Tiesās bijušo pašvaldības vadītāju par nelikumīgi parakstītiem dokumentiem

© Unsplash

Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras prokurors pabeidza pirmstiesas kriminālprocesu un 2026. gada 25. februārī nodeva Kurzemes rajona tiesai krimināllietu pret kādas pašvaldības bijušo izpilddirektoru par dienesta pilnvaru pārsniegšanu mantkārīgā nolūkā, panākot citām personām nepamatotas priekšrocības, tādējādi radot pašvaldībai būtisku kaitējumu.

“Sabiedrībai ir tiesības uz godprātīgu, tiesisku un atbildīgu pašvaldības pārvaldību, kas stiprina uzticēšanos vietējai varai. Pašvaldības amatpersonām, tostarp izpilddirektoram, ir pienākums ievērot normatīvo aktu prasības un domes pieņemtos lēmumus, rīkojoties vienīgi sabiedrības interesēs un savas kompetences ietvaros. Amata pilnvaru izmantošana pretēji normatīvajos aktos noteiktajiem ierobežojumiem, kā arī rīcība, kas pašvaldībai rada finansiālus zaudējumus, ir prettiesiska un sodāma,” uzsver Noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanas prokuratūras virsprokurors Jānis Omuls.

Zinot, ka pašvaldības dome lems jautājumu par viņa atstādināšanu no amata uz laiku, izpilddirektors deva uzdevumu un vienojās steidzami sagatavot nepieciešamos dokumentus par trīs novada pašvaldības darbinieku pārcelšanu citā amatā, lai to pagūtu pirms viņa atstādināšanas un šo darbinieku amatu reorganizācijas. Pašvaldības domes ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums par apsūdzētā atstādināšanu uz laiku no amata pienākumu pildīšanas. Neskatoties uz to un apzinoties noteikto aizliegumu veikt amata pienākumus, apsūdzētais parakstīja sagatavotos dokumentus. Tādējādi viņš pārcēla vienu personu pašvaldības administrācijas nodaļas vadītājas amatā bez šādam amatam atbilstošas izglītības un kvalifikācijas, otru personu pārcēla mazāk atalgotā amatā, nelikumīgi saglabājot iepriekšējā amata mēnešalgu, savukārt trešo personu pārcēla citā mazāk atalgotā amatā, nepastāvot šī amata vakantai vietai un vienlaikus nelikumīgi saglabājot iepriekšējā amata mēnešalgu.

Pamatojoties uz apsūdzētā nelikumīgi parakstītajiem dokumentiem, pašvaldība pārceltajiem darbiniekiem izmaksāja atlīdzību par dīkstāvi, mēnešalgu un/vai jaunā mazāk atalgotā amata mēnešalgas un nelikumīgi saglabātās iepriekšējā amata mēnešalgas starpību, kā arī darba devēja sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Noziedzīgo darbību rezultātā apsūdzētais pašvaldībai radīja būtisku kaitējumu - mantisku zaudējumu 14 447,72 eiro apmērā.

Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr viņas vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.