Bez jokiem! Latvijā organizējas krupju patruļas

© Ekrānuzņēmums/Youtube

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina brīvprātīgos līdz 15. aprīlim pieteikties krupju glābšanas patruļām 23 autoceļu posmos visā Latvijā kampaņā “Misija – KRUPIS. Izglāb princi!”.

Krupju glābšana ir vienkāršs, taču ļoti atbildīgs darbs, kas prasa ievērot drošības noteikumus autoceļu tuvumā, kā arī ar rūpēm izturēties pret glābjamajiem.

Lai iesaistītos krupju glābšanā nevajag īpašas zināšanas vai lielus resursus. Jāizraugās savai dzīvesvietai tuvākais krupju migrācijas ceļa posms, jāpiesakās un jābūt gatavam pāris vakarus aktīvās migrācijas laikā tur patrulēt, migrējošos krupjus fiziski pārnesot no vienas ceļa puses uz otru,

uzsver Pārvaldes vecākais eksperts, zoologs Vilnis Skuja.


Tā kā krupji parasti migrē 2-4 stundas pēc saulrieta un lielākā nepieciešamība tos pasargāt no automašīnām ir vakara pirmajā daļā, kad uz ceļiem ir intensīvāka satiksme, drošības apsvērumu dēļ bērni glābšanas aktivitātēs aicināti iesaistīties tikai pieaugušo pavadībā.

Glābšanas darbos ieteicams izmantot tīrus cimdus, spaini, atstarojošu vesti un lukturīti. Nepieciešams fiksēt datus par izglābtajiem un bojāgājušajiem abiniekiem, ko pēcāk jāiesniedz Pārvaldei, aizpildot tiešsaistes formu.

Gadu no gada krupju migrācijas laiks atšķiras. Tas cieši saistīts ar gaisa temperatūru. Līdzko tā sasniedz vismaz +5°C un laikapstākļi ir lietaini, pastāv augsta varbūtība, ka krupji modīsies no ziemas miega un dosies uz nārsta vietām. Visagrāk parasti migrācija sākas Kurzemē. Ceļojums mēdz būt vienu vai pat vairākus kilometrus garš un var aizņemt dažas dienas, jo krupji pārvietojas apmēram 600 metrus dienā.

Dažādu apstākļu dēļ, lielākoties cilvēku ietekmes rezultātā, abinieku skaits ievērojami sarūk visā pasaulē. Parastajam krupim ir nozīmīga loma dabā, tas ir būtisks kukaiņu un gliemju aprites regulētājs, kā arī pats nozīmīgs barības elements daudziem plēsīgajiem putniem un dzīvniekiem. Tam izzūdot, var tikt izjaukts dabiskais līdzsvars. Tādēļ daudzviet Eiropā un pasaulē jau gadu desmitiem tiek organizētas brīvprātīgo grupas, kas ik gadu no pāragras nāves uz autoceļiem pasargā tūkstošiem abinieku.

Ar krupju glābšanas ieteikumiem iepazīstina arī video:

Svarīgākais