Pirmo reizi Jelgavā notiks unikāla zemūdens talka

© Publicitātes foto

27. aprīlī no pulksten 11 līdz 17 Jelgavā pirmo reizi notiks unikāla plaša mēroga zemūdens talka – ūdenslīdēji sadarbībā ar biedrību “Par zaļo enerģiju” un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes studentu pašpārvaldi organizēs Driksas gultnes tīrīšanu. Dalību zemūdens talkā jau apstiprinājuši vairāk nekā 20 ūdenslīdēji, taču gan nirēji, gan palīgi krastā joprojām var pieteikties.

Zemūdens talkas koordinators jelgavnieks Šota Plijevs stāsta, ka pilsētā ir vairāki entuziasti, kuriem niršana ar akvalangu ir hobijs, un Lielās talkas reizē radusies ideja apvienot spēkus ar citiem lietpratējiem, lai zemūdens pasauli ne vien izzinātu, bet arī sakoptu un atbrīvotu no dažādiem atkritumiem. “Niršana ir aizraujoša brīvā laika pavadīšana. Lielupe un Driksa atsevišķās atpūtas zonās ir sakoptas, taču citos posmos tās joprojām glabā dažādas vēstures liecības. Kopā ar domubiedriem nelielas talkas esam organizējuši jau iepriekš. No Driksas pie Jāņa Čakstes bulvāra no ūdens esam izcēluši vairākus nomas elektroskrejriteņus, no Lielupes - mopēdu “Rīga”, motociklu ar blakusvāģi, iepirkumu ratus, vēsturisku šaujamieroci, bērnu velosipēdu, automašīnas lukturi, dažādus darbarīkus, kā arī pudeles un zvejnieku piederumus,” stāsta Š. Plijevs.

Šoreiz zemūdens sakopšanai izvēlēta Driksa posmā no viesnīcas “Jelgava” līdz tirgum. “Šajā zonā upes dziļums sasniedz vien aptuveni trīs metrus. Ņemot vērā, ka tuvojas vasara un jau drīzumā arī šis upes posms kļūs par pilsētnieku iecienītu atpūtas vietu, vēlamies to atbrīvot no dažādiem atkritumiem, tostarp potenciāli bīstamiem,” saka zemūdens talkas koordinators. Viņš stāsta, ka nirstot šajā posmā uzietas laivu daļas, automašīnu riepas, gultas matrači, pilsētas vēsturiskās transporta ierobežojošās betona konstrukcijas, boulinga bumba, pudeles un arī dažādi citi mazāki priekšmeti, kuru izcelšanu varētu veikt kopīgiem spēkiem.

Nirējs akcentē, ka mazo atkritumu savākšana ir vieglāka, jo tos var ievietot līdzi paņemtajā somā, savukārt lielgabarīta priekšmetu izcelšanā neiztikt bez papildspēkiem - visbiežāk nirējiem tas ir auto, kas aprīkots ar vinču un trosi, kā arī piekabe vai konteiners atradumu tālākai transportēšanai. Šāda materiāltehniskā bāze smagāku priekšmetu izcelšanai tiek gatavota arī Lielajai talkai.

Zemūdens talkā aicināti iesaistīties arī citi zemūdens mednieki, ūdenslīdēji, frīdaiveri un citi interesenti, kam ir attiecīgas prasmes un pieredze zemūdens darbos. Tāpat gaidīti palīgi krastā. “Būtu vērtīgi, ja kāds no palīgiem varētu nodrošināties ar garajiem makšķernieku zābakiem un būtu gatavs darboties daļēji ūdenī, pieņemot savāktos atkritumus,” aicina Š. Plijevs, skaidrojot: nirējiem nav ieteicama bieža iegrime un pilnīga uzpeldēšana, tādējādi ar šādiem palīgiem darbus varētu veikt saudzīgāk un raitāk.

Zemūdens darbu veicēji aicināti dalību talkā pieteikt pa tālruni 26021400, savukārt palīgi krastā gaidīti bez iepriekšējas pieteikšanās.