Starptautiskas meiteņu līderības programmas Future Heroes ietvaros piecas jaunietes no dažādām Latvijas skolām īsteno projektu “Baltijas jūra bez plastmasas”, lai aktīvi aizstāvētu savu nākotnes skatījumu – vēlmi dzīvot tīrā, sakārtotā un ilgstpējīgā vidē. Pasaules Ūdens dienā – 22. martā – projekta dalībnieces aicina Latvijas jauniešus iepazīties ar projekta laikā sagatavoto izglītojošo saturu mūsdienīgos formātos, kas vērsts uz ikdienas paradumu maiņu.
Projekta dalībniece, pamatskolas “Rīdze” 9.klases skolniece Estere Marta Balode akcentē: “Bieži vien sabiedrībā valda uzskats, ka vides un klimata jautājumi ir jārisina globālā mērogā, līdz ar to katra individuāla rīcība ir pārāk niecīga, lai kaut ko pozitīvi ietekmētu. Tāpat ir ar pilsonisko aktivitāti. Tomēr tā nav! Ja katrs cilvēks pārskatītu savus ikdienas paradumus, samazinot plastmasas izstrādājumu patēriņu un rūpējoties par izlietotās plastmasas nenonākšanu vidē, kopumā efekts būtu ievērojams. Tāpat tas ir ar pilsonisko aktivitāti un līderību. Latvijā pietrūkst līderu, kuri spētu aktualizēt sabiedrībai būtiskus jautājumus, apvienot cilvēkus kopīgā darbībā un aizstāvēt Latvijas intereses ne tikai vietējā, bet arī starptautiskajā mērogā.”
Projekta komanda ir piecas jaunietes, kuras nodrošina visa projekta aktivitāšu plānošanu un ieviešanu. Katrai no dalībniecēm ir noteikta loma. Anna Hrističa (14) no Salaspils 1. vidusskolas un Laura Lutoka (16) no Daugavpils Valsts ģimnāzijas veido saturu un vizuālos materiālus sociālajiem medijiem, kā arī prezentācijas. Estere Marta Balode (16) no Rīgas pamatskolas “Rīdze” un Karīna Krauze (16 ) no Mārupes Valsts ģimnāzijas, kā arī Amanda Rudzīte (13) no Pļaviņu Vidusskolas veido podkāstu ierakstus, tiekas ar ekspertiem un pauž savu viedokli, tostarp piedaloties starptautiskos pasākumos par plastmasas piesārņojuma samazināšanu.
Projekta laikā jaunietes sagatavojušas saistošu saturu, kas projekta kanālos Facebook un Instagram ir brīvi pieejams plašai auditorijai. Podkāstu sērija ar klimata un vides ekspertiem no Baltijas valstīm angļu valodā “Batic Without Plastic” pieejama mūzikas un podkāstu straumēšanas servisā Spotify. Podkāstu saturs aicina padomāt un pārskatīt ikdienas paradumus, ar mērķi veicināt izpratni par plastmasas kaitīgo ietekmi uz Baltijas jūras ekosistēmu. Saturu īpaši aicināti izmantot dažādu organizāciju pārstāvji un pedagogi, kuri vēlas iesaistīt jauniešus vides aizsardzības iniciatīvās.
Vienlaikus projekts sekmē pilsonisko līdzdalību un stiprina līderības prasmes, lai plašākai auditorijai, tai skaitā starptautiski, pastāstītu par svarīgiem ilgtspējas jautājumiem un paustu savu redzējumu, kā mudināt sabiedrību mainīt paradumus un atstāt mazāku ietekmi uz klimatu un apkārtējo vidi, jo īpaši savā reģionā. Piemēram, E.Balode un K.Krauze piedalījās “Vispasaules talkas” organizētajā forumā (“Lets do it world conference”) 29.01.2022., kura laikā diskutēja par projekta būtību ar citiem jauniešiem no Indonēzijas, Francijas u.c. valstīm.
"Baltijas jūra bez plastmasas" projekts ir tapis sadarbībā ar meiteņu līderības programmu Future Heroes. Tās galvenais mērķis ir izglītot jaunietes - nākamās līderes un pārmaiņu veidotājas, stiprinot viņās pašapziņu, empātiju, izturību un attīstot tādas dzīvei nepieciešamās prasmes kā komunikācija, sadarbība, vadība, uzņēmējdarbība, finanšu, digitālā un mediju pratība. Programma jau otro gadu tiek veiksmīgi īstenota Latvijā un finansiāli to atbalsta British Council pārstāvniecība Latvijā un Igaunijā.
No 2021. gada oktobra, sešu mēnešu garumā 50 jaunietes no dažādiem Latvijas reģioniem piedalījās 10 darbnīcās, lai, praktiski darbojoties un sevi pilnveidojot, rastu iedvesmu jaunām idejām, kas pieredzējušu mentoru vadībā rezultētos veiksmīgā sociālā vai biznesa projektā savā kopienā. Programma noslēgsies 2022. gada aprīlī ar Galā pasākumu, lai svinētu meiteņu panākumus, apbalvotu veiksmīgākos projektus un pasniegtu balvas dažādās kategorijās. Future Heroes programma dod ieguldījumu drosmīgas, saliedētas un sociāli atbildīgas paaudzes veidošanā, kur liela loma būs nākotnes līderēm un pārmaiņu radītājām.