Pieņemts domes lēmums disciplinārlietā pret Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektori; aicina atmaksāt zaudējumus

© Kaspars Krafts / F64

Dome Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektori Līgu Lonerti un vēl divus darbiniekus aicina labprātīgi atmaksāt 2405 eiro zaudējumus par prettiesisku juridisko ārpakalpojumu izmantošanu, liecina novada domes lēmums.

Domnieki iepazinās ar disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas sākotnējo ziņojumu par komisijas konstatētajiem faktiem un iespējamiem izpilddirektores Lonertes normatīvo aktu pārkāpumiem darba pienākumu izpildes procesā. Izpilddirektore jau no 5. augusta atrodas prombūtnē, līdz ar ko nav iespējams nodrošināt paskaidrojumu pieprasīšanu no izpilddirektores atbilstoši normatīvo aktu regulējumam, lai komisija varētu pieņemt lēmumu, un iesniegt pašvaldībai gala ziņojumu un ieteikumus turpmāk veicamajiem darbiem domes lēmuma pieņemšanai.

Tāpēc dome lēma uzdod pašvaldības izpilddirektora pienākumu izpildītājam Kasparam Sniedzītim nodrošināt rīkojuma sagatavošanu par paskaidrojumu pieprasīšanu no izpilddirektores par komisijas sākotnējā ziņojumā minētajiem faktiem pēc viņas atgriešanās darbā, nosakot, ka paskaidrojumi ir jāsniedz darbā atgriešanās dienā līdz attiecīgās darba dienas beigām.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija konstatēja, ka 2024. gada 4. jūlijā SIA "Lagzdiņa un Jēgera juridiskais birojs" pašvaldībai iesniedzis darbu pieņemšanas - nodošanas aktu un rēķinu par juridiskiem pakalpojumiem par gandrīz 2405 eiro. Komisija norāda, ka juridiskā biroja pieņemšanas - nodošanas aktā norādītie darbi ir pašvaldības Juridiskās nodaļas darbinieku kompetencē un šo darbu izpilde bija jānodrošina nodaļas vadītājam.

Tāpēc dome lēma izteikt priekšlikumu Lonertei, izpilddirektores vietniekam saimnieciskajos jautājumos Ingum Zālītim un Juridiskās nodaļas vadītājai Vitai Naglei labprātīgi atlīdzināt pašvaldībai nodarītos zaudējumus saistībā ar prettiesisku juridisko ārpakalpojumu izmantošanu.

Pretējā gadījumā pašvaldība gatavos prasības pieteikumu sniegšanai tiesā par zaudējumu gandrīz 2405 eiro apmērā solidāru piedziņu.

Dome arī uzdevusi iekšējam auditam veikt pārbaudi par juridisko ārpakalpojumu, kas saņemti kopš 2022. gada, lietderību un likumību. Pakalpojumi pašvaldībai sniegti par 82 682 eiro.

Disciplinārlietas izmeklēšanas komisija darbu turpinās līdz paskaidrojuma saņemšanai no Lonertes, paskaidrojuma izvērtēšanai un komisijas gala ziņojuma iesniegšanai domē.

Jau ziņots, ka izpilddirektores atstādināšanu un disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas izveidi atbalstīja 11 domnieki, trīs bija pret, bet vēl trīs balsojumā atturējās.

Par izpilddirektores darbības izvērtēšanas komisijas priekšsēdētāju apstiprināts Emīls Dobrājs (LA), bet viņa vietniece ir Dina Tauriņa (LRA). Neviens no kolēģu izvirzītajiem Lonertes pārstāvētās Latvijas Zemnieku savienības deputātiem komisijā darboties nepiekrita.

Tāpat vēstīts, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) par darba auto izmantošanu privātām vajadzībām Jelgavas novada pašvaldības izpilddirektorei Lonertei piemērojis naudas sodu.

Jau pavasarī toreizējais Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis (LA), kurš vēlāk no amata atkāpās, rosināja atbrīvot no amata pašvaldības izpilddirektori.

Lasmanis savā vēstulē rakstīja, ka 21. martā, "reaģējot uz aizdomām par tīšiem, būtiskiem un sistemātiskiem pārkāpumiem pašvaldības izpilddirektores Lonertes darbā, patvaļīgi rīkojoties ar publisku mantu un pašvaldības finanšu līdzekļiem, esmu sagatavojis un iesniedzis Jelgavas novada domē lēmumprojektu par izpilddirektores atbrīvošanu no amata".

Lasmanis uzsvēra, ka jau 20. martā viņš par tiem informējis pašvaldības deputātus un aicinājis lemt par turpmāko rīcību.

Izpilddirektore Lasmaņa ieskatā pārkāpusi savas amata pilnvaras. Viņa esot mainījusi pašvaldības darbinieku atalgojumu, kā arī iejaukusies SIA "Zemgales veselības centrs" pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumu izpildē, kaut pati ar savu rīkojumu nodevusi pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvja pienākumus Jelgavas novada izpilddirektores vietniekam.

2024. gada februārī patvaļīgi, neievērojot Darba likuma normas, Lonerte esot devusies atvaļinājumā, nesaņemot saskaņojumu no tiešā darba vadītāja. Tāpat izpilddirektore neesot ievērojusi Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normas, privātām vajadzībām lietojot pašvaldības mantu, par ko pašvaldība esot saņēmusi KNAB pieprasījumu.