Konstatēts ĀCM uzliesmojums piemājas saimniecībā Ļaudonas pagastā

© Pixabay

Laboratorisko izmeklējumu rezultāti apstiprina Āfrikas cūku mēri (ĀCM) nereģistrētai mājas cūkai piemājas saimniecībā Madonas novada Ļaudonas pagastā, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD).

Šis šogad ir jau sestais ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnēs Latvijā.

Dienestā aģentūra LETA noskaidroja, ka ĀCM konstatēts piemājas saimniecībā, kurā bija viena nereģistrēta cūka.

PVD aicina mājas cūku turētājus stingri ievērot biodrošību novietnē - nelaist cūkas ārā un nepieļaut to saskari ar savvaļas dzīvniekiem, nedot cūkām zaļbarību, dārzeņus un augļus no piemājas dārza, kā arī pārtikas pārpalikumus un būt uzmanīgiem ar pakaišu - skaidu, salmu, siena izmantošanu. Pirms došanās kūtī obligāti jānomaina apģērbs un apavi, kā arī jāveic apavu dezinfekcija. Darba rīkus, ķerras, spaiņus un citu aprīkojumu, kas tiek izmantots kūtī, nedrīkst izmantot ārpus tās.

Ja cūkas izskatās neveselas, nenodarboties ar ārstēšanu pašiem, bet nekavējoties izsaukt veterinārārstu, uzsver PVD.

Tāpat dienestā atgādina, ka biodrošība ir jāievēro ikvienā saimniecībā Latvijā, kurā tiek turētas mājas cūkas, neatkarīgi no to skaita, taču īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits.

LETA jau vēstīja, ka ĀCM pagājušajā nedēļā Latvijā konstatēts 45 mežacūkām, kamēr nedēļu iepriekš saslimšana tika konstatēta 82 mežacūkām.

Tādējādi mežacūku populācijā ĀCM šogad Latvijā konstatēts kopumā 428 mežacūkām 24 novadu 104 pagastos.

Kopš 2014.gada jūnija, kad Latvijā pirmo reizi tika reģistrēts ĀCM, vīruss konstatēts kopumā 7704 mežacūkām, tostarp 2014.gadā Latvijā ĀCM tika konstatēts 217 mežacūkām, 2015.gadā - 1048, 2016.gadā - 1146, 2017.gadā - 1431, 2018.gadā - 905, 2019.gadā - 430, 2020.gadā - 377, 2021.gadā - 448, bet 2022.gadā - 1274 mežacūkām.

LETA jau vēstīja, ka ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. ĀCM Ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.

ĀCM šogad konstatēts sešās mājas cūku novietnēs.

Jau ziņots, ka šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām tika konstatēts saimniecībā Gulbenes novada Stradu pagastā. Tāpat vīruss konstatēts divās saimniecībās Madonas novada Cesvaines pagastā un divās saimniecībās Krāslavas novada Robežnieku pagastā. Lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, līdz šim likvidētas 205 mājas cūkas.

PVD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas veic pārtikas aprites un veterinārmedicīnas nozares valsts uzraudzību un kontroli.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.