Liepāja nobrāķē izstādi "Slava Ukrainai! Varoņiem slava!”; dome noraidījusi Rīgas piedāvājumu to izstādīt Liepājā

 
©Kaspars Krafts/F64

Liepājas pašvaldība saņēmusi piedāvājumu mūsu pilsētā izvietot fotogrāfiju izstādi ”Slava Ukrainai! Varoņiem slava!”, kas kopš 2. maija apskatāma Uzvaras laukumā Rīgā, vēsta portāls liepajniekiem.lv.

Jautājumu par finansējuma piešķiršanu lielformāta fotogrāfiju eksponēšanai ceturtdien deputāti skatīja pašvaldības Finanšu komitejā, taču vairākuma atbalstu tas neguva.

Šim mērķim būtu nepieciešami 5000 eiro, taču daļa deputātu iebilda nevis pret finansējumu, bet gan ”Rīgas izstādi”.

Digital Matter icon

”Par šo jautājumu debatējām ar vairākiem domes deputātiem. Un tiešām, ja kāds nav pamanījis, tad Ukrainā ir karš un mums būtu ļoti svarīgi par šo tēmu arī izglītot liepājniekus, tos, kuri dzīvo varbūt kādā citā informācijas telpā. Man ir priekšlikums nevis to Rīgas izstādi organizēt, bet rīkot sabiedrību izglītojošus pasākumus, iesaistot nevalstiskās organizācijas, arī biedrības, sabiedriskās domas līderus,” sacīja Uldis Sesks, piedāvājot lēmumprojektu ”nedaudz piekoriģēt”.

Līdzīgu viedokli pauda Jānis Vilnītis, norādot, ka noteikti iestājas par to, ka

”mums jāparāda, kurā pusē stāv pilsēta”. ”Un jāparāda skaidri un nepārprotami, lai nebūtu ne mazāko šaubu par to. Taču, runājot par šo konkrēto izstādi, tas, manuprāt, nav ne oriģināli, ne piemēroti.”

Viņš sprieda - ja izstāde būtu pielāgota kādam konkrētam datumam, piemēram, 9. maijam, kas bija noteikts par Ukrainā bojāgājušo un cietušo piemiņas dienu, tad tas ”droši vien būtu savādāk”.

Digital Matter icon

”Es noteikti esmu par to, lai mēs kā Liepāja ietu oriģinālu ceļu, un Seska kunga priekšlikums ir šajā virzienā, proti, domāt par to, kā mēs savus liepājniekus saliedējam, kā izstāstām, kas notiek un kāpēc notiek. Tā ka es noteikti iestājos par to, ka mums jāmeklē jauni, oriģināli un spēcīgi izteiksmes līdzekļi,” sacīja J. Vilnītis.

Savukārt Dace Bluķe pauda, ka Liepājā eksponēt fotogrāfa Ilmāra Znotiņa izveidoto izstādi ir ”gan vietā, gan laikā”. ”Kamēr Ukrainā ir karš, mēs nevaram teikt, ka izstāde par to, kas notiek Ukrainā, nav vietā. Man ir ļoti dīvaini kaut ko tādu dzirdēt. Mums pie pašvaldības ēkām ir Ukrainas karogi, un mēs sakām, ka nav vietā runāt par to, kas šobrīd Ukrainā notiek un kāpēc mums tie karogi vispār ir izkārti. Manuprāt, mums nevajag baidīties no šāda veida sarunas ar liepājnieku, proti, sarunāties ar Liepājas iedzīvotājiem izstādes veidā,” argumentēja deputāte.

Digital Matter icon

Viņa arī pauda, ka pati desmit gadu garumā Liepājā rīkojusi šāda veida izstādes. J. Vilnītim deputāte atgādināja, ka pirms diviem gadiem ļoti līdzīgu izstādi par Gruziju rīkojusi arī Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāle.

”Jūs bijāt atnācis un teicāt, ka tas ir jādara. Toreiz nebija karš. Šobrīd ir karš! Tagad mēs gribam rīkot izstādi par Ukrainu, bet jūs sakāt, ka tam nav vietas. Man to kaut kā ārkārtīgi grūti saprast”.

Portāls NRA jau rakstīja, ka līdz maija vidum Uzvaras laukumā, Rīgā, var apskatīt fotogrāfiju izstādi "Slava Ukrainai! Varoņiem slava!". Tajā var redzēt Ukrainā notiekošā kara skaudro ikdienu. Uzvaras laukumā tiks izvietoti 16 četru plakņu stendi ar lielformāta fotogrāfijām un informāciju par karu Ukrainā. Visas fotogrāfijas ir rūpīgi atlasītas un iegādātas no starptautiskām ziņu aģentūrām Eiropā.

"Mēs bijām pārliecināti, ka tā nekad vairs nenotiks. Taču kopš 24.februāra satricinošā rīta ir pagājuši divi mēneši. Katra diena sākas ar jautājumu "Vai Kijiva vēl turas?". Turas. Un turēsies. Tomēr ostas pilsētas Mariupoles vairs nav. Iebrucēji to nopostīja līdz pat pamatiem, nolemjot iznīcībai, badam un regulārām apšaudēm vairākus simtus tūkstošus cilvēku," izstādes anotācijā norāda žurnāliste, tekstu autore Ingvilde Zālīte, "jo pilsētas aizstāvji atteicās padoties. Patiešām - Ukraina nav gatava padoties iebrucējiem, kaut arī jau šobrīd zināmie zaudējumi ir milzīgi, un cilvēku piedzīvotās šausmas ir grūti aprakstāmas