Izpostīts Sabiles Vīna kalns, vēsta laikraksts

© Ekrānuzņēmums

Pēc aizvadītā "Stirnu buka" skrējiena Sabilē sajūtas pilsētnieku vidū dalās — kamēr skrējēji, par spīti lietum un skarbajiem laikapstākļiem, priecājas par izaicinošo posmu, “Sabiles sidrs” aicina aizdomāties par pilsētvidi, kas pēc sacensībām daudzviet atstāta dubļos, raksta izdevums "Talsu Vēstis".

Uzņēmuma “Sabiles sidrs” īpašniece Baiba Circene laikrakstā pauž: “Sabiles Vīna kalns ir būtībā izpostīts. Skrējēji Vīna kalnā bija ierīkojuši bobsleja trasi, pašiem jautri bez gala, bet faktiski viss dārznieces ieguldītais darbs ir pagalam - rudens darbus vairs nav iespējams paveikt, balsti nolauzti, terases nobrucinātas, vīnogulāji izraustīti... Izbradātas un izbraukātas ir arī citas vietas. Iespējams, ka skrējējiem bija jautri, bet man sāp sirds, skatoties uz izpostīto Vīna kalnu”.

Visu rakstu iespējams izlasīt "Talsu Vēstīs".

EkrānuzņēmumsSavukārt Sabiles tūrisma informācijas centrs sociālajā vietnē "Facebook" uzsver, ka "...bija auksti, bija slapji, bija dubļaini, bet neskatoties uz to, Sabile bija piepildīta ar prieku, pozitīvu enerģiju un atmiņā paliekošu piedzīvojumu. Paldies organizatoriem, paldies atbalstītājiem, paldies maziem un lieliem dalībniekiem! Paldies arī tiem, kas satraucās par Sabiles takām - ar tām būs viss kārtībā!"
Video no šī skrējiena var redzēt šeit .

Pasākuma organizētāji informē, ka "Stirnu buka" jubilejas sezona noslēdzas Sabilē ar kārtīgu dubļu SPA. Uzvarējis pasaules čempionātā Rīgā Latvijas rekordu uzstādījušais Jocis

7.oktobrī, Sabilē Abas upes krastos lietainos un vējainos laikapstākļos noslēdzās jubilejas desmitās sezonas "GJENSEDIGE Stirnu buks" ar septīto posmu - "Sabiles Vīna kalna Stirnu buks", kur 13km "VIVACOLOR" Zaķa distancē uzvarēja Latvijas rekordists šosejā un telpās Uģis Jocis. Bez kuldīdznieka pie uzvarām galvenajās distancēs tika Kristaps Bērziņš un Agate Armane 31km "GARMIN" Lūsī, Gints Lūsis un Klinta Lauska 23km "VENDEN" Stirnu bukā, kā arī ar Joča veiktajā distancē zaķī sievietēm ātrākā bija arī nupat pasaules čempionātā startējusī Krista Evelīna Sitnika, informē organizatoru pārstāvis Ivars Bācis.

Kopumā jubilejas "GJENSEDIGE Stirnu buks" sezona, kurā pēc dažu gadu pārtraukuma atkal varēja noorganizēt ierastos septiņus posmus, tika aizvadīta saulainos un siltos laikapstākļos, it īpaši atceroties aprīli Valmierā, maiju Ogres Zilajos kalnos un augustu Šlokenbekas muižā Milzkalnē. Tiesa neiztika arī bez lietus sezonas iesākumā marta beigās Ropažos, vidusposmā jūlija pirmajā dienā Alūksnē un tagad noslēgumā Sabiles Vīna kalna Stirnu bukā oktobra pirmajā sestdienā. Iepriekšējā reize, kad taku skrējēji "Stirnu bukā" izbaudīja skaisto Kurzemes Šveici Abas krastos, bija Kandavā pirms diviem gadiem, kad laikapstākļi skrējējus lutināja daudz vairāk. Spītējot ik pa laikam uznākušām lietus brāzmām un vējam, jubilejas sezonu Sabilē bija ieradušies noslēgt vairāk nekā trīs tūkstošu dalībnieku, kuriem nācās "izbaudīt" dabas veidotās dažviet pat pamatīgi dubļainās takas, rādot meistarību noturēties kājās.

Garākajā "GARMIN" Lūša distancē kārtējo reizi pirmais finiša līniju šķērsoja četrkārtējais Latvijas čempions maratonā Kristaps Bērziņš, taču, neskatoties uz sesto uzvaru septiņos posmos kuldīdzniekam kopvērtējumā nācās samierināties ar otro vietu, jo jūlijā 88km "GARMIN" Vilka distancē uzvarējušais taku čempions Andris Ronimoiss, lai arī finišēja Sabilē trešais, tieši ar iegūto lielāku punktu summu īpašajā Vilka distancē un sprinta etapos labākiem rādītājiem spēja atkārtot pagājušā gada "Trejbuka" panākumu, proti, uzvarēt kopvērtējumā. Pa vidu abiem kopvērtējuma uzvaras pretendentiem sestdien otrajā vietā finišēja divkārtējais taku čempions Artūrs Vadzis, kurš sezonas laikā startēja Buka distancē, kurā jau bija nodrošinājis trešo vietu. Ļoti līdzīgajā cīņā par trešo vietu kopvērtējumā šī gada Rīga-Valmiera trešās vietas ieguvējs Jevgēņijs Stepanovs par diviem punktiem apsteidza un no trijnieka beigās izstūma hokeju spēlējošo Klāvu Stankevicu, atkārtojot 2019.gada veikumu.

Sievietēm lielisko sezonu ar uzvaru noslēdza šī gada Latvijas čempione taku skriešanā un "Stirnu buka" Vilka distances ātrākā dāma Agate Armane. Atšķirībā no Bērziņa Armanei piektā uzvara sešos startos nodrošināja titulu kopvērtējumā. Iepriekšējā posmā Raiskumā pēc sešu gadu pārtraukuma pie uzvaras tikusī un Sabiles posmu izlaidusī Linda Boldāne, kura šogad atgriezās sacensību apritē pēc traumas sadziedēšanas un rādīja stabilu sniegumu, tika pie gaidītās otrās vietas kopvērtējumā. Trijnieku kopvērtējumā garākajā distancē noslēdza vēl viena skrējēja, kura izlaida pēdējo posmu - Viviana Kirilova, kura sezonas laikā regulāri iekļuva sešiniekā, bet Alūksnē un Raiksumā arī trijniekā. Tikmēr Sabilē savas pirmās godalgas nopelnīja Ivita Šale un Ilze Vindele-Strode, finišējot attiecīgi otrajā un trešajā vietā.

"VENDEN" Stirnu bukā Gints Lūsis bija startējis četras reizes, tāpēc kopvērtējumā, kur skaita piecus labākos rezultātus, pirms Sabiles posma atradās otrā desmit beigās, taču jau pirms došanās 23km garajā distancē Abavas senlejas takās, ņemot vērā sezonā rādīto sniegumu, bija skaidrs, ka vispusīgajam talsiniekam ir ļoti labas izredzes uz kopvērtējuma titulu. Pasaules čempionātā biatlonā stafetē 18. vietu ieguvušais un Latvijas čempionātā slēpošanā 30km distancē uzvarējušais Lūsis pēc divām trešajām vietām Alūksnē un Šlokenbekā un otrās vietas Raiskumā papildināja godalgoto vietu kolekciju Sabilē ar iztrūkstošo pirmo vietu un arī kopvērtējuma titulu, ko iepriekš bija ieguvis 2017.gadā "Zaķa" distancē. Otro reizi sezonā vicelīdera statusā finišēja šī gada Latvijas vicečempions maratonā Renārs Roze, kuram tā bija ceturtā reize trijniekā, nopelnot pa divām otrajām un tikpat trešajām vietām. Trijniekā atgriezās un arī ceturto godalgu šosezon nopelnīja Vilka distances vicečempions Pēteris Grīviņš, taču ne viņam, ne Rozem ar šādu labu veikumu sezonas laikā neizdevās kopvērtējumā tikt trijniekā, jo bez iepriekš minētajiem pirmās un trešās vietas ieguvējiem Lūša un Vadža otro vietu nodrošināja četros posmos uzvarējušais Kristaps Vējš-Āboliņš, kurš pēdējā posmā pēc slimošanas skrēja Zaķa distanci.

Pirms divām nedēļām Klinta Lauska uzvarēja šķēršļu skrējienā "Lāčplēšu kross" un tagad to pašu medaļniece Latvijas čempionātos skriešanā atkārtoja arī "VENDEN" Stirnu buka distancē sievietēm, parādot, ka lietainie laika apstākļi viņai iet pie sirds, jo pirmo vietu pēdējo reizi Stirnu bukā 2018.gadā dominējusī Klinta ieguva 2021.gada augusta lietainajā dienā. Vēl viena Latvijas čempionāta medaļniece skriešanā Zanda Malančuka, kura savukārt dominēja 2017.gada bukā, pēc Raiskuma posma izlaišanas atgriezās ar otro vietu, pavisam nedaudz apsteidzot spēcīgo šķēršļu skrējienu dalībnieci Kristīni Kuzņecovu. Sezonu ar 6. vietu martā Ropažos iesākusī un pēc tam, sakot no tre"a posma, trīs pirmās vietas izcīnījusī Malančuka nodrošināja kopvērtējuma titulu, aiz sevis atstājot olimpieti soļošanā un Valmieras posma aprīlī uzvarētāju Agnesi Pastari, kura pēdējā posmā devās pārgājienā, jo nebija pilnībā sadziedējusi gūto traumu. Kuzņecova, kura vienīgā visos posmos šajā distancē bija tikusi trijniekā šosezon, noslēdza godalgoto trijnieku arī kopvērtējumā.

"VIVACOLOR" 13km Zaķa distancē favorīta statusu apliecināja pirms nedēļas pasaules čempionātā skriešanā Latvijas rekordu 5km uzstādījušais Uģis Jocis, kurš iepriekš Stirnu bukā bija startējis un arī uzvarējis 2020.gada septembrī Ērgļos. 2021.gada oktobrī Ogres Zilajos kalnos Latvijas rekordists 5km, jūdzē un 3000m telpās piedalījās Stirnu buka ietvaros notikušajā Latvijas čempionātā krosā, kur ieguva sudraba medaļu. Nepilnu minūti aiz rekordista Joča finišēja cits daudzkārtējais Latvijas čempions skriešanā Jānis Girgensons, kuram ar to pilnībā pietika, lai nodrošinātu kopvērtējuma titulu, jo sezonas laikā bija izcīnījis četras uzvaras. Jānim līdz ar to divu nedēļu laikā jau trešā otrā vieta, katrreiz piekāpjoties kādam ļoti titulētam sportistam - "Lāčplēšu krosā" Latvijas rekordistam 10km un pusmaratonā Dmitrijam Serjoginam un armijas sporta spēlēs krosā pasaules čempionāta 5. vietas ieguvējam biatlonā un Alūksnes posmā Stirnu buka distancē otro vietu ieguvušajam Andrejam Rastorgujevam.

Ļoti spraigs duelis izvērtās par trešo vietu, ko ieguva titulētais triatlonists un triju sporta veidu medaļnieks Latvijas čempionātos Andrejs Dmitrijevs, kurš distances beigās cīnījās ar krampjiem kājās un beigās tikai par dažiem metriem noturēja pārsvaru pār strauji tuvojošos 2017.gada Rīga-Valmiera uzvarētāju Didzi Glušņevu. Lai arī Dmitrijevs no sešiem startiem piecas reizes bija trijniekā, bet Glušņevs tikai divas, "Apkārt Lielezeram" trases rekordistam un pasaules čempionātā taku skriešanā satrtējušajam LTV7 sporta žurnālistam kopvērtējumā nācās samierināties ar 4. vietu, jo Glušņevs vērtīgos punktus bija krājis sprinta etapos.

Sievietēm "VIVACOLOR" zaķī jau trešo posmu pēc kārtas uzvaru svinēja nupat pasaules čempionātā 5km distancē startējusī Latvijas čempione Evelīna Krista Sitnika, kura šosezon Stirnu bukā iesaistījās tikai no Šlokenbekas posma augustā. Pavisam maz jeb 10 sekundes aiz uzvarētājas palika 2003.gada Eiropas junioru čempione un pirmā posma uzvarētāja Inna Žolneroviča, kurai tā bija piektā godalga piecos startos šosezon, nodrošinot otro vietu kopvērtējumā. Jau ceturto posmu pēc kārtas trešā finišēja olimpiete un pasaules čempionātu dalībniece Ilona Marhele, kura ar ļoti labiem sprinta punktiem nodrošināja pārliecinošu uzvaru kopvērtējumā, kur trešo vietu ieņēma Annija Zāģere, kura tikai Valmierā tika trijniekā, bet daudz punktus nopelnīja sprinta etapos, septembrī Raiskumā pat uzvarot sprintā.

"SPORTLAND" Vāvere 5km distancē trešais panākums šosezon Ģirtam Viļumovam, kurš nolēmis nākamgad pāriet uz Zaķa distanci. Savu labāko rezultātu sasniedza Ogres posma trešās vietas ieguvējs Sergejs Juhno, kuram otrā vieta, savukārt stabilitāti turpināja rādīt Helmuts Rasa, kuram jau ceturtā trešā vieta. Sievietēm trešo posmu pēc kārtas uzvarētājas godā tika Latvijas un Baltijas jauniešu čempione 3000m Marta Luīze Pētersone, kurai tētis, mamma un brālis arī startē. Pirmā godalga tika otrās vietas ieguvējai Ilzei Jumiķei, bet otro reizi trijniekā tika Marta Špundzāne - šoreiz ar trešo vietu.

LATVIJAS VALSTS MEŽU taku skriešanas čempionātā skolu jauniešiem otro reizi sezonā uzvarēja daudzsološais ziemas sporta veidu pārstāvis no Talsiem Rihards Lozbers, kurš ziemā dominēja Latvijas čempionātos slēpošanā, bet iepriekš arī riteņbraukšanā. Talsu novadā atrodošajā Sabilē šajā distancē puišiem dominēja talsinieki no 2. vidusskolas, jo arī otro un trešo vietu ieguva šajā skolā mācošie Adrians Māris Šņoriņš un Olivers Bresme. Meitenēm pirmo reizi šosezon nostartēja un pārliecinošu uzvaru izcīnīja Baltijas čempione pieaugušajām un starptautisko sacensību medaļniece triatlonā Beāte Jansone, kura arī pērn iesaistījās pēdējā posmā, kad aiz Austras Ošiņas finišēja otrā. Otro reizi trijniekā iekļuva ogrēniete Indra Mackēviča, bet pirmā posma uzvarētāja, orientieriste Melānija Rožukalne noslēdza godalgoto trijnieku. Trīs posmu uzvarētāja Alise Petrova, gatavojoties nākamās sestdienas Latvijas čempionātam krosā, skrēja saudzīgā režīmā un finišēja astotā.

"SALOMON" sprinta etapā pēc ilgāka pārtraukuma ātrākais bija talsinieks Jānis Šņoriņš, bet par sezonas Kallna karaļa titulu ieguva Lūša distances trešais labākais vīrs Stepanovs, kurš divas Valmierā un Raiskumā bija ātrākais. Sievietēm otro reizi sezonā sprinta etapu vislabāk veica Marhele, taču olimpieti kopvērtējumā tomēr apsteidza pagājušā posma uzvarētāja Annija Zāģere.

"GREEN MOTORS Škoda" komandu ieskaitē jau ceturto reizi pēc kārtas kopvērtējuma titulu ieguva "Pulsometrs.lv/Jāturpina trenēties", kuri bija labākie arī Sabilē, rādot lielisku sniegumu un izcīnot jau sesto uzvaru šosezon. Atkal viņiem sekoja un otro vietu ieguva ASK Patria Sportland, kaut arī viņi pirmajā un pēdējos divos posmos palika ārpus trijniekā. Neskatoties uz pēdējos divos posmos iegūto otro vietu, tomēr viduvējās sezonas pirmā puse trijniekā neļāva iekļūt Talsu pakalnu sporta klubam. Toties trešo vietu godam nopelnīja ļoti stabilu sniegumu rādošie "Rieksti mīl vāveres".

LVM čempionātā taku skrējienos skolu jauniešiem rangā pirmo vietu kā viskuplāk pārstāvētā skola ar 325 dalībniekiem uzvarēja Bauskas Valsts ģimnāzija, otrā un trešajā vietā atstājot Aizputes vidusskolu un Engures vidusskolu, kuriem attiecīgi 193 un 165 dalībnieki sezonas laikā. Savukārt jauniešiem visstiprākās komandas titulu ieguva Talsu pakalnu sporta klubs, līdzvērtīgā cīņā apsteidzot SS "Arkādiju", bet Dienvidkurzemes Sporta klubam trešā vieta.

Svarīgākais