Attīsta jaunus medicīniskos pakalpojumus

© Ojārs Lūsis

SIA Aizkraukles slimnīca šajā pavasarī piedzīvo vairākas pozitīvas pārmaiņas. Ar Eiropas Savienības Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu sākti Aizkraukles slimnīcas un poliklīnikas ēku pārbūves un siltināšanas darbi, kas šogad jārealizē.

Savukārt medicīnisko manipulāciju klāstu papildinājusi jauna tipa operācijas pēdas kaulu deformācijas gadījumā.

«Līdzekļus no ERAF fonda esam saņēmuši pirmoreiz,» atklāj valdes priekšsēdētāja Alīda Vāne. Saņemtais finansējums novirzīts divām aktivitātēm – poliklīnikas siltināšanai, jauna ieejas mezgla veidošanai un dienas stacionāra darbības paplašināšanai. «Mūsu stacionārā ir divas ēkas – vienā ir lifts, otrā nav, turklāt otrais stāvs nav izmantots. Lai paplašinātu dienas stacionāra darbību un cilvēki varētu pārvietoties starp ēkām, papildus tiks izbūvēts gaisa pārvads otrā stāva līmenī, kas savienos abas ēkas. Pirmā stāva līmenī izveidosim jaunu traumpunktu, turklāt tādā veidā būs iespējams piešķirt vairāk telpu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam,» skaidro A. Vāne. Pēc projekta realizācijas slimnīca iegūs ne tikai sakoptāku un funkcionālāku vidi, bet arī siltuma ietaupījumu, kas, ņemot vērā augstos energotarifus, ir ļoti būtiski.

Tāpat kā iepriekšējos gadus, arī šobrīd slimnīcas prioritātes ir bērni, grūtnieces un maznodrošinātie iedzīvotāji. Trūcīgajiem pacientiem medicīnisko palīdzību sniedz ārpus kvotas, un, kā norāda A. Vāne, veselības problēmu risināšanu labāk neatlikt, jo iespēja saņemt veselības aprūpes pakalpojumus ar atvieglojumiem nākamgad vairs nebūs pieejama. «Aizkrauklei piešķirta ļoti maza ambulatorā kvota – ja vidēji Latvijā tā ir 35 lati uz iedzīvotāju, tad mums tie ir nepilni pieci lati. Gada pirmajos trīs mēnešos esam izpildījuši 55 procentus no gada kvotas. Vasarā cilvēki slimo mazāk, bet, sākot ar rudeni, saslimstība strauji pieaug, tādēļ līdz jaunajam gadam var nākties pāriet uz maksas medicīnu,» prognozē A. Vāne, gan piebilstot, ka cer uz šīs finansiālās netaisnības novēršanu.

Par spīti nebūt ne vieglajai situācijai veselības nozarē, Aizkraukles slimnīca mērķtiecīgi turpina attīstīt savus pakalpojumus, jo sevišķi ķirurģisko manipulāciju spektru. Tā, piemēram, jaunums ir laparoskopiskā metode ginekoloģijā. Šo metodi izmanto arī vēdera dobuma operācijās. «Mazinvazīvās tehnoloģijas ir nākotne, jo nav jāveic lieli iegriezumi, un līdz ar to samazinās komplikāciju risks – cilvēks ātri kļūst sabiedriski aktīvs un darbspējīgs,» tā A. Vāne.

Aizkraukles slimnīca ir viena no nedaudzajām visā valstī, kurā veic krustveida saišu artroskopisku rekonstrukciju. Pacienti pārsvarā ir jauni cilvēki, kuri guvuši sporta traumas. «Esam uzsākuši arī pleca locītavas artroskopisku ārstēšanu,» informē vadošais ķirurgs Ēriks Vizulis. Aktuālākais šā brīža jaunums ir operācijas pēdas kaulu deformācijas gadījumā. Kā paskaidro Ē. Vizulis, ar operācijas palīdzību iespējams risināt greizo īkšķu problēmu, kas sevišķi izplatīta sieviešu vidū – bojā apavus, rada sāpes un sagādā diskomfortu.

«Metodes būtība ir deformētas pēdas kaulu mākslīga pārdalīšana, kaula ass izmaiņa un kaula sastiprināšana atjaunotajā stāvoklī. Operācijas laikā var tikt veiktas citas korektīvas manipulācijas – āmurveida pirkstu iztaisnošana, iestiepto saišu pārdale, iekaisušo locītavas kapsulu izgriešana un vēl citas. Rezultātā pēdas forma kļūst vizuāli estētiskāka, atjaunojas struktūru sākotnējās anatomiskās attiecības, mazinās noguruma sajūtas un sāpes pēc slodzes,» stāsta speciālists. Minētās operācijas tiek veiktas dienas stacionāra ietvaros.

Informāciju par slimnīcas sniegtajiem pakalpojumiem un pacientiem svarīgām aktualitātēm iespējams iegūt interneta vietnē www.amc.lv.

Latvijā

Daži simti tūkstoši Latvijas cilvēku saziņai ar valsts un pašvaldību iestādēm izmanto e-adresi, tomēr daļa no viņiem jau iedzīvojusies nepatikšanās, vēsta 360TV Ziņas. Laikus neapstiprinot savu e-pastu paziņojumu saņemšanai, vairāki cilvēki kopš pavasara nav saņēmuši informāciju par kādu pārkāpumu un tagad soda naudās spiesti maksāt lielas naudas summas.

Svarīgākais