VIDEO. Lūsis Valkas centrā burtiski apsēdis kādu saimniecību; viņš nolaupa ģimenes mīluli

© Ekrānšāviņš no Youtube

Kāds lūsis burtiski apsēdis Ilzes saimniecību Valkā, raksta medibam.lv.

“Mums arī agrāk pazudušas pīles. Arī kaķi bija un pazuda. Mēs kaut kā pat nedomājām, ka tas varētu būt saistīts ar savvaļas dzīvniekiem, kamēr neuzstādījām pagalmā kameras. Izrādās, tas ir lūsis, kas pie mums viesojas. Video tas aiznes pīli. Tās pie mums dzīvo kā mājas mīluļi. Mēs paši tās neēdam!” norūpējusies stāstīja jaunā sieviete.

Kāda no kamērām fiksējusi, ka lūsis apsēdies uz mājas terases un atpūšas. Pēcāk dzīvnieku mēģinājuši izdzīt no pagalma, taču tas tikai skraidījis apkārt un nemaz nav taisījies lekt pāri žogam.

Sieviete atklāja žurnālam, ka šis lūsis esot manīts arī dziļāk Valkas centrā. Pašvaldības policija ir informēta par dzīvnieka klātbūtni.

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Savvaļas sugu aizsardzības nodaļas vecākā inspektore Karīna Lazdāne paskaidroja, ka tas varētu būt jauns dzīvnieks, kuru māte padzinusi no teritorijas.

“Dzīvnieks ir jauns, nepieredzējis. Tas atrada teritoriju, kur tam ir burtiski uzklāts galds un nekas īsti netraucē mieloties. Galvenais, kas tagad būtu jādara saimniekiem, ir jāizolē viņu skrējējpīles uz kādu laiku, lai lūsis saprot, ka tur vairs nekā nav, ko medīt. Plus, dzīvnieku jācenšas visādi traucēt. Ar laiku tas pārcelsies uz vietu, kur tam ir mierīgāka dzīve,” sacīja speciāliste.

Arī citiem Valkas iedzīvotājiem DAP iesaka sargāt un pēc iespējas izolēt jebkāds potenciālais medījums: vistas, pīles, jēri, mazi suņi un kaķi.

Konstatējot dzīvnieka klātbūtni, tas jācenšas atvairīt un novirzīt ārā no teritorijas, bet neizmantojot nekādu fizisko kontaktu. Kā apgalvo speciālisti, cilvēkiem lūsis pamatā neesot bīstams, taču jāatceras, ka stūrī iedzīts plēsējs var kļūt neprognozējams.

Latvijā

Veicot fokusēto atbilstības revīziju, Valsts kontrole secināja, ka Labklājības ministrijas pieprasītais papildu finansējums mērķdotācijai pašvaldībām garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta izmaksai 2023. un 2024. gadā nav pamatots. Ir konstatētas būtiskas un visaptverošas neatbilstības mērķdotācijas izmaksai pieprasītā papildu finansējuma plānošanā. Labklājības ministrija GMI pabalsta izdevumu līdzfinansēšanai nepieciešamo papildu finansējumu ir aprēķinājusi būtiski lielākā apmērā, nekā faktiski nepieciešams.

Svarīgākais