Statistika aktklāj, ka tikai katrs piektais iedzīvotājs Daugavpilī ir latvietis

© Dmitrijs Suļžics / F64

Pēc iedzīvotāju skaita otrajā lielākajā Latvijas pilsētā Daugavpilī šī gada sākumā latviešu īpatsvars bija 21%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Vislielākā Daugavpilī pārstāvētā tautība ir krievi, kuru īpatsvars ir 46%. Četrās apkaimēs puse iedzīvotāju ir krievi - Križos (51%), Ķīmijā, Nīderkūnos un Čerepovā (50% katrā). Virs vidējā robežās no 47% līdz 48% krievu īpatsvars ir astoņās, 46% - četrās apkaimēs. Krievu īpatsvars zem vidējā pilsētā ir deviņās Daugavpils apkaimēs.

Otrās lielākās tautības - latviešu - īpatsvars vidēji Daugavpilī ir 21%. Visvairāk - 31% - latviešu dzīvo Liginišķos. Robežās starp 25% un 29% latviešu ir sešās apkaimēs - Viduspoguļankā, Mazajos Stropos, Centrā, Mežciemā, Esplanādē un Dzintaros. Virs Daugavpils vidējā latviešu īpatsvars ir arī Vizbuļos (22%), Križos un Cietoksnī (23% katrā). Proporcionāli vismazāk latviešu dzīvo Nīderkūnos (15%), Judovkā un Vecajā Forštatē (16% katrā).

Trešā lielākā tautība Daugavpilī ir poļi - 13%. Desmit apkaimēs poļu ir vairāk nekā vidēji pilsētā, visvairāk - Kalkūnos un Liginišķos (18% katrā). Vismazāk poļu dzīvo Cietoksnī (8%) un Križos (9%).

Daugavpilī pēc CSP datiem šā gada sākumā dzīvoja 78 300 cilvēku. Katrs ceturtais daugavpilietis (20 992 jeb 26,8%) dzīvo Jaunbūves apkaimē. Otrajā un trešajā lielākajā Daugavpils apkaimē pēc iedzīvotāju skaita - Ķīmijā un Jaunajā Forštatē - dzīvo katrs septītais (11 459 jeb 14,6% un 11 083 jeb 14,1%).

Nākamajās 11 apkaimēs iedzīvotāju skaits ir virs tūkstoša (no 1026 līdz 5789) - Esplanādē, Centrā, Grīvā, Ruģeļos, Dzelzceļniekā, Cietoksnī, Vecstropos, Vecajā Forštatē, Viduspoguļankā, Judovkā un Gajokā. Vēl 10 apkaimēs iedzīvotāju skaits ir virs simta (no 105 līdz 957). Vismazāk iedzīvotāju apmetušies Liginišķos (55).

Bērnu vecumā līdz 17 gadiem īpatsvars vidēji Daugavpilī ir 18%. Proporcionāli visvairāk bērnu - 28% - dzīvo Dzintaros. 23% bērnu ir Kalkūnos un Ruģeļos, 21% - Jaunajos Stropos un Nīderkūnos, 20% - Centrā, Cietoksnī, Judovkā, Križos un Viduspoguļankā, 19% - Čerepovā, Dzelzceļniekā un Vecajā Forštatē. Astoņās apkaimēs bērnu ir tikpat, cik vidēji visā pilsētā, - Ezermalā, Gajokā, Jaunajā Forštatē, Jaunbūvē, Ķīmijā, Mežciemā, Vecstropos, Vizbuļos. Vismazāk bērnu ir Liginišķos (13%).

Daugavpils ir noteikusi 25 pilsētas apkaimju robežas. Iedzīvotāju skaita ziņā secībā no lielākās uz mazāko tās ir Jaunbūve, Ķīmija, Jaunā Forštate, Esplanāde, Centrs, Grīva, Ruģeļi, Dzelzceļnieks, Cietoksnis, Vecstropi, Vecā Forštate, Viduspoguļanka, Judovka, Gajoks, Nīderkūni, Čerepova, Križi, Mežciems, Jaunie Stropi, Ezermala, Kalkūni, Vizbuļi, Mazie Stropi, Dzintari un Liginišķi.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais