Dabas aizsardzības pārvalde izcēlusi krastā Līgatnes pārceltuvi

© f64.lv, Kaspars Krafts

Pašlaik Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) darbinieki ir izcēluši Līgatnes pārceltuvi krastā, lai veiktu tās tehniskā stāvokļa novērtēšanu, informē DAP komunikācijas speciāliste Ilze Reinika.

Pārceltuves tehnisko apsekošanu veiks Latvijas Jūras administrācijas inspektori un pārvaldes kontraktēts uzņēmums. Tikai pēc speciālistu slēdziena varēs lemt par turpmāko rīcību.

Kā vēstīts, kopš gada sākuma ledus bojātas uzbrauktuves dēļ Līgatnes pārceltuvē joprojām nepārceļ automašīnas, bet tikai gājējus.

Gaujas ūdeņi un ledus regulāri bojā pārceltuvi. Piemēram, 2021.gada februāra beigās milzīgs ledus krāvums Gaujā sasniedza Līgatnes pārceltuvi, norāva to un aiznesa aptuveni 50 metrus tālāk.

Tolaik ledus krāvumi pavasara palos Līgatnes pārceltuvei nodarīja zaudējumus 13 142 eiro vērtībā. Pēc remonta darbu pilnā apjomā tā atsāka tikai 2021.gada vasaras sākumā.

Kā liecina informācija pašvaldības mājaslapā, prāmis pār Gauju Līgatnē ir vienīgā šāda tipa pārceltuve Baltijā. Prāmi veido divas kopā sastiprinātas laivas, uz kurām ir dēļu klājs. Pāri upei nostieptā trose neļauj prāmi aiznest pa straumi uz leju, bet no krasta uz krastu to pārvieto straumes spēks.

Savā laikā Līgatnē pār Gauju ir bijuši trīs tilti. Līgatnes pārceltuvi pēc Otrā pasaules kara, kad tiltus iznīcināja, ierīkoja Līgatnes papīrfabrika, lai fabrikas strādnieki tiktu uz darbu no Pārgaujas.