Svētdiena, 28.maijs

redeem Vilhelms, Vilis

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā \ Reģionos

Jelgavā plāno demontēt trīs padomju okupācijas pieminekļus

© Kaspars Krafts / F64

Jelgavas novada domes ārkārtas sēdē pieņemts lēmums demontēt trīs Jelgavas novada administratīvajā teritorijā esošus padomju okupācijas režīma piemiņas akmeņus, informēja Jelgavas novada pašvaldībā.

Pēc Otrā pasaules kara Latvijā tika izveidotas piemiņas vietas par godu Padomju armijas karavīriem kā atbrīvotājiem no vācu fašisma, glorificējot Padomju Savienības un tās militāro spēku izšķirošo lomu karā, kā arī vēstot par komunistiskās ideoloģijas pozīciju nostiprināšanos okupētajās valstīs.

Trīs laukakmeņi ar piemiņas plāksnēm, kas simbolizē padomju armijas notikumus Latvijā, tika uzstādīti un joprojām atrodas arī pašreizējā Jelgavas novada administratīvajā teritorijā - Jaunsvirlaukas pagastā, godinot Lielupes upes forsēšanu, Zaļenieku pagastā, godinot Tērvetes upes forsēšanu, un Platones pagastā, vietā, kur 1944.gada 28.jūlijā sākās kauja par Jelgavas atbrīvošanu.

"Esam apzinājuši piemiņas akmeņus Jelgavas novadā - visi trīs atrodas uz privātām zemēm, un tiem nav noteikts kultūras mantojuma statuss. Divi no īpašniekiem jau devuši savu piekrišanu akmeņu demontāžai, ar trešo īpašnieku vēl sazināsimies. Demontāžu plānojam veikt sadarbībā ar Zemessardzes speciālistiem," stāsta Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis (LA).

Jelgavas novada pašvaldība uzskata, ka, demontējot Padomju okupācijas varas pieminekļus, tiks ne tikai sakārtota teritorija, bet godāta arī Latvijas vēsture un valsts suverenitāte.

Pašreizējā ģeopolitiskā situācija Eiropā, kas saistīta ar Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā un izvērsto nežēlīgo karadarbību neatkarīgas, suverēnas valsts teritorijā, iznīcinot tās infrastruktūru, nogalinot civiliedzīvotājus, tostarp bērnus, vardarbīgi izturoties pret Ukrainas iedzīvotājiem, pielietojot tādas pašas metodes, ko Otrā pasaules kara laikā izmantoja Padomju armijas karavīri okupētajās teritorijās, Eiropas valstu iedzīvotājiem liek pārvērtēt līdzšinējo iecietīgo attieksmi pret Padomju armijas uzvaras liecībām jeb pieminekļiem.

Kā ziņots, lēmumu par šādu pieminekļu demontāžu iepriekš pieņēma Ogres novads, aprīļa beigās aizvācot pirmo no tiem. Tāpat pēdējā laikā saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā aktualizējies jautājums par Rīgā, Uzvaras parkā, esošo pieminekli un iespējām to demontēt.