Nojauks pieminekli sarkanarmietim, kurš pirmais iebrauca Valmierā ar tanku

© Ekrānuzņēmums

Lielākā daļa Latvijas pašvaldības pamazām jau veic vai tuvākajā laikā plāno aizvākt savā teritorijā esošos padomju režīmu slavinošos objektus. Daudzviet šīs piemiņas vietas ir nomaļas, cilvēku reti apmeklētas un pat aizaugušas, raksta portāls "ReTV".

ReTV apsekoja vienu no nojaucamajiem objektiem Valmieras novadā, kuru paredzēts tuvākajā laikā demontēt. Tas atrodas dziļi mežā, ieaudzis eglītēs, nevienam par to nav bijusi interese, neviens te nav nācis. Šodien notiek tā 3D skenēšana.

Pirms nojaukšanas 3D attēli top 25 padomju pieminekļiem. Pirmkārt, lai ērtāk būtu plānot to demontāžu. Ja objekts atrodas ļoti nomaļus, būtiski zināt, cik jaudīgu tehniku turp sūtīt. Tāpat arī informācija par šiem objektiem nonāks Valsts kultūras aizsardzības inspekcijas arhīvos. Uzņēmuma pārstāvis, kurš vec skenēšanas darbus, ReTV, stāsta, ka no padomju gados celtajiem objektiem tieši okupeklis Rīgā bija vislabākajā stāvoklī. SIA “SV Solutions” projektu vadītājs Aigars Ābele: “Pārējie jau nevienam nav vajadzīgi. Kaut kur lielpilsētās, kas no Rīgas projām, Rēzekne, Ludza, Daugavpils, tie, kas ir centrā, tie vēl ir sakopti.”

Obelisku, kas uzstādīts Sarkanās armijas karavīram Kovaļovam, Valmieras novada pašvaldība apņēmusies demontēt līdz 15. novembrim. Pagaidām vēl rit atsevišķi saskaņošanas darbi ar kultūras iestādēm. Kocēnu sporta skolas direktors Jānis Dainis: “Kovaļevs skaitījās kā pirmais iebraukušais Valmierā ar savu tanku un atbrīvojis mūs. Viņi ir pārabedīti. Es domāju, tas bija 86., 87. gads, kad tika izveidots Valmierā memoriāls. Šeit viņu nav. Atstāta tikai kapu plāksnīte un obelisks.”

Lai nokļūtu līdz šai vietai, jāmēro aptuveni divarpus kilometru liels attālums pa grambainu un šauru meža ceļu. Kocēnu sporta skolas direktors Jānis Dainis ReTV stāsta, ka kādreiz šeit garām vedusi orientēšanās trase, bet vēlāk šī vieta pavisam aizaugusi. Viņš ir viens no retajiem, kurš vispār zina, kur šis piemineklis atrodas. “ Kad man bija jāved florbolisti pārgājienā, aizgājām garām. Tad nākamreiz skrējām grupiņa cauri, arī aizskrējām garām. Trešajā reizē zinājām, ka aptuveni 20 metru attālumā no tās stigas, tad mēs paķemmējām un atradām to vietu.”

Padomju gados obeliska priekšā esot bijis bruģēts laukums. Cilvēki šurp vesti pat ar autobusiem. Pašlaik pašvaldība ir veikusi šī objekta dokumentēšanu un plāno tālākās darbības. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas rīcībā pašlaik nav skaidru aprēķinu, cik izmaksas visu likumā noteikto padomju režīmu slavinošo objektu novākšana. Likumā atrunāts, ka finansējums šiem mērķim vienādā apmērā piešķir kā valsts, tā pašvaldība.

Latvijā

Rīgas pašvaldības Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone stāsta: “Lai tās vēsturiskās ēkas iedzīvinātu, tur atgrieztos cilvēki, viņām ir vajadzīga renovācija. Renovācija vēsturiskām ēkām visdrīzāk ir salīdzinoši dārga, un jaunos projektos dominē zaļi iekšpagalmi, ļoti daudz zaļā infrastruktūra. Tas ir kaut kas, kur ir izaicinājums iestādīt koku, jo bieži pazemē ir ūdens caurules un siltumtīkli.”

Svarīgākais