15. jūlijā Līgatnē tiks atklāts jauns aktīvā tūrisma maršruts, kas iepazīstinās ar Līgatnes smilšakmens iežiem un alām, piedāvājot ielūkoties vietās, kas plašākam sabiedrības skatam līdz šim tikušas slēptas. Šobrīd notiek pēdējie sagatavošanās darbi, lai nodrošinātu drošu alu apskati, kas neapdraudētu tūristus un saudzētu ekosistēmu alās.
Maršrutā iekļautas alas, kas atrodas nedaudz ārpus pilsētas centra: „Baltās alas” unikalitāte ir dzidri baltas smiltis un ieži, turpretī netālu esošā ala laistās dzintarkrāsas toņos. Pārsteigums ir „Ķiberkalna ala”, kas līdz šim bijusi slēgta un rūpīgi sargāta, tādējādi vislabāk saglabājusies. Ekskursijas turpinājumā būs iespēja aplūkot Līgatnes mākslīgo ūdensceļu- kanālu sistēmu un ieraudzīt milzīgu smilšakmens nogruvumiezi, kas atrodas Līgatnes upes krastā, Līgatnes papīrfabrikas teritorijā, kā arī „ciemoties” papīrfabrikas „Depo alās”. Maršruta galvenais akcents ir „Remdenkalna (Beiwerkas) ala”, kas ir garākā Līgatnes ala (59 metri) un kurā izcirsti 28 pagrabi.
„Līgatnes iežu un alu taka” ir maršruts aktīvā tūrisma piekritējiem, kam nepieciešams atbilstošs apģērbs un apavi, lai varētu iet pa stāvām kraujām un ūdeni. Ekskursiju iespējams papildināt ar Līgatnes papīrfabrikas ražošanas procesa apskati, vairākos objektos tūristiem būs sagādāti pārsteigumi.
Ņemot vērā smilšakmens iežu trauslumu, to saglabāšanas nolūkā ekskursiju skaits ir ierobežots! Ekskursijas grupas gaidām no 10 – 15 cilvēkiem (atsevišķos gadījumos grupas var būt lielākas) un tikai gida pavadībā. Vienā dienā alas varēs apmeklēt ne vairāk kā divas grupas.
Līgatnē kopā saskaitītas 333 pagrabu alas, kuras pilsētas teritorijā esošajos smilšakmens iežos sāktas veidot jau kopš 18. gs. beigām. Alas pagrabu un noliktavu vajadzībām izmantojusi gan Līgatnes papīrfabrika, gan slimnīca un aptieka, gan fabrikas strādnieki paaudžu paaudzēs, gan mūsdienu līgatnieši.