Pirmdiena, 20.maijs

redeem Salvis, Selva, Venta

arrow_right_alt Latvijā \ Reģionos

Atrasti līdzekļi negaisā sapostītās Jaunpils pils atjaunošanai

© f64.lv, Romāns Kokšarovs

Ir panākta vienošanās ar apdrošinātājiem un drīzumā tiks sākti augusta negaisā sapostītās Jaunpils pils atjaunošanas darbi, informē Jaunpils pils izpilddirektore Inese Gintere.

7.augustā Jaunpils pils, Jaunpils baznīca un daudzas Jaunpils mājsaimniecības smagi cieta no vētras un krusas. Jaunpils pilij tika izpostīts vēsturiskais dakstiņu jumts, izsisti visi Dienvidu spārna logi, kā arī smagi cietusi pils fasāde un Dzirnavu ēkas.

Tāme pils jumta, logu un apmetuma remontiem ir nedaudz vairāk par miljonu eiro. Summā ietverta krusā bojātā pils apmetuma atjaunošana, bojāto logu restaurācija un jumta seguma nomaiņa. No šīs summas pēc divu mēnešu sarunām ir panākta vienošanās ar apdrošināšanas kompāniju, ka tā segs 450 421 eiro.

No atlikušās summas 70% jeb 426 741 eiro Jaunpils pils vadība cer segt, pieprasot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai līdzekļus, kas atvēlēti vētras postījumu likvidācijai.

Atlikusī summa - 182 889 eiro - tiks segta, pilnībā izmantojot saziedoto naudu - 24 844 eiro, bet 158 045 eiro piešķirs Tukuma novada dome.

Pašlaik ir izsludināts iepirkums pils jumta seguma, logu un apmetuma atjaunošanai, un plānots, ka tas noslēgsies pēc nedēļas, savukārt, ņemot vērā ēkas specifiku, darbi varētu tikt sākti jau šogad, un tos plānots pabeigt 6-8 mēnešu laikā.

Remontdarbu laikā pils turpinās strādāt. Minētā summa ir aprēķināta, neņemot vērā, ka būs nepieciešami papildu darbi jumta nesošo konstrukciju labošanai un/vai atjaunošanai, šī summa tiks finansēta no Tukuma novada pašvaldības budžeta pēc reālās situācijas izpētes un tāmēm.

Pēc jumta remontdarbiem tiek plānots remontēt lietus ūdeņu bojātās pils telpas trešajā stāvā, kā arī tiks atjaunotas bojātās vitrāžas. Par šīm pozīcijām tāmes tiks iesniegtas apdrošināšanas kompānijai, jo arī šie zaudējumi ir vētras postījumu rezultāts.

Jaunpils pils ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis, liecina ieraksts Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes vietnē "mantojums.lv".

Kā iepriekš ziņots, 7.augustā Latviju šķērsoja pērkona negaiss un stipra vētra, kas dažviet atnesa ļoti lielu krusu un intensīvas lietusgāzes, gāžot kokus, izpostot būves, transportlīdzekļus un infrastruktūru.