. Tāpēc šogad 10. novembrī bērnudārzā «Mārpuķīte» vārdadienā sveica audzēkni Markusu Vaškeviču.

Pēc rīta cēliena rotaļām un spēlēm katrs «Mārpuķītes» audzēknis saņēma cukurgailīti. Saimnieces Sarmīte Pumpase un Janīna Barkova bija gādājušas par Mārtiņdienai piemērotu cienastu - pusdienās bija gardi pagatavota vistas fileja, ķirbju un ābolu salāti, saldajā - maizes zupa ar putukrējumu.

Pēc Iedzīvotāju reģistra apkopotās informācijas, no šīs nedēļas kalendārā sastopamajiem vārdiem vispopulārākais ir Mārtiņš - kopumā Latvijā reģistrēti 13 400 šī vārda īpašnieku. Vārdadienu svin arī 2624 Markusi un 2263 Mārči.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais