Starptautiskie eksperti: Latvijas pašvaldību pamatfunkciju izpildei stabili trūkst finansējuma

© Dmitrijs Suļžics / F64

Starptautiskie eksperti ir konstatējuši stabila finansējuma trūkumu Latvijas pašvaldībām pamatfunkciju veikšanai, teikts Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) izplatītajā paziņojumā.

Kā aģentūru LETA informēja LPS pārstāve Liene Užule, Eiropas Padomes (EP) Vietējo un reģionālo pašvaldību kongresa 47. plenārsesijā vienbalsīgi esot apstiprināts Monitoringa komitejas ziņojums par situāciju ar Eiropas Vietējo pašvaldību hartas principu ievērošanu un ieviešanu Latvijā, tai skaitā pašvaldību autonomiju, finanšu un funkciju līdzvērtīgu sadalījumu, reformu ietekmi.

Monitoringa komitejas ziņojumā starptautiskie eksperti konstatējuši nepietiekamus pašvaldību patstāvīgos ienākumus no nodokļiem un nodevām, tādējādi secinot, ka Latvijā pašvaldībām trūkst finansējums pamatfunkciju izpildei, klāsta LPS.

Tāpat ziņojumā ticis atzīmēts, ka jaunu kompetenču īstenošanai pašvaldībām nav atbilstošu resursu. Turklāt akcentēta pašvaldību nepārtrauktā atkarība no valsts finansējuma pašvaldību kompetenču īstenošanai, lielais mērķdotāciju īpatsvars un ierobežotā iespēja pašvaldībām izmantot pašu resursus, kas apdraud pašvaldību spēju efektīvi risināt vietējās prioritātes, teikts LPS paziņojumā.

Papildus finansējuma trūkumam un nepieciešamībai saskaņot vietējos izdevumus ar valsts budžeta prioritātēm, detalizētie noteikumi un centralizēti noteikti pakalpojumu standarti arvien vairāk noslogo pašvaldību resursus un ierobežo vietējo autonomiju, ziņojuma saturu pārstāsta LPS.

"LPS atbalsta visas Monitoringa ziņojumā norādītās rekomendācijas, tāpēc aicinās Latvijas valdību un Saeimu tās ieviest, uzlabojot nacionālo likumdošanu un stiprinot pašvaldību demokrātiju," izteicies LPS priekšsēdētājs Gints Kaminskis, kura skatījumā īpaši svarīgs esot rekomendācijās paustais atbalsts pašvaldību kopējo ienākumu palielināšanai, atjaunojot taisnīgāku proporciju starp valsts un pašvaldību budžetiem, lai saglabātu un attīstītu pašvaldības pakalpojumu kvalitāti.

Monitoringa komitejas ziņojumā ietverta norāde, ka ir jāmaina pašvaldību priekšsēdētāju atstādināšanas procedūra, uzticot lēmumu pieņemšanu ievēlētajām domēm, lai novērstu nesamērīgu iejaukšanos demokrātiski ievēlētu deputātu darbībā.

Svarīgākais