Policijas reidā Jelgavā atklājas satraucoša statistika: divas trešdaļas jauno velosipēdistu pārkāpj noteikumus

© unsplash.com

Tikai viena trešdaļa no reidā Jelgavā pārbaudītajiem jaunajiem velosipēdistiem nepārkāpa noteikumus, liecina Jelgavas pašvaldības policijas un Valsts policijas (VP) apkopotie dati.

Pašvaldības policija sadarbībā ar VP aizvadījusi informatīvo kampaņu bērniem "Drošāk brauksi, tālāk tiksi". Tās laikā bērni un viņu vecāki informēti par drošu pārvietošanos ar velosipēdu un elektroskrejriteni. Īpaša uzmanība pievērsta tam, lai bērniem un jauniešiem, braucot ar velosipēdu vai elektroskrejriteni, galvā būtu aizsargķivere, viņi būtu sasnieguši atbilstošu vecumu un būtu iegūta velosipēda vai jebkāda cita transportlīdzekļa vadītāja apliecība. Tāpat kontrolēta pasažieru pārvadāšana.

Kampaņas laikā pārbaudīti 158 bērni un jaunieši, kuri piedalījās ceļu satiksmē ar velosipēdu. 57 gadījumos pārkāpumi netika konstatēti - par to bērni tika uzslavēti un no Jelgavas pašvaldības policijas dāvanā saņēma konfektes un pildspalvu.

No pārbaudītajiem velosipēdistiem 91 nebija aizsargķiveres, 48 bērni brauca ar velosipēdu bez velosipēda vadīšanas tiesībām, savukārt 15 bērni nebija sasnieguši desmit gadu vecumu, līdz ar to nedrīkstēja patstāvīgi, bez pieaugušā piedalīties ceļu satiksmē. Visos konstatētajos pārkāpumu gadījumos par situāciju telefoniski informēti likumiskie pārstāvji, ar kuriem arī veiktas preventīvas pārrunas.

Pašvaldības policijā norāda, ka lielākoties gan bērni, gan likumiskie pārstāvji atzina, ka ir informēti par minētajām prasībām, taču dažādu apsvērumu dēļ pieļāvuši pārkāpumu. Visos gadījumos, kad tika konstatēti pārkāpumi, bērnam ceļš bija jāturpina, stumjot velosipēdu pie rokas. Vienā gadījumā arī konstatēts, ka bērns noteikumus pārkāpis atkārtoti - policija jau pirms pāris dienām ar viņu bija veikusi pārrunas par braukšanu bez aizsargķiveres un bez velosipēda vadīšanas tiesībām. Šajā gadījumā jaunietim kopā ar vecākiem būs jāierodas policijā, lai sniegtu paskaidrojumu.

Pašvaldības policijas Nepilngadīgo likumpārkāpumu prevencijas grupas darbinieki februārī sāka informatīvus un skaidrojošos pasākumus par minētajām likuma normām un bērnu drošības prasībām, piedaloties ceļu satiksmē, - visām mācību iestādēm, interešu izglītības iestādēm tika nosūtītas informatīvas vēstules ar aicinājumu informēt bērnus un viņu vecākus par ceļu satiksmes noteikumu prasībām. Tāpat izglītības iestādēs notika izglītojošas nodarbības, lai bērniem skaidrotu minētās likuma prasības. Pie izglītības iestādēm, kurās darba pienākumus veic Jelgavas pašvaldības policijas skolu inspektori, ikdienā tiek uzraudzīts, vai bērni, dodoties uz skolu ar velosipēdu, ievēro minētās prasības. Konstatējot pārkāpumus, telefoniski veiktas pārrunas ar bērnu likumiskajiem pārstāvjiem.

"Vecāku pienākums ir rūpēties par savu bērnu drošību un gādāt, lai bērni ievēro noteiktās likuma prasības. Neraugoties uz virkni veikto pasākumu, lai informētu sabiedrību par Ceļu satiksmes noteikumiem, situācija neuzlabojas. Drīz sāksies vasaras brīvlaiks un skolēni vēl biežāk ikdienas gaitās dosies ar velosipēdu vai elektroskrejriteni. Lūgums pašiem skolēniem un arī viņu vecākiem daudz vairāk domāt par drošību," aicina pašvaldības policijas pārstāve Paula Liepa.

Viņa arī norāda, ka pašvaldības policija turpinās uzraudzīt ceļu satiksmi pilsētā. Atkārtoti pieķerot pārkāpumā, tas tiks reģistrēts un uzsākts administratīvā pārkāpuma process, un bērnam kopā ar likumiskajiem pārstāvjiem būs jāierodas policijas iecirknī paskaidrojuma sniegšanai.

Policijā uzsver, ka ir ļoti būtiski, lai bērni, piedaloties ceļu satiksmē, ievērotu Ceļu satiksmes noteikumus un Ceļu satiksmes likumu. Patstāvīgi piedalīties ceļu satiksmē ar velosipēdu likums atļauj no desmit gadu vecuma, un velosipēda vadītājam obligāti ir jābūt likumā noteiktā kārtībā iegūtām velosipēda vadīšanas tiesībām. Tas garantē, ka bērns ir apguvis nepieciešamās teorētiskās zināšanas par ceļu satiksmes noteikumiem, braucot ar velosipēdu, un nokārtojis eksāmenu velosipēda vadītāja apliecības iegūšanai.

Tāpat 16.janvārī stājās spēkā grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos, kas paredz, ka bērniem līdz 16 gadu vecumam, braucot ar velosipēdu, galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei, savukārt, braucot ar elektroskrejriteni, ķivere jālieto no 14 līdz 17 gadu vecumam. Jelgavas pašvaldības policija konstatēja, ka šis noteikums tiek pārkāpts visbiežāk.

"Tāpat tiek grēkots ar pasažieru pārvadāšanu - gan uz velosipēda, gan elektroskrejriteņa bērni un jaunieši brauc divatā. Tāpat ļoti bieži bērniem un jauniešiem, pārvietojoties ar velosipēdu vai elektroskrejriteni, nav likumā noteiktā kārtībā iegūtas vadīšanas tiesības," informē policijā.

Ceļu satiksmes likuma 68.pants nosaka, ka par velosipēdu vai elektroskrejriteņu vadītājiem noteikto prasību pārkāpšanu var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu no desmit līdz 70 eiro. Bērniem, konstatējot pārkāpumu un sākot administratīvā pārkāpuma procesu, var tikt piemēroti audzinoša rakstura piespiedu līdzekļi.

Latvijā

Pēc tam, kad Saeimas Ārlietu komisijas vadītāja amats būs kļuvis vakants, tiek pieļauta iespēja izskatīt arī Saeimas deputātes, bijušās Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces (NA) kandidatūru, liecina neoficiāla informācija.