Preiļu novada Smelteros vecāki nobažījušies par iespējamo Salas pamatskolas slēgšanu. Skolēnu skaits šeit ir neliels, taču nosacīti stabils. Vienlaikus pašvaldībā uzsver, ka skolas uzturēšana ir dārga. It īpaši internāta, ziņo portāls "ReTV".
Informācija Izglītības un zinātnes ministrijas mājas lapā liecina, ka pērn Latvijā reorganizētas vai slēgtas 11 pamatskolas. Apmēram puse no tām atradās nelielos lauku ciematos Latgalē. Jau vasarā eksperti prognozēja - tikai pēc vēlēšanām, tātad šogad, pašvaldības būs naskākas uz skolu tīkla pārskatīšanu. Šis scenārijs sāk piepildīties.
Cīņa par lauku skolu saglabāšanu apgriezienus uzņem Preiļu pusē. Te vecāki gatavi cīnīties, izbraucot arī ar traktoriem. Bažas vecākiem šeit ir par Salas pamatskolas likteni. Tā atrodas Smelteros, nelielā ciemā nepilnas pusstundas brauciena attālumā Preiļiem.
Pie traktoriem sastopam Aldi Lozdu. Viņa ģimenē aug vairāki bērni, kas labprātāk mācītos tuvējā lauku skoliņā, nevis pilsētā. “Nebūs, kas viņus pieskata, par to mēs uztraucamies. Te mums ir mājas, te mums ir darba vietas,” saka Aldis Lozda, Salas pamatskolas audzēkņu vecāks. Tiesa - novietot traktorus iepretī skolai Barikāžu atceres dienā mudinājusi domes priekšsēdētāja vietnieka maldinošie izteicieni presē. Ar to neapmierināta ir arī skolas direktore.
Pamatskolā, tostarp bērnudārza grupiņās, mācās 60 bērni. Skolēnu skaitam jau vairākus gadus Salas pamatskolā nav tendences krasi samazināties, turklāt nesen ciematā dzīvot sākušas trīs jaunas ģimenes, ReTV stāsta direktore. Lauku skolā mācās ne tikai turīgu apkārtnes zemnieku atvases, bet arī bērni no nelabvēlīgām vai arī nepilnām ģimenēm. “Ir tā, ka viņi negrib braukt uz mājām. “Vai, kā es gribu palikt te!” Kad vēl mazāki tie bērni bija, glabājās: “Es negribu braukt uz mājām. Es gribu tepat palikt, man te ļoti patīk.” Un to, ka skolotājiem klēpī ieraušas, viņiem ir vajadzīga mīlestība. Ir ģimenes, kurās trīs, četrus bērnus audzina tētis viens pats,” saka Anita Vjakse, Salas pamatskolas direktore.
Pašvaldībā par internātā dzīvojošajiem ir skarbāks viedoklis. “Nav tā, ka tās ir situācijas, kad ģimenes nevarētu tikt galā. Viņiem būtu jātiek galā, bet viņi atrod to vieglāko ceļu. Noņem bērnu no savas aprūpēšanas problēmām, skola uzņemas. Skola šajā gadījumā pilda bērnunama, vai pat skarbāk sakot, bērnu pansionāta funkcijas,” pauž Andrejs Zagorskis, Preiļu novada Izglītības pārvaldes vadītājs.
Skolai atvēlētās telpas atrodas vairākās ēkās, uzturēt tās ir dārgi. “Salas pamatskolā varam redzēt, kādi apstākļi ir šajā internātā. Mums ir prioritāti jārisina skolu tīkla reorganizācijā jautājumi, kādā veidā mēs sasniegsim kvalitātes rādītājus un kādā veidā mēs nodrošināsim normālus sadzīves apstākļus,” norāda Ārijs Vucāns, Preiļu novada domes priekšsēdētājs (apvienība “Iedzīvotāji”).
Protesta dienā skolu apmeklēja pašvaldībā izveidotā darba grupa ne tikai, lai uzklausītu vecākus, bet arī iepazītos ar skolas tehnisko stāvokli. Lēmums, vai un kā reorganizēt skolu, vēl nav pieņemts. Pašvaldībā sola, ka situācijas risināšanā aktīvāk iesaistīs Sociālo dienestu un bāriņtiesu.
Nelāgas nojausmas direktorei radās jau vasarā, kad netika piešķirts solītais finansējums jaunam apkures katlam. Jāatgādina, ka pēc vēlēšanām Preiļu novadā nomainījās domes vadība.