Strīds par Ukrainas karogu Daugavpilī: sākti 23 administratīvā pārkāpuma procesi un viens kriminālprocess

Attēlam ir ilustratīva nozīme © Kaspars Krafts/F64

Valsts policija (VP) saistībā ar 14.martā notikušo nesankcionēto sapulci Daugavpilī, kuras mērķis bija noņemt pie pilsētas skolas izkārto Ukrainas karogu, sākusi 23 administratīvā pārkāpuma procesus un vienu kriminālprocesu, atklāja VP.

No tiem 14 administratīvie procesi sākti par sīko huligānismu, pārkāpjot vispārpieņemtās sabiedrības normas un īstenojot Ukrainas atbalsta nopēlumu, astoņi - par policijas darbinieku likumīgo prasību nepildīšanu, bet viens - par sapulču, gājienu un piketu organizēšanas un norises kārtības pārkāpšanu.

Viena persona sapulces laikā tika arī aizturēta. Tāpat par neslavas celšanu sākts viens kriminālprocess.

Jau ziņots, ka VP Latgales reģiona pārvaldes (LRP) amatpersonas 14.martā saņēma informāciju par iespējamu iepriekš nepieteiktas sapulces organizēšanu Daugavpilī. Policijai kļuva zināms, ka sapulce tiek organizēta ar mērķi noņemt Ukrainas karogu, kurš izvietots pie Staņislava Broka Daugavpils mūzikas vidusskolas.

VP LRP likumsargi ieradās notikuma vietā, lai novērstu iespējamos likumpārkāpumus un nodrošinātu sabiedrisko kārtību. Pasākuma organizators, kā arī sanākušās personas vairākkārt tika aicinātas pārtraukt pretlikumīgās darbības un atstāt notikuma vietu, taču policijas prasības netika ievērotas.

Šobrīd sākts viens administratīvā pārkāpuma process par sapulču, gājienu un piketu organizēšanas un norises kārtības pārkāpšanu, bet 1978.gadā dzimušais vīrietis šī administratīvā procesa ietvaros 14.martā tika aizturēts. Tāpat sākti astoņi administratīvā pārkāpuma procesi par policijas darbinieku likumīgo prasību nepildīšanu.

Savukārt saistībā ar Ukrainai un tās tautai paustā atbalsta nopēlumu, kā arī atbalsta sniegšanas nepieciešamības noliegumu sākti 14 administratīvā pārkāpuma procesi. Latvijas valsts ir oficiāli paudusi atbalstu Ukrainai un tās tautai, un jāpiemin, ka atbalsta paušana ir kļuvusi par vispārpieņemtu normu valstī, informē VP.

Ņemot vērā, ka Ukrainas atbalsta nopēluma un nolieguma darbības veiktas, pārkāpjot vispārpieņemtās uzvedības normas, traucējot personu mieru un iestāžu darbību, šajos gadījumos procesi sākti par sīko huligānismu. Par šādu pārkāpumu piemērojams naudas sods no 70 līdz 100 eiro.

Jāpiemin, ka pēc notikušās sapulces VP saņēma iesniegumu par neslavas celšanu, goda un cieņas aizskaršanu interneta vidē, kuru īstenoja konkrētās nesaskaņotās sapulces organizators. VP minēto informāciju pārbaudīs kriminālprocesā, kurš sākts pēc Krimināllikuma 157. panta par neslavas celšanu.

VP atgādina, ka dažādas personu darbības, kas pauž atbalstu Krievijas īstenotajam karam pret Ukrainu, slavina vardarbību vai to attaisno, kā arī aicina arī citus vērsties pret Ukrainas tautu, ir nepieņemamas un par to likumā ir noteikta atbildība, tajā skaitā arī kriminālatbildība Krimināllikuma 74.1 pantā kontekstā.