No ceturtdienas Latvijā sāk kursēt AS "Pasažieru vilciens" vilciena sastāvs un AS "CATA" autobusi, kurus rotā Vilhelma Purvīša gleznu iedvesmots dizains, informēja Ogres novada Kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Anete Andersone.
Tas tapis projektā "Satiec Purvīti ceļā", ko, atzīmējot latviešu mākslinieka Purvīša 150.jubilejas gadu, īstenojusi Ogres novada pašvaldība sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Īpašu vilciena griestu, autobusu sēdekļu un ārējā vizuālā tēla noformējumu radījušas Latvijas Mākslas akadēmijas studentes Amanda Pabērza un Ilze Grīnberga. Viņu piedāvātie darbi izraudzīti konkursā.
Ar īpašo dizainu rotātais vilciens kursēs visās Latvijas elektrovilcienu dzelzceļa līnijās, savukārt autobusi - Ogres novadā un pilsētā, kā arī maršrutā Rīga-Ogre.
Vilciena un autobusu noformējumā izmantoti Ogres novadnieka, gleznotāja un nacionālās ainavu glezniecības pamatlicēja Purvīša darbu motīvi. Šo darbu reprodukcijas apkopotas 1946.gadā izdotā bibliogrāfiskā retumā, savukārt orģināli zaudēti Otrā pasaules kara laikā. Vilciena griestu dizaina koncepts radies, iedvesmojoties no pasaules ievērojamākajiem mākslas objektiem, kuros var aplūkot griestu freskas. Savukārt autobusu sēdekļus rotā pārsegi, kas kā mozaīkas gabaliņi veido kādu no Purvīša darbiem un ļauj saskatīt to no pavisam cita rakursa.
"Mūsu sākotnējā iecere bija Purvīša darbus eksponēt vilcienu un autobusu logos, taču sarunās ar Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējiem un studentiem sapratām, ka jaunie mākslinieki piedāvā citas inovatīvas idejas, un ir liels prieks, ka tās izdevies realizēt. Domāju, ka šis ir ne vien mākslas, bet arī izglītojošs projekts," atklāj Ogres novada Kultūras centra Attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Laila Baumane.
Purvītis dzimis 1872.gada martā Rīgas apriņķa Zaubes pagasta "Jaužos", tagadējā Ogres novadā. Purvītis ir licis pamatus ainavu glezniecībai, Latvijas mākslas starptautiskajai atpazīstamībai un daudz enerģijas ieguldījis Latvijas mākslas izglītības sistēmas veidošanā. Ogres novada sili, bērzi un ūdeņi esot bijuši gleznotāja dabas studiju un iedvesmas avots.
Ogres novada Tūrisma plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja Elīna Baltiņa uzsver, ka meistara 150.jubilejas gadam Ogres novada teritorijā veltīti daudzi notikumi, kuru vienojošais moto ir "Satiec Purvīti", taču pašvaldība vēlējusies spert soli tālāk un ar Purvīša daiļradi iepazīstināt plašāku sabiedrību.
Pašvaldība uzskata, ka to var izdarīt, izstādot mākslas darbus vietās, kur ikdienā atrodas daudz cilvēku.
Līdzās projektam "Satiec Purvīti ceļā" šovasar gan Ogrē, gan arī citviet Ogres novadā norisinās gleznošanas darbnīcas, kuru dalībnieki iedvesmas avotu meklē Purvīša darbos un gleznošanas tehnikās.
Līdztekus vērienīgajai izstādei "Purvītis" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā no 2.jūnija Ogres Vēstures un mākslas muzejā apskatāma mākslinieka oriģināldarbu izstāde "Vilhelms Purvītis. Gadalaiki", kurā eksponēti darbi no Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma un Zuzānu kolekcijas. Savukārt gājēju tunelī pie Ogres dzelzceļa stacijas, kā arī multimediālajā izstādē Ogres novada Kultūras centra Mākslas zonā neierastā vidē ir iespēja aplūkot unikālas Purvīša darbu reprodukcijas, kuru orģināli gājuši bojā Otrā pasaules kara laikā.