Kūlas ugunsgrēkos šogad pirmais cietušais

© Jānis Saliņš, f64

Aizvadītajā diennaktī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēmis 128 izsaukumus. Kopumā dzēsti 103 ugunsgrēki, no tiem 73 kūlas ugunsgrēki, vienā no kuriem cietis arī cilvēks.

Plkst. 13:16 tika saņemta informācija, ka Kārsavas rajona Salnavas pagastā kūlas dedzināšanas rezultātā ir aizdegusies saimniecības ēka un neapdzīvota māja. Mēģinot saviem spēkiem nodzēst ugunsgrēku, cieta apmēram 80 gadus vecs vīrietis, kurš guva kājas apdegumus. Ugunsgrēkā nodega pērnā gada zāle 1 hektāra platībā, neapdzīvota ēka 50m2 un saimniecības ēka 70m2 platībā.

Izžūstot arvien plašākām teritorijām, pērnā gada zālei kļūstot sausākai un pastiprinoties vēja ātrumam, pieaug kūlas degšanas platības un nodeg mājas un saimniecības ēkas. Vakar Daugavpils novada Naujenes pagasta Locikos kūlas ugunsgrēka (1,3 ha) rezultātā nodega arī dārza māja, Rēzeknes novada Kaunatas pagastā dega kūla 5 ha apmērā un nodega arī neapsaimniekota ēka 20m2 platībā. Krustpils novada Kūku pagastā kūlas ugunsgrēks nesaudzēja 5 siena ruļļus, savukārt Vecumnieku novada Valles pagastā kūlas ugunsgrēks tikai 20m2 platībā aizdedzināja arī zāģmateriālus 20m2 platībā.

Aizvadītajā diennaktī kūlas dedzināšanas rezultātā izdeguši 60,32 ha teritorijas. Lielākās kūlas degšanas platības reģistrētas – Ādažu poligons (8 ha), autoceļa Rīga – Liepāja pagrieziens uz Kalnciemu ( 5 ha), Kocēnu novada Vaidavas pagasts (10 ha), Daugavpilī, Rēzeknes iela (3 ha), Daugavpils novada Demenes pagasts (6 ha), Līgatnes pagasts (4 ha), Daugavpils novada Lauceses pagasts (6 ha), Olaines pagasta Lubaušu ciems (6 ha).

Aizvadītajā diennaktī arī reģistrēti 2 mežu ugunsgrēki. Daugavpils pilsētā Stropu mežs dega 13600m2 platībā, bet Daugavpils novada Naujenes pagastā dega mežs 600m2 platībā.

Vakar, VUGD 4.daļa, apsekojot savu pārraudzības teritoriju, konstatēja, ka Slokas ielā 57 tika dedzināta kūla un saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 179.panta pirmo daļu juridiskai personai sastādīja administratīvā pārkāpuma protokolu un piemēroja naudas sodu 200 Ls apmērā.

VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta. Daudzi kūlas dedzinātāji aizbildinās, ka viņi kontrolē degšanu un tāpēc to var darīt. VUGD uzsver, ka nepastāv „kontrolēta kūlas dedzināšana”, jo degšanas procesu nevar paredzēt, jebkurā mirklī var mainīties vēja virziens, kā rezultātā uguns var strauji mainīt savu virzienu, pieaugt spēkā un aizdedzināt apkārt esošās ēkas un mantas. Zemes segumam un pērnā gada zālei kļūstot arvien sausākai, uguns izplatība paātrinās, degšanas platības strauji palielinās, uguns pārmetas uz krūmiem, ēkām, mežu utt., nodarot milzīgus postījumus un bojājumus.

Svarīgākais