Pirmdiena, 15.aprīlis

redeem Aelita, Gastons

arrow_right_alt Latvijā \ Reģionos

Apmeklētājiem slēgs Gaujas grīvu

© f64.lv, Mārtiņš Zilgalvis

Lai atjaunotu kādreizējo mazo zīriņu populāciju Gaujas grīvā, Dabas aizsardzības pārvalde arī šogad no 1.maija līdz 31.jūlijam apmeklētājiem slēgs Gaujas upes grīvu, informē Ādažu novada pašvaldība.

Šajā periodā cilvēki aicināti atpūtai un pastaigām pludmalē izvēlēties citas atpūtas zonas un maršrutus.

2022.gadā Gaujas grīva tika slēgta pirmoreiz, un jau pirmie monitoringa dati bija iepriecinoši - tika konstatēts, ka slēgtajā teritorijā uzturas upes tārtiņu pāris. Šī putnu suga ir starp tām, kas ligzdo liedagā un novērtē mieru, gluži tāpat kā upes un jūras zīriņi, smilšu tārtiņi un jūras žagata. Visapdraudētākā liedagā ligzdojošo putnu suga ir mazais zīriņš.

Visticamāk, šogad vēl nevarēs redzēt viņus ligzdojam šajās grīvās, jo vispirms mazajiem zīriņiem jāatgūst uzticība šīm teritorijām kā labām ligzdošanas vietām.

"Kopumā pilotprojekts vērtējams kā ļoti veiksmīgs. Jau pirmajā sezonā varēja novērot atsevišķus putnu pārus, kas viesojās, barojās un izpētīja slēgtās grīvas. Lai mēs atjaunotu viņu uzticību šīm teritorijām kā labām ligzdošanas vietām, būs nepieciešami vairāki gadi," skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes Monitoringa un plānojumu nodaļas vadošā eksperte Sintija Martinsone.

Mazie zīriņi nav ligzdojuši Gaujas grīvā jau kopš 2010.gada, lai gan ir šeit manīti. Kādreiz Gaujas grīva bija nozīmīga putnu ligzdošanas vieta gan Latvijas, gan Eiropas mērogā.

Kā norāda Dabas aizsardzības pārvalde, dabas saglabāšanā ir nepieciešama sistemātiska un apzināta cilvēka līdzdarbošanās, kas šajā gadījumā nozīmē Gaujas grīvas slēgšanu un atturēšanās grīvu apmeklēt.

Putni cilvēku un mājdzīvniekus savā tuvumā uztver kā draudu. Suņi saož un pamana gan ligzdas, gan putnus. Manot liedagā suni, pieaugušie putni pamet savas ligzdas, tādējādi pakļaujot olas vai mazuļus bojāejas riskam. Nelidojošie mazuļi kļūst par vieglu medījumu.

Ja cilvēku plūsma nemazinās, ar laiku putni pamet agrāk izvēlētās teritorijas, vairs nedēj olas un neaudzina mazuļus, kā rezultātā sarūk sugas populācija.

Oficiāli Gaujas grīva būs slēgta no 1.maija, taču teritoriju norobežojums, aizlieguma zīmes un informatīvie stendi tiks uzstādīti jau piektdien.